„Mam nadzieję na niespodzianki” – wywiad z Mariuszem Siudkiem

Od sukcesów tej pary minęło już kilkanaście lat, ale wciąż nazwisko Siudek jest w Polsce synonimem łyżwiarstwa figurowego. Z Mariuszem Siudkiem, medalistą mistrzostw świata i Europy w konkurencji par sportowych rozmawialiśmy o nadchodzących igrzyskach w Pjongczangu i kondycji polskiego łyżwiarstwa figurowego.

Embed from Getty Images

Za kilkanaście dni początek Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Czyje gwiazdy będą Pana zdaniem świecić najmocniej, jeśli mowa o konkurencjach łyżwiarstwa figurowego?

Igrzyska to impreza, która rządzi się swoimi prawami. Cykl czteroletni sprawia, że stres związany ze startem jest znacznie większy. Szczególny wpływ może to mieć na gwiazdy, dla których będzie to ostatni start w igrzyskach. Mam nadzieję na niespodzianki w wynikach.

Wiele kontrowersji wzbudza rozgrywanie na igrzyskach konkurencji drużynowej. Wielu fanów łyżwiarstwa figurowego uważa, że nie wnosi ona nic nowego i jest jedynie szansą dla trzech potęg na zdobycie kolejnych medali. Podziela Pan tę opinię?

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Jestem dużym zwolennikiem rywalizacji drużynowej. W sporcie tak jest, że wygrywają najlepsi. Wcale nie jest takie pewne, które kraje zdobędą medale.

W Pjongczangu oglądać będziemy także naszych reprezentantów, Natalię Kaliszek i Maksyma Spodyriewa. Ma Pan okazję podglądać ich poczynania podczas treningów w Toruniu? Czy w Pana opinii są oni w stanie powalczyć o wysoką lokatę podczas igrzysk?

Patrząc na występy naszej pary absolutnie nie jestem obiektywny. Natalia to nasza pierwsza zawodniczka od której zaczęliśmy pracę trenerską. Na początku była solistką, potem wspólnie z bratem jeździła w parach sportowych, a następnie w tańcach. Wielokrotnie słyszeliśmy, że brak jej talentu, że nic z niej nie będzie. Swoją ciężką pracą i uporem udowodniła, że  może osiągnąć sukces bo sama kwalifikacja do igrzysk jest już sukcesem. Dzisiaj z Maksem są jedynymi łyżwiarzami w polskiej reprezentacji olimpijskiej. Według mnie dobry występ i samozadowolenie po starcie jest najważniejsze i tego właśnie życzę Natalii z Maksem.

Polskie łyżwiarstwo figurowe na igrzyska powraca po ośmioletniej przerwie. Kwalifikację dla pary tanecznej należy zatem uznać za sukces, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że stać nas na więcej. Widzi Pan w naszych kadrach zawodników, którzy w przyszłości mogą nawiązać do sukcesów odnoszonych przez naszych łyżwiarzy w przeszłości?

Trudność naszej dyscypliny polega na tym, że aby myśleć o sukcesie, należy rozpocząć treningi w wieku 4-5 lat, a droga do sukcesu to blisko 15 lat pracy. Jako trenerzy taki jest nasz cel – wychować zawodników, którzy będą osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej. W ostatnich latach pojawiło się kilka młodych, utalentowanych solistek. Wierzę, że za kilka lat doczekamy się zawodniczki, która osiągnie sukces.

Embed from Getty Images

Być może o wysokie pozycje na imprezach najwyższej rangi pokusi się Pana syn, Ryszard, który z powodzeniem startuje już w zawodach krajowych. To była jego świadoma decyzja, żeby rozpocząć treningi na tafli?

Rysio urodził się właściwie na lodowisku (podczas letniego zgrupowania w Krynicy). Od najmłodszych lat spędzał z nami na lodowisku wiele godzin. Od trzech lat traktuje ten sport bardzo poważnie i bardzo lubi treningi. Przed nim jednak wiele lat ciężkiej pracy.

