Łyżwiarstwo szybkie – MŚ: Cóż za finał! Roest Mistrzem Świata w wieloboju!

Za nami niezwykle emocjonujący weekend w Amsterdamie. Polacy choć fenomenalnie rozpoczęli Mistrzostwa Świata w wieloboju, ostatecznie nie załapali się do finałowej ósemki. Pełną zwrotów akcji rywalizację o złoty medal wygrał natomiast młody Holender – Patrick Roest.

Rywalizację mężczyzn na Mistrzostwach Świata wieloboistów w Amsterdamie otworzyliśmy rywalizacją na 500 metrów. Wśród sprinterów najlepiej spisał się Patrick Roest, który mimo deszczu zdołał pokonać nieco ponad okrążenie toru na Stadionie Olimpijskim w 36,97 sekundy. W takich warunkach fenomenalnie wypadli też Polacy. Konrad Niedźwiedzki (37,00) zajął drugie miejsce, tracąc do zwycięzcy zaledwie trzy setne sekundy, a Jan Szymański (37,21) był czwarty. Naszych rodaków przedzielił Łotysz Haralds Silovs, a tuż za nimi uplasował się Sverre Lunde Pedersen z Norwegii.

To właśnie łyżwiarz ze Skandynawii wygrał dość niespodziewanie rywalizację na kolejnym z dystansów – 5000 metrów. Dzięki czasowi 6:33.81 zdołał wyprzedzić Holendrów – Svena Kramera i Marcela Boskera. Patrick Roest był czwarty, a czas 6:37.07 sprawił, że stracił pozycję lidera w klasyfikacji ogólnej. Zdecydowanie spadli także Polacy, którzy na 5000 metrów pojechali bardzo słabo. Jan Szymański (6:58.79) zanotował dopiero 20., a Konrad Niedźwiedzki (7:05.57) 24. czas w stawce.

Liczyliśmy na to, że kolejnego dnia biało-czerwoni będą potrafili odwrócić kartę. Na 1500 metrów pojechali znacznie lepiej, niż na poprzednim dystansie. Czas 1:52.08 pozwolił jednak Konradowi Niedźwiedzkiemu na zajęcie jedynie 10. miejsca. Jan Szymański (1:54.02) był zaś 20. Spowodowało to, że żadnego z nich nie zobaczyliśmy w finałowej ósemce, a w klasyfikacji wieloboistów zajęli kolejno 14. i 15. miejsce.

O ile dla naszych łyżwiarzy 1500 metrów nie zakończyło się najlepiej, o tyle po raz kolejny fenomenalnie wypadł Pedersen. Norweg z czasem 1:48.33 był najszybszy w stawce – o 1,54 sekundy wyprzedził drugiego Patricka Roesta, powiększając także swą przewagę w łącznym rankingu.

Wydawało się, że mimo niezbyt dobrej życiówki na 10000 metrów Pedersen na tym dystansie zdoła utrzymać przewagę nad goniącym Roestem i będącym już bardzo daleko Svenem Kramerem i zostanie pierwszym od 1994 roku norweskim triumfatorem Mistrzostw Świata w wieloboju.

Tak się jednak nie stało. Roest przejechał bowiem najdłuższy dystans w przyzwoitym czasie 13:44.94 i przed przejazdem ostatniej pary (Sven Kramer i Sverre Lnde Pedersen) przegrywał tylko ze Szwedem Nilsem van der Poelem.

Sven Kramer bardzo dynamicznie rozpoczął swój ostatni bieg. Pedersen jak najdłużej próbował utrzymać się przy Holendrze, jednak… zanotował upadek. Norweg szybko zdołał się jednak pozbierać i wrócić do rywalizacji. Na ostatnich kilometrach Kramer znacznie osłabł, a Pedersen jechał jak natchniony. W rezultacie zdołał dogonić Holendra i mimo upadku ukończyć bieg w czasie 14:00.60. Okazało się to jednak… minimalnie zbyt wolno.

Ostatecznie Pedersen przegrał z Patrickiem Roestem złoty medal Mistrzostw Świata o… 0,4. Sven Kramer nie utrzymał natomiast trzeciej pozycji. Brązowy medal wywalczył inny Holender – Marcel Bosker.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password