ME: Janikowski wicemistrzem Europy

Damian Janikowski (84 kg) wywalczył srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w Belgradzie. Polak w decydującej walce przegrał z  Bułgarem – Marinovem 0:3.

Zeszłoroczny wicemistrz świata spisywał się świetnie od początku zmagań. W pierwszej rundzie Janikowski pokonał pewnie Ukraińca – Zhana Beleniuka 5:0. Z kolejnym rywalem – Jimem Petterssonem (Szwecja) również nie miał najmniejszych problemów, wygrywając 3:0. W ćwierćfinale Polak pokonał mistrza olimpijskiego z Pekinu – Andrea Minguzzi (Włochy), a w decydującej walce o medal nie dał żadnych szans reprezentantowi Litwy – Laimutisowi Adomaitisowi.  W finale Janikowski trafił na wymagającego Bułgara – Marinova i niestety nie zdołał wywalczyć złotego medalu.

Pozostali Polacy, którzy wystąpili w ostatnim dniu ME nie poszli w ślady bardziej utytułowanego kolegi. Na uwagę jednak zasługuje występ Arkadiusza Kułynycza (74 kg). Polak odpadł dopiero w ćwierćfinale, przegrywając z Litwinem – Alexsandrem Kazakevicem 0:3. We wcześniejszych walkach zdecydowanie górował nad swoimi rywalami. W pierwszej rundzie wyeliminował z turnieju – Serba Gorana Bulatovica, a w 1/8 finału nie dał szans reprezentującemu Rumunię – Ionelowi Puscasu. Kułynycz uplasował się w klasyfikacji łącznej na 9. miejscu.

Najsłabiej zaprezentował się dzisiaj Edgar Melkumov (66 kg). Polak przegrał w pierwszej rundzie z Artakiem Margarianem (Francja) 3:0. W późniejszych fazach turnieju Margarian został również wyeliminowany i nie dał szans Polakowi na walkę w repasażach. Melkumov ostatecznie został  sklasyfikowany na 25. miejscu.

Polacy w Belgradzie wywalczyli w sumie trzy medale. Oprócz krążka Janikowskiego, medale zdobywały polskie zapaśniczki. Złoto zdobyła Iwona Matkowska (51 kg), a brąz Monika Michalik w wadze do 63 kg. Najsłabiej na serbskich matach spisali się specjaliści od stylu wolnego, którym nie udało się wywalczyć medalu.