Łyżwiarstwo szybkie – Mistrzostwa Europy: Rosyjska dominacja tylko na krótkich dystansach

Drugiego dnia rywalizacji w Kolomnie najlepsi łyżwiarze Europy ścigali się na dystansach 1000, 3000 i 5000 metrów. Na dystansie sprinterskim dominowali Rosjanie, którzy nie potrafili jednak wygrywać na 3000 i 5000 metrów.

Sobotnią rywalizację w Kolomnie rozpoczęliśmy od biegów na 1000 metrów. U kobiet ponownie z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Vanessa Herzog. Czas 1:15.44 nie dał jednak Austriaczce zwycięstwa. Jeszcze szybciej dystans ten pokonała bowiem Rosjanka Yekaterina Shikhova i to ona została Mistrzynią Europy.

Wśród Polek, zgodnie z oczekiwaniami, najszybsza była Natalia Czerwonka, której czas 1:17.66 pozwolił na zajęcie 8. miejsca. Andżelika Wójcik (1:20.03) była na tym dystansie 14., a Katarzyna Woźniak (1:20.21) 15.

…15. Katarzyna Woźniak (Polska) 1:20.21

U mężczyzn na tym dystansie także królowali Rosjanie, a w ostatecznej walce o tytuł Mistrza Europy Pavel Kulizhnikov okazał się minimalnie lepszy od Denisa Yuskova, pokonując go o 0,08 sekundy. Na podium zmieścił się jeszcze Niemiec Nico Ihle.

Najlepszym z Polaków okazał się Sebastian Kłosiński, który z czasem 1:10.04 jako jedyny z naszych rodaków zakończył rywalizację w pierwszej „dziesiątce”. Na 12. miejscu zawody zakończył Piotr Michalski (1:10.45), a na 15. Zbigniew Bródka (1:11.14).

…15. Zbigniew Bródka (Polska) 1:11.14

Na dłuższych dystansach Rosjanie nie byli już aż tak szybcy. Na 3000 metrów u kobiet rywalizację zdominowały Holenderki. Zdecydowanie najszybsza okazała się Esmee Visser (4:05.31), która wyprzedziła swoją rodaczkę – Carlijn Achtereekte (4:06.81). Dopiero za nimi uplasowały się Rosjanki, a na podium stanęła najszybsza z nich – Natalia Voronina (4:07.62).

Polki na tym dystansie spisały się raczej przeciętnie. Cieszyć może niezły wynik zaledwie 17-letniej Karoliny Bosiek, której czas 4:15.59 dał 15. miejsce. Niewiele szybciej pojechały Katarzyna Bachleda-Curuś (4:14.84) i Luiza Złotkowska (4:14.91), które zakończyły zawody kolejno na 13. i 14. pozycji.