ME juniorów i U23 – Trzy medale naszych młodych kajakarzy górskich w Solkan

Od czwartku w Słoweńskim Solkan trwają Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieżowców do lat 23 w Kajakarstwie Górskim. Dzisiaj odbyły się  finały w kategorii młodzieżowców zarówno w konkurencjach indywidualnych jak i zespołowych. Ponadto rozgrywane były półfinały w rywalizacji juniorów. Polacy zdobyli dzisiaj trzy medale. W konkurencji K1, brązowy medal wywalczył Rafał Polaczyk. Również brązowe krążki wywalczyli Dariusz Chlebek i Dominik Węglarz w konkurencji C2. Medale z najcenniejszego kruszcu zdobyli dzisiaj nasi reprezentanci w rywalizacji drużynowej konkurencji C2.

To był bardzo udany dzień dla dwójki naszych reprezentantów, startujących w konkurencji kanadyjek dwójek. Dariusz Chlebek wraz z Dominikiem Węglarzem najpierw zdobyli brązowe medale w konkurencji dwójek, a nieco później wraz z pozostałymi naszymi reprezentantami w tej konkurencji, wywalczyli złoto w konkurencji drużynowej. Wszystkie trzy nasze dwójki wcześniej wystąpiły w dzisiejszym finale C2. Finałowe zmagania wygrali Słoweńcy Luka Bozic i Saso Taljan, którzy w tym sezonie Pucharu Świata uplasowali się na 3. pozycji w klasyfikacji końcowej. Srebro zdobyli Brytyjczycy Matthew Listerow oraz Rhys Davies. Polscy brązowi medaliści stracili do zwycięzców +1.88 sekundy. Na 5. pozycji zmagania w finale zakończyli Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak ze stratą +3.26 sekundy a tuż za nimi uplasowali się Filip Brzeziński i Andrzej Brzeziński. Trudno nie zauważyć, że Polacy wiodą prym w tej konkurencji wśród młodzieżowców, co potwierdzili tylko złotym medalem w drużynówce. Pozostaje mieć nadzieję, że taka sytuacja za kilka lat nastąpi również w rywalizacji seniorskiej.

Drugi dzisiejszy medal w konkurencji indywidualnej, wywalczył Rafał Polaczyk w olimpijskiej konkurencji K1. Brat naszego wicemistrza świata i czwartego zawodnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie – Mateusza, wygrał rywalizację półfinałową i był wobec tego stawiany w roli jednego z głównych faworytów do złota. Niestety, Rafał mimo najlepszego rezultatu spośród wszystkich finalistów, zaliczył dotknięcie jednej z bramek, za co otrzymał 2 pkt. karne. Ostatecznie Polaczyk zakończył zmagania na 3. pozycji ze stratą +0.81 setnych do zwycięzcy Słowaka Martina Halcina i +0.31 setnych do drugiego Słoweńca Simona Brusa.

W finałowej rywalizacji konkurencji indywidualnych młodzieżowców do lat 23, z naszych reprezentantów, startował jeszcze Wojciech Pasiut. Polak w konkurencji C1, zajął 8. miejsce ze stratą 4.53 sekundy do zwycięzcy Francuza Thibauda Vielliarda. Srebro w tej konkurencji zdobył Rosjanin Ruslan Sayfiev a brąz  Włoch Roberto Colazingari. Na czwartym miejscu w rywalizacji drużynowej, konkurencji K1 zakończyły finałowe zmagania Polki. Nasze reprezentantki straciły do najlepszych w rywalizacji Niemek – +12.89 sekundy. Srebro zdobyły Hiszpanki a brąz Czeszki. W drużynówce konkurencji C1, Polacy spisali się nie najlepiej. Zdobyli łącznie 52 pkt. karne i uplasowali się na 12. pozycji, ze stratą +57.07 do zwycięskiej ekipy Słowenii. Na koniec dnia zaprezentowali się nasi reprezentanci w konkurencji drużynowej K1. Polacy w tej rywalizacji zajęli 8. pozycję.

Wcześniej odbyły się półfinały w kategorii juniorów. Do finału awansowały cztery nasze osady. W jutrzejszym finale konkurencji C2 wystartują Paweł Zwoliński i Jakub Olszowski, którzy dzisiaj w półfinale byli na szóstej pozycji, Monika Liptak w konkurencji K1 (siódma w półfinale), Bartosz Łęgosz w C1 (ósmy) oraz Bartosz Dębowski w K1 (dziewiąty w półfinale).