Po zakończeniu sportowej kariery spełnia się Pan jako trener, szkoląc m.in. pary sportowe z Korei Południowej. Czy dostrzega Pan jakieś różnice między polskim, a koreańskim łyżwiarstwem. Czy można powiedzieć, że w tym kraju „boom” na łyżwiarstwo figurowe zakończył się wraz z odejściem ich największej gwiazdy, Yuna Kim?

Boom na łyżwiarstwo w Korei cały czas trwa. Olbrzymia ilość lodowisk, setki dzieciaków uprawiających tę dyscyplinę, zawodnicy spędzający na lodzie po kilka godzin dziennie to dowody na popularność tej dyscypliny w Korei, ale także różnice między polskim a koreańskim łyżwiarstwem.

No właśnie, Pan w Korei wychował 8. parę MŚJ, Polka, Dorota Broda została ostatnio wicemistrzynią Hiszpanii w tej konkurencji. Gdzie zatem podziały się pomysły na zbudowanie silnej polskiej pary sportowej? Przecież ani zawodników, ani trenerów z potencjałem nam nie brakuje, a patrząc wyłącznie przez pryzmat ilości startujących, w tej konkurencji najłatwiej o wysoką lokatę Mistrzostw Świata czy Europy.

Tak jak wspomniałem wcześniej, w Polsce brakuje lodowisk a co za tym idzie brakuje godzin treningowych. Trudno jest wychować dobrego solistę czy solistkę, a to pierwszy krok do stworzenia pary sportowej. Pracując z parą koreańską spędzaliśmy na lodzie 6-7 godzin dziennie, w Polsce możemy o tym tylko pomarzyć. Dorota Broda od wielu lat mieszka w Hiszpanii i ma jedynie polskie korzenie. Mieliśmy okazję z nią pracować podczas seminariów organizowanych przez ISU. Mistrzem Hiszpanii w parach został Aritz Maestu, który był naszym zawodnikiem i z poprzednimi partnerkami trenował w Toruniu. Patrząc przez pryzmat ilości startujących faktycznie w parach najłatwiej o dobry wynik. Z drugiej strony duża trudność tej dyscypliny wymagająca opanowania solowych elementów technicznych oraz trudnych i niebezpiecznych ewolucji parowych sprawia, że bardzo trudno jest stworzyć parę sportową na wysokim poziomie. Jest to na pewno nasze marzenie i będziemy dążyć do tego aby wychować kiedyś parę, która tak jak my będzie walczyła o medale na ME, MŚ.

Embed from Getty Images

Czy Pana zdaniem Koreańczycy będą w stanie przygotować igrzyska na wysokim poziomie organizacyjnym, a jednocześnie otwarte i niezapomniane dla kibiców?

Jestem przekonany, że organizacyjnie wszystko będzie perfekcyjne. Już ponad rok temu większość obiektów była gotowa i było „czuć” atmosferę Igrzysk. Wierzę także, że będzie bezpiecznie mimo napiętej sytuacji na półwyspie koreańskim. Cieszą mnie decyzje, że na lodowisku podczas igrzysk najprawdopodobniej zobaczymy zawodników z Korei Północnej.

Jako zawodnik i trener miał Pan okazję przeżyć kilka olimpiad. Którą z nich wspomina Pan najlepiej, a którą najgorzej?

Każdy występ na igrzyskach jest wyjątkowy i pozostanie w pamięci na zawsze, Nie jestem w stanie wskazać tych igrzysk, które wspominam najgorzej. Może Igrzyska w Vancouver gdzie byłem jako trener były trochę inne. Nie byłem członkiem polskiej reprezentacji, gdyż byłem trenerem pary brytyjskiej. Najlepiej będę wspominał Igrzyska w Salt Lake City gdzie miałem zaszczyt i honor być chorążym polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

Rozmawiał Mateusz Górecki

 

fot. Caroline Paré/http://everythingskating.com/ [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password