ME kolarstwie torowym: Zieliński poza półfinałami sprintu

Drugi dzień Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym upływa pod znakiem indywidualnych sprintów oraz rywalizacji specjalistów od wieloboju. Niezły start zanotował sprinter Damian Zieliński, który odpadł w ćwierćfinale. Natomiast Katarzyna Pawłowska, która startuje w konkurencji omnium po 2 konkurencjach jest dziewiąta.

apeeldornW popołudniowych kwalifikacjach sprintu Polacy spisali się przyzwoicie. Adrian Zieliński uzyskał czas 10,240 i zajął dziewiąte miejsce. Pięć pozycji niżej z rezultatem 10, 303 sklasyfikowany został Krzysztof Maksel. Najszybszy był Niemiec Robert Fortsemann (9,992). W dolnej części stawki znalazły się natomiast nasze sprinterki. Urszula Łoś z wynikiem 11,813 była czternasta. Natomiast Katarzyna Kirschenstein była szesnasta (12,449). Dystans 200 metrów najszybciej, w czasie 11,15 pokonała Holenderka Elis Ligtlee. Panowie zdołali awansować do 1/16 finału. Sztuka ta nie udała się paniom, która na kwalifikacjach zakończyły zmagania w sprincie.

W 1/16 finału Zieliński pokonał Irlandczyka Eoina Mullena. Słabiej spisał się Maksel, który nie sprostał Nikicie Shushinowi z Rosji. W kolejnej fazie Polak Damian Zieliński nie miał problemów z pokonaniem Hiszpana Jose Moreno Sancheza. W ćwierćfinale Zieliński nie sprostał jednak Brytyjczykowi Jasonowi Kenny. Polak przegrał 0:2 i pożegnał się z marzeniami o medalu Mistrzostw Europy. Do półfinałów oprócz Kenny’ego awansowali Niemcy Forstemann i Botticher oraz Rosjanin Dimitriev. O medale w gronie pań powalczą natomiast Holenderka Ligtlee, Niemka Vogel, Francuzka Cueff oraz Brytyjka Varnish.

Zmagania rozpoczęli dziś także wieloboiści i wieloboistki. W wyścigu ze startu lotnego Katarzyna Pawłowska była ósma z rezultatem 15,135. Najszybsza okazała się Kirsten Wold z Holandii (14,580). Dokładnie tą samą lokatę co Pawłowska zajął Adrian Tekliński (13,611). Po pierwszej konkurencji męskiego omnium prowadził Holender Tim Veldt.

W wyścigu punktowym Pawłowska zdobyła 23 „oczka” co dało jej dziewiątą lokatę w tej konkurencji. Aż 45 punktów zgromadziła Belgijka D’Hoore, która została zwyciężczynią tej konkurencji. Po dwóch konkurencjach Katarzyna Pawłowska zajmuje dziewiąte miejsce. Liderką jest reprezentantka gospodarzy, Kirsten Wild.