Maltais z Kryształową Kulą!

Jacqueline Hernandez i Konstantin Schad triumfowali w ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w boardercrossie – rozgrywanych we włoskim Valmalenco. Jedyny reprezentant Polski – Maciej Jodko był 35. Kryształowe Kule dla Dominique Maltais i Pierre’a Vautier.

Niesamowicie ciekawie zapowiadała się rywalizacja pań o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Szansę na ten sukces miały przed rozpoczęciem zawodów trzy zawodniczki: Kanadyjki – Maelle Ricker i Dominique Maltais oraz Bułgarka Alexandra Jekova. Najszybciej z marzeniami pożegnała się ta ostatnia. W pierwszym wyścigu półfinałowym zajęła 4. miejsce i – zamiast walczyć o zwycięstwo – musiała pojechać w „finale pocieszenia”. Wygrała go, ale na mecie pokazała, że nie o to chodziło – dwa kciuki skierowane w dół posłużyły za najlepszy komentarz. W finale starły się więc obie Kanadyjki. Najlepiej wystartowała Ricker. Prowadziła przez 2/3 trasy, aby dać się wyprzedzić znakomicie jeżdżącej w Valmalenco Jacquelin Hernandez. Tuż za nimi jechała Maltais. Ricker postawiła wszystko na jedną kartę, wyprzedziła Amerykankę i wydawało się, że to ona sięgnie po puchar. Aż do ostatniej bandy, kiedy to Mistrzyni Olimpijska upadła. Szczęśliwie kolizji z nią uniknęła Maltais i to ona dojechała do mety przed Ricker. Zawody wygrała Hernandez, przed Nellly Moenne Loccoz i Zoe Gillings.

Reprezentantka Polski – Zuzanna Smykała nie przystąpiła do startu w kwalifikacjach.

…27. Zuzanna Smykała    350.00 pkt

Dla Konstantina Schada był to pierwszy triumf w karierze. W finale wyprzedził Rosjanina Andrey’a Boldykova i zawodnika z Andory – Lluisa Marin Tarrocha, dla którego to także był życiowy sukces. Zwycięzca poprzednich zawodów i kwalifikacji – Norweg Stian Sivertzen ukończył rywalizację na 5. pozycji.

Triumf w klasyfikacji generalnej już wcześniej zapewnił sobie Pierre Vaultier, postanowił więc nie startować w ostatnich zawodach sezonu. Dla Francuza to trzecia w karierze Kryształowa Kula. Wyprzedził o 922 punkty Boldykova, który rzutem na taśmę awansował na drugie miejsce.

Maciej Jodko odpadł w wyścigu 1/8 finału i został sklasyfikowany na 35. pozycji. W kwalifikacjach mogliśmy zobaczyć wicemistrza Polski z Krynicy – Dawida Wala. Zajął on 56. miejsce i odpadł z rywalizacji. Mateusz Ligocki poobijany po występie we wtorkowych kwalifikacjach do pierwszych zawodów w Valmalenco – nie startował. Pecha miał też Alex Pullin. Australijski Mistrz Świata, który w tym sezonie wygrał 5 z 7 wyścigów kwalifikacyjnych, wczoraj upadł podczas pierwszego przejazdu i doznał wstrząśnienia mózgu.