Łyżwiarstwo szybkie – Mistrzostwa Europy: Niezły początek Polaków

W Kolomnie, pod Moskwą, rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. Podczas pierwszego dnia zawodów nasi rodacy uzyskali niezłe wyniki. Najwyżej spośród nich, bo na szóstej pozycji, uplasowała się Natalia Czerwonka.

Bój na Mistrzostwach Europy rozpoczęliśmy od najkrótszego z dystansów. U kobiet absolutnie najszybsza na 500 metrów okazała się reprezentantka Austrii Vanessa Herzog. To właśnie ona jako jedyna zeszła poniżej 38 sekund i z wynikiem 37,69 sekundy zapewniła sobie tytuł Mistrzyni Europy. Obok Austriaczki na podium stanęły również Angelina Golikova z Rosji (38,04) i Czeszka Karolina Erbanova (38,18).

Niestety sensacji nie udało się sprawić naszym rodaczkom. Kaja Ziomek pokonała 500 metrów w 40,16 sekundy, a Andżelika Wójcik w 40,64 sekundy, dzięki czemu biało-czerwone sklasyfikowane zostały kolejno na 16. i 17. miejscu.

500 metrów kobiet
1. Vanessa Herzog (Austria / 37,69)
2. Angelina Golikova (Rosja / 38,04)
3. Karolina Erbanova (Czechy / 38,18)
…16. Kaja Ziomek (Polska / 40,16)
…17. Andżelika Wójcik (Polska / 40,64)

Lepiej na „pięćsetkę” poszło dziś męskiej części reprezentacji. Z bardzo dobrej strony pokazał się Artur Nogal, któremu czas 35,24 sekundy pozwolił na zajęcie 8. miejsca. Nieźle z najkrótszym dystansem poradzili sobie także Piotr Michalski (35,51) i Sebastian Kłosiński (35,84), którzy zajęli 11. i 14. miejsce.

Konkurencję tę, po zaciętej walce, wygrał Ronald Mulder. Czas 34,80 sekundy pozwolił Holendrowi minimalnie, bo o 0,04 sekundy wyprzedzić drugiego Mikę Poutalę (Finlandia) i zaledwie o 0,05 sekundy trzeciego Pavla Kulizhnikova (Rosja).

500 metrów mężczyzn
1. Ronald Mulder (Holandia / 34,80)
2. Mika Poutala (Finlandia / 34,84)
3. Pavel Kulizhnikov (Rosja / 34,85)
…8. Artur Nogal (Polska / 35,24)
…11. Piotr Michalski (Polska / 35,51)
…14. Sebastian Kłosiński (Polska / 35,84)

Zadowoleni możemy być również ze startu naszych pań na 1500 metrów. Natalia Czerwonka uzyskała na tym dystansie czas 1:58.38, co dało jej bardzo dobre, szóste miejsce. W pierwszej „dziesiątce” uplasowała się również Katarzyna Bachleda-Curuś, która z czasem 1:59.76 zajęła dziewiąte miejsce. 14. była natomiast Luiza Złotkowska (2:01.02).

Rywalizacja o medale na dystansie 1500 metrów została zdominowana przed Holenderki, które zajęły aż trzy spośród czołowych czterech pozycji. Pomiędzy Lottę van Beek (1:55.52), a Marrit Leenstrę (1:56.58) na podium zdołała wcisnąć się także Rosjanka Yekaterina Shikhova (1:56.57).

1500 metrów kobiet
1. Lotta van Beek (Holanda / 1:55.52)
2. Yekaterina Shikhova (Rosja / 1:56.57)
3. Marrit Leentra (Holandia / 1:56.58)
…6. Natalia Czerwonka (Polska / 1:58.38)
…9. Katarzyna Bachleda-Curuś (Polska / 1:59.76)
…14. Luiza Złotkowska (Polska / 2:01.02)

U mężczyzn na tym samym dystansie również doszło do holendersko-rosyjskiej rywalizacji o medale. Tutaj najlepszy okazał się jednak reprezentant kraju gospodarzy – Denis Yuskov, który z czasem 1:44.53 pokonał Holendrów: Thomasa Krola (1:45.20), Koena Verweija (1:46.40) i Marcela Boskera (1:46.50), którzy zajęli trzy kolejne miejsca.

Polacy również pokazali się z dobrej strony. Cała trójka biało-czerwonych zmagania na 1500 metrów zakończyła w pierwszej „dziesiątce”. Konrad Niedźwiedzki (1:47.98) był dziś 8., Jan Szymański (1:48.07) 9., a Zbigniew Bródka (1:48.44) 10.

1500 metrów mężczyzn
1. Denis Yuskov (Rosja / 1:44.53)
2. Thomas Krol (Holandia / 1:45.20)
3. Koen Verweij (Holandia / 1:46.40)
…8. Konrad Niedźwiedzki (Polska / 1:47.98)
…9. Jan Szymański (Polska / 1:48.07)
…10. Zbigniew Bródka (Polska / 1:48.44)

KONKURS!
Pytanie: Ilu reprezentantów Polski bierze udział w Mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim w Kolomnie?