Łyżwiarstwo figurowe: Sezon olimpijski w latynoskich rytmach

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) opublikowała wymagania techniczne dla par tanecznych, które obowiązywać będą w olimpijskim sezonie 2017/2018.

Zgodnie z decyzją komisji tańców ISU w sezonie olimpijskim pary taneczne w programie krótkim prezentować się będą w rytmach tańców latynoamerykańskich – m.in. Cha-chy, rumby, samby, mambo, merengue, salsy i bachaty.

Każda z par seniorskich obligatoryjnie w swoim tańcu będzie musiała zawrzeć sekwencję kroków rumby, sekwencję kroków kreatywnych w trzymaniu, jedno podnoszenie krótkie (do 7 sekund), sekwencję twizzli oraz sekwencję kroków w rozdzieleniu wykonywaną po linii prostej lub po krzywiźnie. Dodajmy, że sekwencja tańca obowiązkowego musi być wykonywana w rytmie latynoamerykańskim (innym niż przy sekwencji kroków w rozdzieleniu) w tempie 172-180 uderzeń na minutę, jednakowym w czasie wykonywania sekwencji, z zaakcentowaniem stylu danego rytmu.

Nieco inne wymagania postawiono przed parami juniorskimi, które jako obowiązkowo wykonywać będą kroki Cha-chy Congelado oraz sekwencję kroków w rozdzieleniu po linii prostej lub po krzywiźnie. Obie sekwencje muszą być wykonywane w rytmach Cha-chy, ale co ważne muszą się one różnić. Dodatkowo juniorzy, tak samo jak seniorzy, wykonywać będą jedno podnoszenie krótkie i jedną sekwencję twizzli.

W tańcu dowolnym pozostawiono oczywiście więcej swobody – pary mogą same wybrać muzykę, rytm i styl do którego chcą wykonywać swój taniec. Dobrze wyważona prezentacja powinna jednak zawierać nie więcej niż trzy podnoszenia krótkie lub jedno podnoszenie krótkie i jedno podnoszenie kombinacyjne, jeden piruet taneczny, dwie sekwencje kroków w trzymaniu – po linii prostej i po krzywiźnie, jedną sekwencję twizzli oraz dwa różne elementy choreograficzne (podnoszenie taneczne, twizzle lub element rotacyjny). W przypadku juniorów należy wykonać dwa podnoszenia krótkie lub jedno kombinacyjne, jeden piruet taneczny, jedną sekwencję kroków w trzymaniu, jedną sekwencję twizzli oraz dwa elementy choreograficzne.

Najmłodsze pary taneczne prezentować będą zupełnie inne tańce. Duety w kategorii basic novice wykonywać będą Fourteenstep’a i Walc Europejski, natomiast pary w kategorii advanced novice Walc Europejski z Tangiem (grupa I) lub Rocker Foxtrot z Walcem Starlight (grupa II).

Dodajmy, że tańce latynoamerykańskie ostatni raz na łyżwiarskich taflach pojawiły się w sezonie 2011/20012. Były obecne także na Igrzyskach Olimpijskich w Turnie w 2006 roku. Poniżej mały przedsmak tego co czekać nas będzie w najbliższych miesiącach.

 

Mateusz Górecki2043 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password