Maltais z Kryształową Kulą!

Jacqueline Hernandez i Konstantin Schad triumfowali w ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w boardercrossie – rozgrywanych we włoskim Valmalenco. Jedyny reprezentant Polski – Maciej Jodko był 35. Kryształowe Kule dla Dominique Maltais i Pierre’a Vautier.

Niesamowicie ciekawie zapowiadała się rywalizacja pań o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Szansę na ten sukces miały przed rozpoczęciem zawodów trzy zawodniczki: Kanadyjki – Maelle Ricker i Dominique Maltais oraz Bułgarka Alexandra Jekova. Najszybciej z marzeniami pożegnała się ta ostatnia. W pierwszym wyścigu półfinałowym zajęła 4. miejsce i – zamiast walczyć o zwycięstwo – musiała pojechać w „finale pocieszenia”. Wygrała go, ale na mecie pokazała, że nie o to chodziło – dwa kciuki skierowane w dół posłużyły za najlepszy komentarz. W finale starły się więc obie Kanadyjki. Najlepiej wystartowała Ricker. Prowadziła przez 2/3 trasy, aby dać się wyprzedzić znakomicie jeżdżącej w Valmalenco Jacquelin Hernandez. Tuż za nimi jechała Maltais. Ricker postawiła wszystko na jedną kartę, wyprzedziła Amerykankę i wydawało się, że to ona sięgnie po puchar. Aż do ostatniej bandy, kiedy to Mistrzyni Olimpijska upadła. Szczęśliwie kolizji z nią uniknęła Maltais i to ona dojechała do mety przed Ricker. Zawody wygrała Hernandez, przed Nellly Moenne Loccoz i Zoe Gillings.

Reprezentantka Polski – Zuzanna Smykała nie przystąpiła do startu w kwalifikacjach.

Wynik finału kobiet:

1. Jacqueline Hernandez (USA)

2. Nelly Moenne Loccoz (Francja)

3. Zoe Gillings (Wielka Brytania)

4. Dominique Maltais (Kanada)

5. Maelle Ricker (Kanada)

6. Chloe Trespeuch (Francja)

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet:

1. Dominique Maltais (Kanada)    4200.00 pkt

2. Maelle Ricker (Kanada)    3950.00 pkt

3. Alexandra Jekova (Bułgaria)    3760.00 pkt

…27. Zuzanna Smykała    350.00 pkt


Dla Konstantina Schada był to pierwszy triumf w karierze. W finale wyprzedził Rosjanina Andrey’a Boldykova i zawodnika z Andory – Lluisa Marin Tarrocha, dla którego to także był życiowy sukces. Zwycięzca poprzednich zawodów i kwalifikacji – Norweg Stian Sivertzen ukończył rywalizację na 5. pozycji.

Triumf w klasyfikacji generalnej już wcześniej zapewnił sobie Pierre Vaultier, postanowił więc nie startować w ostatnich zawodach sezonu. Dla Francuza to trzecia w karierze Kryształowa Kula. Wyprzedził o 922 punkty Boldykova, który rzutem na taśmę awansował na drugie miejsce.

Maciej Jodko odpadł w wyścigu 1/8 finału i został sklasyfikowany na 35. pozycji. W kwalifikacjach mogliśmy zobaczyć wicemistrza Polski z Krynicy – Dawida Wala. Zajął on 56. miejsce i odpadł z rywalizacji. Mateusz Ligocki poobijany po występie we wtorkowych kwalifikacjach do pierwszych zawodów w Valmalenco – nie startował. Pecha miał też Alex Pullin. Australijski Mistrz Świata, który w tym sezonie wygrał 5 z 7 wyścigów kwalifikacyjnych, wczoraj upadł podczas pierwszego przejazdu i doznał wstrząśnienia mózgu.

Wynik finału mężczyzn:

1. Konstantin Schad (Niemcy)

2. Andrey Boldykov (Rosja)

3. Lluis Marin Tarroch (Andora)

4. Tony Ramoin (Francja)

5. Stian Sivertzen (Norwegia)

6. David Speiser (Niemcy)

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn:

1. Pierre Vaultier (Francja)    3852.00 pkt

2. Andrey Boldykov (Rosja)    2930.00 pkt

3. Nate Holland (USA)    2340.00 pkt

…13. Mateusz Ligocki (Polska)    1470.00 pkt

…33. Maciej Jodko (Polska)    442.00 pkt

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password