Łyżwiarstwo szybkie – Puchar Świata: Artur Waś najlepszy wśród Polaków na inaugurację PŚ

Za nami pierwszy dzień rywalizacji na Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim. Na pierwszy ogień poszli zawodnicy rywalizujący na 500 metrów oraz sztafety. Najlepiej z biało-czerwonych wypadł Artur Waś. Z bardzo dobrej strony pokazała się także kobieca sztafeta.

Na najkrótszym dystansie – 500 metrów – wzięło udział trzech polskich łyżwiarzy i jedna łyżwiarka. W rywalizacji mężczyzn najlepiej wypadł Artur Waś, któremu czas 34,96 sekund pozwolił na zajęcie 7. miejsca i zainkasowanie pierwszych 40 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie.

Do zwycięzcy na tym dystansie – Norwega Havarda Lorentzena – najlepszy z naszych rodaków stracił 0,27 sekundy. Pozostali spośród naszych rodaków niestety wylądowali już na niepunktowanych pozycjach. Artur Nogal z czasem 35,41 sec. zajął 30. miejsce, a Piotr Michalski (35,48 sec.) – 32. miejsce.

U kobiet na 500 metrów spośród biało-czerwonych wystartowała jedynie Natalia Czerwonka. Jej z kolei czas 39,46 sec. pozwolił na zajęcie 33. pozycji. Rywalizację w tej kategorii wygrała Japonka Kodaira Nao (Japonia) z czasem 37,29 sec., a na podium stanęły jeszcze Lee Sang-Hwa (Korea Pd.) oraz Angelina Golikova (Rosja).

Świetne miejsce zajęła również kobieca sztafeta, która uplasowała się tuż za podium. Lepsze od biało-czerwonych okazały się dziś jedynie Japonki, Holenderki i Kanadyjki. Mężczyźni zajęli zaś 9. miejsce. U nich najlepsi okazali się zaś Koreańczycy, którzy wyprzedzili Norwegów i Nowozelandczyków.

Na koniec dnia rozegrane zostały jeszcze półfinały biegów ze startu masowego. Tutaj z bardzo dobrej strony pokazali się Magdalena Czyszczoń i Konrad Niedźwiedzki, którzy bardzo pewnie zakwalifikowali się do jutrzejszego finału. Nieco gorzej wypadł Roland Cieślak, który w swoim półfinale zajął 13. miejsce. Nie powiodło się natomiast Luizie Złotkowskiej. Ona z kolei nie ukończyła swojego przejazdu.