Łyżwiarstwo figurowe: Trzy medale Polaków w pierwszych dniach zmagań w Toruniu

Zwycięstwo Piotra Wiśniewskiego oraz trzecie miejsca Jakuba Lofka oraz pary Julia Gajek/Dawid Kłodziński to najlepsze rezultaty naszych łyżwiarzy figurowych w pierwszych dwóch dniach zmagań w zawodach Mentor Cup w Toruniu.

Julia Gajek/Dawid Kłodziński, fot. Arkadiusz Kędziora

Pierwsze dwa dni zmagań na tafli lodowiska Tor-Tor w Toruniu należały do najmłodszych łyżwiarzy, rywalizujących w grupie wiekowej novice (10-15 lat). Bardzo miły przebieg miała dla nas rywalizacja solistów w kategorii advanced novice. Pewne zwycięstwo w tej grupie odniósł 15-letni Piotr Wiśniewski, który prowadził już po programie krótkim i po programie dowolnym utrzymał lokatę na najwyższym stopniu podium, kończąc zawody z rezultatem 86,00 pkt. Medal powędrował także do Jakuba Lofka. Solista UKŁF Unii Oświęcim na półmetku rywalizacji był czwarty, ale dzięki świetnemu występowi w drugiej części zmagań zdołał wskoczyć do czołowej trójki. Polak na podium rozdzielił Francuz Francois Pitot. Piąte miejsce zajął Kamil Grabkowski (53,09 pkt), a szósty był Maciej Opora (40,96 pkt).

Bardzo dobrze na własnym podwórku zaprezentowała się nasza para taneczna Julia Gajek/Dawid Kłodziński. Podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej za wszystkie trzy tańce otrzymywali trzecią notę i takie też miejsce zajęli w końcowej klasyfikacji zawodów z łącznym rezultatem 68,23 pkt. Zmagania w kategorii advanced novice wygrali Japończycy Utana Yoshida i Takumi Sugiyama.

Wśród par tanecznych basic novice z triumfu mogli cieszyć się reprezentanci Rosji. Ksenia Gołubiewa i Fiodor Orechow za trzy tańce uzyskali łączną notę 74,03 pkt. W zawodach wystąpiły dwie polskie pary. Martynę Stankowską i Wiktora Kuleszę sklasyfikowano na miejscu dziesiątym (44,95 pkt), zaś Julia Berendt i Maciej Sęczkowski zajęli 14. lokatę (32,10 pkt).

Aż 33 solistki wystartowały w konkurencji advanced novice. Pomimo czwartej lokaty zajmowanej po programie krótkim, rywalizację z programie dowolnym jak i w całych zawodach wygrała Szwedka Selma Ihr, która o ponad dziesięć punktów wyprzedziła Francuzkę Oceane Piegad oraz swoją rodaczkę Julię Brovall. Na ósmym miejscu sklasyfikowana została najlepsza z Polek, Paulina Hryniewicz (79,51 pkt).