ME: Janikowski wicemistrzem Europy

Damian Janikowski (84 kg) wywalczył srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w Belgradzie. Polak w decydującej walce przegrał z  Bułgarem – Marinovem 0:3.

 

Zeszłoroczny wicemistrz świata spisywał się świetnie od początku zmagań. W pierwszej rundzie Janikowski pokonał pewnie Ukraińca – Zhana Beleniuka 5:0. Z kolejnym rywalem – Jimem Petterssonem (Szwecja) również nie miał najmniejszych problemów, wygrywając 3:0. W ćwierćfinale Polak pokonał mistrza olimpijskiego z Pekinu – Andrea Minguzzi (Włochy), a w decydującej walce o medal nie dał żadnych szans reprezentantowi Litwy – Laimutisowi Adomaitisowi.  W finale Janikowski trafił na wymagającego Bułgara – Marinova i niestety nie zdołał wywalczyć złotego medalu.

Pozostali Polacy, którzy wystąpili w ostatnim dniu ME nie poszli w ślady bardziej utytułowanego kolegi. Na uwagę jednak zasługuje występ Arkadiusza Kułynycza (74 kg). Polak odpadł dopiero w ćwierćfinale, przegrywając z Litwinem – Alexsandrem Kazakevicem 0:3. We wcześniejszych walkach zdecydowanie górował nad swoimi rywalami. W pierwszej rundzie wyeliminował z turnieju – Serba Gorana Bulatovica, a w 1/8 finału nie dał szans reprezentującemu Rumunię – Ionelowi Puscasu. Kułynycz uplasował się w klasyfikacji łącznej na 9. miejscu.

 

Najsłabiej zaprezentował się dzisiaj Edgar Melkumov (66 kg). Polak przegrał w pierwszej rundzie z Artakiem Margarianem (Francja) 3:0. W późniejszych fazach turnieju Margarian został również wyeliminowany i nie dał szans Polakowi na walkę w repasażach. Melkumov ostatecznie został  sklasyfikowany na 25. miejscu.

 

Polacy w Belgradzie wywalczyli w sumie trzy medale. Oprócz krążka Janikowskiego, medale zdobywały polskie zapaśniczki. Złoto zdobyła Iwona Matkowska (51 kg), a brąz Monika Michalik w wadze do 63 kg. Najsłabiej na serbskich matach spisali się specjaliści od stylu wolnego, którym nie udało się wywalczyć medalu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password