Łyżwiarstwo szybkie – Puchar Świata: Wiemy kto pojedzie na igrzyska!

Za nami ostatni dzień Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w Salt Lake City. Zakończyły się zatem także kwalifikacje do igrzysk w Pjongczangu. Po dzisiejszych startach możemy być zadowoleni. Poza męską sztafetą uniknęliśmy bowiem wpadek, dzięki czemu na igrzyska pojedziemy silną reprezentacją.

Ostatniego dnia rywalizacji w Salt Lake City łyżwiarze zmierzyli się z dystansami 1000 metrów oraz 3000 (kobiety) bądź 5000 metrów (mężczyźni). Na dłuższych dystansach biało-czerwoni nie zachwycili. Na 1000 metrów Polakom poszło zaś, zgodnie z przewidywaniami, znacznie lepiej. Natalia Czerwonka zajęła 11. miejsce z czasem 1:14.35. Konrad Niedźwiedzki był zaś drugi w rywalizacji grupy B. Również wysokie, szóste miejsce, zajął w tej grupie zawodników Sebastian Kłosiński.

Na igrzyskach w Pjongczangu na dystansie 1000 metrów zobaczymy zatem zarówno Natalię Czerwonkę, która awans uzyskała dzięki zajęciu 14. miejsca w klasyfikacji punktowej, jak i komplet męskiej części reprezentacji. Sebastian Kłosiński, Konrad Niedźwiedzki i Piotr Michalski uzyskali bowiem przepustki do Korei dzięki wysokim miejscom w rankingu czasowym.

Równie dobrze stoimy, jeśli chodzi o skład biało-czerwonych na sprint. W olimpijskiej rywalizacji na 500 metrów będziemy trzymać kciuki za Artura Wasia, który pewnie awansował dzięki 11. lokacie w klasyfikacji punktowej. Do niego dołączyli również Artur Nogal, Piotr Michalski i Natalia Czerwonka. Choć ich czasy trudno uznać za wybitne, wystarczyły, aby przebrnąć przez eliminację.

Najsilniejszą grupę wystawimy jednak na 1500 metrów. Do olimpijskiej rywalizacji na tym dystansie awans z rankingu punktowego uzyskali Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański. Dodatkowo zaś, dzięki czasom, zakwalifikowali się także Luiza Złotkowska i Zbigniew Bródka.

Polskim fenomenem na dystansie 3000 metrów okazała się Karolina Bosiek. Młoda łyżwiarka nie tylko biła juniorskie rekordy Polski jak na zawołanie, ale… ustanowiła najlepszy wynik na dystansie 3000 metrów spośród wszystkich biało-czerwonych, dzięki czemu z rankingu czasowego wywalczyła awans na igrzyska. Z tego samego rankingu, obok Bosiek, kwalifikację uzyskały także Katarzyna Bachleda-Curuś oraz Luiza Złotkowska.

Na dłuższych dystansach nasi rodacy nie mieli szczęścia. W Pjongczangu nie wystartuje żaden z naszych reprezentantów na dystansie 5000 ani 10000 metrów. Kibicować Magdalenie Czyszczoń oraz Konradowi Niedźwiedzkiemu będziemy mogli za to podczas biegów ze startu masowego. Oboje awans na IO wywalczyli dzięki bardzo dobremu występowi w Heerenveen, który zarówno Czyszczoń, jak i Niedźwiedzkiemu pozwolił na zajęcie ostatniego dającego awans miejsca w rankingu punktowym.

Jak wiemy już od piątku, obok startów indywidualnych, będziemy mogli emocjonować się również walką w sztafetach. Niestety, tutaj zobaczymy tylko panie. Panowie bowiem niestety podczas piątkowych zawodów zostali wyprzedzeni w klasyfikacji czasowej, w której ostatecznie spadli na 3. miejsce i nie uzyskali prawa startu na igrzyskach.


KWALIFIKACJE NA IGRZYSKA W PJONGCZANGU WYWALCZYLI:

500 metrów kobiet:
Natalia Czerwonka (ranking czasowy)

500 metrów mężczyzn:
Artur Waś (ranking punktowy)
Piotr Michalski (ranking czasowy)
Artur Nogal (ranking czasowy)

1000 metrów kobiet:
Natalia Czerwonka (ranking punktowy)

1000 metrów mężczyzn:
Sebastian Kłosiński (ranking czasowy)
Konrad Niedźwiedzki (ranking czasowy)
Piotr Michalski (ranking czasowy)

1500 metrów kobiet:
Katarzyna Bachleda-Curuś (ranking punktowy)
Natalia Czerwonka (ranking punktowy)
Luiza Złotkowska (ranking czasowy)

1500 metrów mężczyzn:
Konrad Niedźwiedzki (ranking punktowy)
Jan Szymański (ranking punktowy)
Zbigniew Bródka (ranking czasowy)

3000 metrów kobiet:
Karolina Bosiek (ranking czasowy)
Katarzyna Bachleda-Curuś (ranking czasowy)
Luiza Złotkowska (ranking czasowy)

5000 metrów mężczyzn: ———————–

5000 metrów kobiet: ———————–

10 000 metrów mężczyzn: ———————–

Mass start kobiet:
Magdalena Czyszczoń (ranking punktowy)

Mass start mężczyzn:
Konrad Niedźwiedzki (ranking punktowy)

Sztafeta kobiet: TAK

Sztafeta mężczyzn: ———————–

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password