Łyżwiarze zakończyli pucharową rywalizację

Czwarte miejsce w wyścigu drużynowym pań i szóste miejsce Jana Szymańskiego w wyścigu masowym to najlepsze wyniki polskich łyżwiarzy w ostatnim dniu finałowych zawodów Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w Berlinie.

W wyścigu drużynowym zaprezentowały się tylko 4 najlepsze ekipy sezonu. Sam występ w Berlinie można było więc uznać za sukces polskich panczenistek. Przed zawodami liczyliśmy na dobry występ biało-czerownych w przeskoczenie w rankingu na trzecią pozycję. Niestety Polki w Niemczech zaprezentowały się bardzo słabo. Nasze panie wyraźnie odstawały od pozostałych zespołów. Zwyciężyły Kanadyjki (Klassen, Nesbit, Schussler), przed Koreankami (Kim, Lee, Noh) i panczenistkami z Rosji (Lobysheva, Shikhova, Skokova). Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska i Katarxyna Woźniak straciły do zwyciężczyń prawie 13 sekund. Najlepszą drużyną sezonu zostały Kanadyjki, zan imi uplasowały się Rosjanki i Koreanki. Polki zakończył rywalizację na wysokim, czwartym miejscu.

Nap ochwałę zasługuje także Jan Szymański. Nasz panczenista wystartował w widowiskowym wyścigu masowym i zajął w nim szóstą pozycją. Zwyciężył Holender Jorrit Bergsma, wyraźnie wyprzedzając Francuza Alexa Contina i swojego rodaka Arjana Stroetinga. Puchar Świata w tej konkurencji zdobył Contin, przed Bergsmą i Amerykaninem Jonathanem Kuckiem. Szymański zostałsklasyfikowany na dziewiątej pozycji.

W wyścigu masowym wystartowała także Karolina Domańska-Ksyt. W gronie 12 panczenistek Karolina zajęła dziesiąte miejsce. Triumfowała Claudia Pechstein z niemiec, pokonując Holenderkę Mariskę Huisman. Jako trzecia do mety dojechała Anna Rokita z Łotwy. Klasyfiakcja Pcuharu Świata wygląda bardzo podobnie jak dzisiejsze podium . miejscami zamieniły się tylko Pechstein i Huisman.

Wyścig drużynowy panów wygrali Holenderzy Verweij, Blokhuijsen i de Vries. Drugie miejsce przypadło w udziale Koreanczykom (Lee, Joo, Ko). Podium uzupełnili Amerykanie w składzie Davis, Kuck, Hansen. Najwięcej pucharowych punktów uzbierała drużyna Holandii. Za nimi uplasowali się korańczycy. Trzecie miejsce dla czwartych dziś Niemców. Polacy zakończyli sezon na szóstej pozycji.

Panczeniści i panczenistki rywalizowali także na dystansie jednego kilometra. Wśród panów najszybszy był Amerykanin Shani Davis (1:09.24). Drugi czas uzyskał Kjeld nuis z Holandii (1:09.36). Na najniższym stopniu podium stanął Tae-Bum Mo (1:09.37). Najlepszym łyżwiarzem seoznu okazał się Davis, któy wyprzedził Holendera Groothuisa i Nuisa. Na 32 pozycji sklasyfikowano Konrada Niedźwiedzkiego.

Wśród pań triumfowała Christine Nesbitt z Kanady (1:15.04). Drugi wynik wykręciła Amerykanka Heather Richardson (1:15.77).Trzeci rezultat uzyskała Chinka Zhang Hong (1:15.83).  W klasyfiakcji generalnej zwyciężyłą Nesbitt, przed Richarson. Trzecie miejsce zajęła Marrit Leenstra z Holandii.

Zawody w Berlinie zakończyły Puchar Świata 2011/2012. To jednak jeszcze nie koniec łyżwiarskich emocji w tym roku. 22 marca w Heerenveen ruszają bowiem Mistrozstwa Świata.