Mateusiak i Zięba Mistrzami Europy!

Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba zostali Mistrzami Europy w badmintonie w konkurencji mikst. W finale Polacy pokonali team z Danii Madsa Koldinga i Julie Houmann 2:0 (21:12, 24:22). Historyczny sukces polskiego badmintona stał się faktem.

Polacy do spotkania przystępowali podbudowani zwycięstwami – w bardzo dobrym stylu – w poprzednich spotkaniach. Zwłaszcza ćwierćfinałowe spotkanie z najwyżej rozstawionymi Duńczykami Joachimem Fischerem Nielsenem i Christinną Pedersen wywarło na wszystkich olbrzymie wrażenie.

Początek meczu o złoto nie wyszedł jednak naszym zawodnikom. Przegrali pierwsze cztery wymiany, później było już 5:2 dla Duńczyków. Na szczęście okazało się, że było to ostatnie prowadzenie pary rozstawionej w turnieju z numerem "7". Sześć punktów z rzędu dla polskiego miksta i objęcie prowadzenia spowodowało, że nasi reprezentanci zaczęli grać jak w transie, oddając przeciwnikom zaledwie dwanaście oczek w całym pierwszym secie. Największy wpływ na zwycięstwo w partii miała znakomita gra Mateusiaka i Zięby pod siatką.

Druga odsłona spotkania była zdecydowanie bardziej wyrównana. Polacy uzyskiwali jednak stopniowo przewagę – aż do stanu 19:15. I wtedy – podobnie jak w meczu półfinałowym – zaczęły się problemy. Nasz mikst miał co prawda trzy "lotki mistrzowskie" przy wyniku 20:17, ale duńska para odpowiedziała czterema wygranymi akcjami z rzędu. Kolding i Houmann nie wykorzystali swoich dwóch okazji na zakończenie seta. Zrobili to więc Polacy, osiągając swój życiowy sukces. Teraz czas na podbój Londynu! Oby tylko zdrowie dopisywało.

Zapis relacji "na żywo" z finału miksta

Wyniki dzisiejszych finałów Mistrzostw Europy:

singiel mężczyzn:

Marc Zwiebler (Niemcy) – Henri Hurskainen (Szwecja)     2:0 (21:15, 21:13)

singiel kobiet:

Tine Baun (Dania) – Juliane Schenk (Niemcy)     2:1 (21:19, 16:21, 21:19)

debel mężczyzn:

Matias Boe/Carsten Mogensen (Dania) – Michael Fuchs/Oliver Roth (Niemcy)     2:0 (21:11, 21:11)

debel kobiet:

Christinna Pederse/Kamilla Rytter Juhl (Dania) – Line Damkjaer Kruse/Marie Roepke (Dania)     2:0 (21:17, 24:22)

mikst:

Robert Mateusiak/Nadieżda Zięba – Mads Kolding/Julie Houman     2:0 (21:12, 24:22)