Łyżwiarstwo szybkie – podsumowanie sezonu 2016/2017

Trzy tygodnie od zakończenia startów naszych panczenistów to dobry moment na podsumowanie całego sezonu 2016/2017, który nie obfitował w zbyt wiele sukcesów. Mamy jednak nadzieję, że otwarcie zadaszonego toru w Tomaszowie Mazowieckim, które nastąpi za około 2 miesiące będzie znakomitym „prologiem” przed sezonem olimpijskim.

Nim rozpoczniemy przegląd startów polskich łyżwiarzy szybkich trzeba wrócić się dużo wcześniej niż pierwsze pucharowe występy. Kilku naszych zawodników miało wyjątkowo wyboistą drogę przygotowań do startów. W maju ubiegłego roku Konrad Niedźwiedzki jadąc rowerem zderzył się z kombajnem, co zakończyło się, m.in. przebitym płucem oraz rekonstrukcją łopatki i barku. Polak, dzięki znakomitej opiece powrócił do treningów po dwóch miesiącach, co można śmiało nazwać rekordem świata w rehabilitacji. Trochę wcześniej przygotowania rozpoczęła Katarzyna Bachleda-Curuś, która powróciła do zawodowego sportu praktycznie po dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją i ciążą. Z kolei dla Natalii Czerwonki był to drugi rok powrotu do panczenów po strasznym wypadku w sierpniu 2014 roku, kiedy po zderzeniu z ciągnikiem uszkodziła kręgosłup.

Rywalizacja w Pucharze Świata i wielobojach

Pierwsze listopadowe występy Polaków na inaugurację PŚ w Harbinie (Chiny) i Nagano (Japonia) okazały się sporym zawodem. Zarówno w drużynach jak i startach indywidualnych nasi panczeniści plasowali się daleko, co w większości spowodowało spadek do słabszej grupy. Na pochwałę zasługiwał tylko Sebastian Kłosiński, który poziom 13-16.miejsca na 1000m utrzymał do końca sezonu.

Jednym z najbardziej pozytywnych akcentów były na pewno zawody PŚ w Astanie (Kazachstan). Najlepszy polski sprinter Artur Waś wystrzelił z formą i stanął na najniższym stopniu podium, a drużyna mężczyzn w najsilniejszym składzie, także zajęła trzecie miejsce. Jak się okazało był to jedyny tak dobry bieg naszej męskiej ekipy.

Na ostatnich zawodach PŚ w 2016 roku łyżwiarze walczyli na obiekcie Thialf w Heerenveen (Holandia). Zapamiętamy głównie kolejne podium Wasia. Tym razem udało mu się uplasować na 2.pozycji. Przebłysk zaliczyła, także drużyna kobiet, która zajęła 3.lokatę, ale podobnie jak wcześniej panowie, podium zawdzięczały upadkowi reprezentantki Holandii. Tydzień później większość naszej kadry świętowała podczas Gali Jubileuszowej 95 rocznicę powstania Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego

W tym samym miejscu (Heerenveen) odbyły się w styczniu przeniesione z Warszawy wielobojowe mistrzostwa Europy. Start „na plus” mogą zaliczyć nasi czołowi wieloboiści. Konrad Niedźwiedzki i Natalia Czerwonka zostali sklasyfikowani odpowiednio na 10. i 7.pozycji. Z kolei w wieloboju sprinterskim solidne 8.miejsce zajął Piotr Michalski.

Następnie łyżwiarze powrócili do walki w PŚ. W Berlinie najlepszy start w sezonie zaliczył mistrz olimpijski z Soczi – Zbigniew Bródka, który w Niemczech uplasował się na 5.miejscu (1500m). Bardzo dobrze poradziła sobie Natalia Czerwonka, która zajmując 7.lokatę na 1000m udowodniła, że jej forma w drugiej części sezonu zdecydowanie wzrosła.

Próba przedolimpijska i finał PŚ

W połowie lutego odbyła się najważniejsza impreza sezonu, czyli MŚ w Gangneung (Korea Płd.), będące jednocześnie próbą przedolimpijską. Nie chciano powtórzyć wpadki z początku sezonu i 15 reprezentantów Polski udało się do Azji 10 dni przed imprezą. Zawiodły przede wszystkim drużyny. Obie ekipy nie były nawet blisko podium. Najlepiej,trochę niespodziewanie poszło polskim przedstawicielom w wyścigach masowych, które od następnego roku wchodzą do programu igrzysk. Roland Cieślak uplasował się na 6., a Luiza Złotkowska na 7.miejscu. Z pozostałych osiągnięć warte odnotowania są jeszcze wysokie 8.miejsca Jana Szymańskiego i Katarzyny Bachledy-Curuś (1500m), którzy wyraźnie się zmobilizowali na najważniejszy bieg.

Z powodu zawirowań wokół afery dopingowej finał PŚ został przeniesiony z Czelabińska (Rosja) do Stavanger (Norwegia). W Skandynawii mogła startować tylko najlepsza grupa zawodników w danej kategorii, dlatego oglądaliśmy tylko trójkę Polaków. Natalia Czerwonka trochę wcześniej, podczas MŚ w wieloboju (Hamar) zajęła wysokie 7.miejsce, a na MŚ w wieloboju sprinterskim (Calgary) pobiła rekordy Polski na 500 i 1000m. W Stavanger Polka zakończyła swoje biegi na 8. (1000m) i 10. lokacie (1500m). Artur Waś był 7. na 500m i swoją dyspozycję tłumaczył nietrafnymi decyzjami, jeśli chodzi o plan treningowy. W wyścigu masowym 11.pozycję zajęła Luiza Złotkowska.

Statystyki polskich panczenistów w sezonie 2016/2017:

Mężczyźni:

ZAWODNIK MŚ na dystansach Puchar Świata Wielobój – MŚ Wielobój – MŚ w sprincie Wielobój – ME Wielobój – ME w sprincie
Roland Cieślak 6. (WM) 25. (WM)
Jan Szymański 8. (1500m) 18. (1500m)

38. (5000m)

12. 15.
Konrad Niedźwiedzki 10. (1500m) 25. (1500m) 13. 10.
Artur Waś 14. (500m) 11. (500m)
Zbigniew Bródka 21. (1500m) 17. (1500m)

29. (1000m)

Sebastian Kłosiński 23. (1000m) 20. (1000m)