Łyżwiarstwo jest częścią mnie – wywiad z Elą Gabryszak

Od kilku sezonów czyni systematyczne postępy, czego owocem będzie debiut w przyszłotygodniowych Mistrzostwach Europy w Moskwie. Elżbieta Gabryszak jeszcze przed najważniejszym w karierze starcie odpowiedziała na kilka pytań naszej redakcji. 

Przede wszystkim gratuluję drugiego z rzędu tytułu mistrzyni Polski. W tym roku byłaś zdecydowaną faworytką i nie zawiodłaś oczekiwań swoich fanów.

Bardzo dziękuję. Cieszę się, że udało mi się dobrze zaprezentować.

Większą satysfakcją było dla Ciebie zwycięstwo w krajowych rozgrywkach, czy może fakt, że w klasyfikacji 4 Narodów zajęłaś wysokie, czwarte miejsce nieznacznie przegrywając podium z Ivett Toth – ósmą zawodniczką ostatnich Mistrzostw Europy?

Oba miejsca były dla mnie ogromną satysfakcją. Zwycięstwo w Mistrzostwach Polski dało mi motywację do dalszej pracy i przygotowań do Mistrzostw Europy. Szczęśliwe dla sportowców czwarte miejsce  klasyfikacji 4 Narodów mile mnie zaskoczyło. Cieszę się, że udało mi się poprawić wynik  z ubiegłego roku.

Na początku sezonu przyszła jednak mała porażka, bo podczas Nebelhorn Trophy nie udało Ci się wywalczyć kwalifikacji na igrzyska. Miałaś do siebie pretensje po tym starcie, czy raczej byłaś pogodzona z faktem, że to jeszcze nie to miejsce i nie ten czas?

Po starcie byłam trochę rozczarowana. Zdawałam sobie sprawę, że stać było mnie na lepszy występ. Jednak z  perspektywy czasu wiem, że nie byłam gotowa na te zawody. To niepowodzenie dużo mnie nauczyło, a wyciągnięte wnioski przełożyły się na postęp w późniejszych startach.

Embed from Getty Images

Przed Tobą największe wyzwanie w dotychczasowej karierze, czyli start na Mistrzostwach Europy. Twoje ostatnie wyniki pokazują, że śmiało możesz myśleć o awansie do programu dowolnego. Taki jest plan na te zawody?

Chciałabym pokazać się z jak najlepszej strony. Mistrzostwa Europy to faktycznie poważne wyzwanie, ale to o nim bardzo długo marzyłam.. Wiem, że przy czysto wykonanym programie krótkim stać mnie na awans do programu dowolnego.

Wciąż brakuje Ci jeszcze minimów technicznych na Mistrzostwa Świata. Masz jakiś plan awaryjny, gdyby nie udało Ci się uzyskać ich podczas zmagań w Moskwie?

Razem z trenerką planujemy jeszcze inny wyjazd na międzynarodowe zawody, na których będę miała możliwość zdobycia limitu punktowego jeśli nie uda mi się zdobyć go w Moskwie.

Postęp, widoczny u Ciebie na przestrzeni dwóch lat jest dla wielu osób zaskakujący. Co Twoim zdaniem wpłynęło na fakt, że w tak brawurowym stylu wyrosłaś na liderkę polskich solistek?

Myślę, że wiele elementów ma na to wpływ, ale jednym z najważniejszych jest praca z najlepszym trenerem w Polsce. Moja trenerka, Iwona Mydlarz-Chruścińska jest dla mnie wzorem oddania się swojej pracy, a zarazem pasji. Jej doświadczenie i profesjonalizm oraz wspólna praca owocuje na zawodach.

W swojej karierze podjęłaś już decyzję o zakończeniu przygody ze sportem. Jaki był tego powód i co skłoniło Cię do powrotu?

Po zakończeniu gimnazjum chciałam skupić się na nauce i przygotowaniach do matury. Zdecydowałam się na wybór szkoły w innym mieście. Szybko jednak zrozumiałam, że łyżwiarstwo jest częścią mnie i nie potrafię z niego zrezygnować. Po przerwie wróciłam do treningów i startów w zawodach z jeszcze większą motywacją i satysfakcją z postępów.

Wielu zawodników narzeka na warunki treningowe w swoich klubach. Jak to wygląda u Was, w Oświęcimiu?

W Oświęcimiu nie mam stałego grafiku i wystarczającej ilość treningów na tafli. Na moim poziomie zawodniczki trenują dwa razy więcej. Ja nie mam takiej możliwości.

Czego Twoim zdaniem brakuje Ci jeszcze do osiągania sukcesów na zawodach międzynarodowych?

Niektóre skoki potrójne jeszcze sprawiają mi problem i to nad nimi muszę popracować.

Bardzo dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za udany występ w Mistrzostwach Europy!

Bardzo dziękuję.

fot główne: Ludwig Welnicki/materiały prasowe PZŁF

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password