Łyżwiarstwo szybkie – Mistrzostwa Europy: Podwójnie brązowi

Ostatniego dnia Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim rywalizowały sztafety, a indywidualnie zawodnicy brali udział już tylko w wyścigu ze startu masowego. Bardzo dobrze wypadli Polacy. Męska kadra zgarnęła dwa brązowe medale za sztafety, a dodatkowo w mass starcie biało-czerwoni zanotowali wysokie pozycje.

Listy startowe sztafet nie były zbyt obszerne. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn na starcie pojawiło się po pięć ekip. Żeńską część rywalizacji zdominowały Holenderki, które z czasem 2:59.34 zdobyły tytuł Mistrzyń Europy. Na podium stanęły również Rosjanki i Niemki, a Polki jadące dziś w składzie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska uzyskały czas 3:05.06 i zajęły czwarte miejsce, tracąc do pozycji medalowej… 0,03 sekundy.

Lepiej poszło sztafecie mężczyzn. Jan Szymański, Adrian Wielgat i Zbigniew Bródka zakończyli zawody z czasem 3:52.60. Pomimo sporej straty do zwycięzców, wygrali najważniejszy bój – z Norwegami i Włochami – a co za tym idzie ulegli tylko Holendrom i Rosjanom, zdobywając tym samym brązowe medale.

Wielkie szczęście spotkało także Artura Nogala, Sebastiana Kłosińskiego i Piotra Michalskiego. Nasza sztafeta sprinterska uzyskała czwarty czas dzisiejszych zawodów (1:21.29), tracąc do trzecich Finów zaledwie 0,1 sekundy. Na nasze szczęście sędziowie zdecydowali się jednak zdyskwalifikować reprezentację Holandii. W obliczu tego zawody wygrali Rosjanie, srebro trafiło do Finów, a Polacy zdobyli brązowe krążki.

Taka historia nie miała prawa wydarzyć się w rywalizacji sprinterskich sztafet kobiet. Tam bowiem na starcie zjawiły się tylko trzy ekipy. Wygrały Rosjanki, które wygrały z Holenderkami, a na podium – mimo sporej straty – stanęły także Norweżki.

Na sam koniec Mistrzostw Europy w Kolomnie rozdano jeszcze medale za wyścig ze startu masowego. U kobiet zdominowały go Włoszki – triumfowała Francesca Lollobrigida, która na metę dotarła tuż przed swoją rodaczką – Francesca Bettrone. Z dobrej strony pokazały się również Polki, które punktowały podczas lotnych finiszów. Magdalena Czyszczoń z trzema „oczkami” na koncie zakończyła rywalizację na 6. miejscu, natomiast Luiza Złotkowska (1pkt.) została sklasyfikowana na 9. miejscu.

Mistrzem Europy w rywalizacji mężczyzn został Holender Jan Blokhuijsen, który wyprzedził Andreę Giovanniniego (Włochy) i Ruslana Zakharova (Rosja). Świetne, bo piąte miejsce przypadło natomiast Marcinowi Bachankowi, który zdobył na lotnych finiszach 5 punktów. Konrad Niedźwiedzki zakończył zaś dzisiejszy wyścig masowy z trzema punktami na koncie, co dało mu 9. miejsce.