ME w badmintonie – drugi dzień

Dziś drugi dzień rozgrywanych w szwedzkiej Karlskronie Mistrzostw Europy w badmintonie. Po dobrych wczorajszych wytępach Polaków (5 wygranych pojedynków, odpadł tylko Adrian Dziółko) liczymy dziś na kolejne dukcesy naszych reprezentantów.

Kamila Augustyn w II rndzie turnieju singlowego zmierzyła się dziś rano rozstawioną z numerem 7. Bułgarką Lindą Zechiri. Nasza reprezentnatka nie była faworytką tego pojedynku, a jednak dzielnie i długo stawiała rutynowanej rywalce opór. Tyle, że końcówki setów przebiegały po myśli Bułgarki. Mecz trwał 36 minut i zakończył się przegrną Augustyn 0:2 (18:21, 19:21).

Wielkie emocje towarzyszyły dość niespodziewanie występowi naszej najlepszej pary mieszanej. Nadieżda Zięba i Robert Mateusiak w pierwszym swoim meczu na tym turnieju za przeciwników mieli Rosjan Vitalija Durkina i Ninę Vislovą. Pierwszy set to istny horror. Rosjanie długo prowadzili w tej parti, nawet 14:9. Polacy doszli ich na 17:17 i zaczęła się gra punkt za punkt trwająca aż do wyniku… 29:27 dla naszych reprezentantów. Podłamani Rosjanie w drugim secie nie stawiali już tak zaciekłego oporu – przegrali 15:21 i awans Mateusiaka i Zięby do 1/8 finału Mistrzostw Europy stał się faktem.

Niestety dużo mniej emocji i zero powodów do radości mieliśmy obserwując zmagania naszej drugiej pary mieszanej – Wojciecha Szkudlarczyka i Agnieszki Wojtkowskiej z rozstawionymi z numerem 8. Duńczykami Madsem Kielerem Koldingiem i Julie Houmann. Polacy nie stawiali większego oporu renomowanym rywalom. Przegrali 0:2 (11:21 i 12:21) i pożegnali się z turniejem.

Źle potoczył się także pojedynek Szkudlarczyka (w parze z Łukaszem Moreniem) w drugiej rundzie debla. Nasi reprezentanci przegrali pierwszego seta pojedynku z Duńczykami: Mathiasem Boe i Carstenem Mogensenem – 14:21. Przeciwnicy Polaków – rozstawieni w turnieju z "jedynką" – szybko uzsykali przewagę i kontrolowali przebieg partii do samego końca. Początek drugiej odsłony był bardziej wyrównany, ale tylko do stanu 4:4. Wtedy to Duńczycy zaczęli zdobywać punkty seriami i seta do dwunastu, a cały mecz 2:0 (21:14, 21:12).

Z kolei Austriacy Juergen Koch i Peter Zauner nie stanowili większej przeszkody dla naszej eksportowej pary deblowej. Adam Cwalina i Michał Łogosz wygrali, po trwającym 28 minut pojedynku, 2:0 (21:11, 21:14). Ich triumf w tym meczu ani przez moment nie wydawał się być zagrożony. W ćwierćfinale nasz debel – rozstawiony z "czwórką" zmierzy się jutro z parą niemiecką: Michael Fuchs/Oliver Roth [7].

W 1/8 finału kobiecego debla spotkały się Kamila Augustyn, w parze z Agnieszką Wojtkowską oraz Holenderki: Lotte Jonathans i Paulien van Dooremalen. Pierwszy set rozpoczął się dla Polek nie najlepiej – przegrywały 4:6, 5:7 – i dopiero wtedy udało się im zdobyć serię punktów. Wyszły na prowadzenie 16:11 i spokojnie dograły seta (21:17). Druga partia ułożyła się korzystniej dla biało-czerwonych. Były "z przodu" od samego początku, w pewnym momencie odskakując rywalkom na cztery (14:10), a nawet pięć punktów (18:13). Przy stanie 20:15 przydażyła im się krótka chwila dekoncentracji i straciły cztery punkty z rzędu. Zrobiło się nerwowo. Na szczęście set ostatecznie zakończył się rezultatem 21:19 i cały mecz padł łupem Polek – 2:0 (21:17, 21:19). W jutrzejszym ćwierćfinale spotkają się z rozstawionymi z numerem 3. Dunkami: Line Damkjaer Kruse i Marie Roepke.

Ostatnim polskim akcentem dzisiejszego dnia był pojedynek 1/8 finału miksta z udziałem Nadieżdy Zięby i Roberta Mateusiaka. Polacy zmierzyli się z Johannesem Schoettlerem i Sandrą Marinello z Niemiec. Mecz trwał zledwie… 5 minut. Przy stanie 11:6 dla naszych reprezentantów przeciwnicy poddali mecz. Przyczyną była zapewne kontuzja kogoś z niemieckiej dwójki. Tym samym nasz mikst jest już w ćwierćfinale, gdzie zagra najprawdopodobniej z turniejową "jedynką". Duńczycy: Joachim Fischer Nielsen i Christinna Pedersen muszą jeszcze uporać się z parą ukraińską Atrashchenkov/Kobceva.

Plan jutrzejszych ćwierćfinałów z udziałem Polaków:

17:00 Robert Mateusiak/Nadieżda Zięba (7) – Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen (1 – Dania)

około 19:15 Kamila Augustyn/Agnieszka Wojciechowska – Line Damkjaer Kruse/Marie Roepka (3 – Dania)

około 20:00 Adam Cwalina/Michał Łogosz (4) – Michael Fuchs/Oliver Roth (7 – Niemcy)