ME w Judo – Kłys ze srebrem!!! Adamiec 5.

27 kwietnia to drugi dzień Mistrzostw Europy w judo rozgrywanych w rosyjskim Czelabińsku. Po wczorajszym srebrnym medalu Tomasza Kowalskiego liczyliśmy na równie udane występy reprezentantów Polski. Nie zawiedliśmy się. Na tatami zobaczyliśmy dziś Krzysztofa Wiłkomirskiego i Tomasza Adamca (kategoria do 73 kg) oraz Katarzynę Kłys (do 70 kg). Ponadto odbyły się walki w kategoriach do 81 kg mężczyzn i do 63 kg kobiet – bez udziału Polaków.

Katarzyna Kłos w 1. rundzie miała wolny los. W 1/8 finału zmierzyła się z Turczynką Ozge Akarusu, która pokonała wcześniej zawodniczkę z Luksemburga Lynn Mossong. Wala trwała dokładnie 3 minut. Kłys wykonala przepiękny rzut oznaczający ippon i awans do 1/4 finału.

W walce o wejście do strefy medalowej nasza reprezntantka walczyła z Brytyjką Sally Convay. To był bardzo zacięty pojedynek. Reprezentantka gospodarzy tegorocznych Igrzysk po jednej z akcji uzyskała yuko. Polka na szczęście wykonała akję ocenioną przez sędziów na waza – ari i awansowała do półfinału! Zmierzyła się w nim ze Słowenką Rasą Sraką. Początek pojedynku był bardzo wyrównany – obie zawodniczki nie potrafiły wykonać żadnej akcji dającej punkty. Wszystko wskazywało na to, że będziemy świadkami dogrywki, jednak na 14 sekund przed końcem Kłys udało się wykonać rzut dający yuko. Natychmiast założyła dźwignię, z której Słowenka już się nie uwolniła i kiedy do końca pojedynku zostały dwie sekundy – odklepała.

W wielkim finale przeciwniczką Polki była Edith Bosh z Holandii. Tym razem również walka rozpoczęła się niemrawo. Aktywniejsza była jednak rywalka Polki. Kłys za swoją postawę została nawet ukarana shido. Do końca regulaminowego czasu nic się nie zmieniało. Podobnie było w dogrywce, w której nasza zawodniczka również nie potrafiła sobie poradzić ze sprytną Holenderką. O wszyskim miało więc zadecydować wskazanie sędziów. Niestety było ono dla Polki niekorzystne. Trzeba jednak przyznać, że tytuł dla Bosh został przyznany absolutnie zasłużenie. Nam pozostaje się cieszyć z drugiego srebrnego medalu Mistrzostw Europy!

Tomasz Adamiec w 1. rundzie walczył z Rumunem Costelem Dancuelą. Pojedynek nie rozpoczął się dla niego najlepiej. Bardzo szybko Danculea wykonał akcję na yuko. Polak odpowiedział jednak bezbłędnie, najpierw punktując wazari, a później po pięknej akcji skończył walkę przed czasem, rzutem na ippon. W drugiej rundzie zmierzy się z Saso Jerebem ze Słowenii. Olimpijski awans Adamca jest już niemal przesądzony! Fantastycznie spisał się Tomasz w drugiej swojej walce. Po 27 sekundach pojedynku z saso Jerebem ze Słowenii wykonal akcję ocenioną na ippon i w pięknym stylu awansował do kolejnej rundy. Jego przeciwnikiem na tym etapie turnieju był Austriak Peter Scharinger. Polak cały czas był aktywniejszy, ale długo nie mógł poradzić sobie z dzielnie broniącym się Austriakiem. Wreszcie w 3 minucie walki pan Tomasz wykonał fantastyczny rzut – sędziowie nie mieli wątpliwości – ippon dla Polaka i awans do ćwierćfinału!

O wejście do strefy medalowej zmierzył się nasz reprezentant z Izraelczykiem Iosefem Palelashvilim. To byla kolejna bardzo zacięta walka, w której Adamiec przez cały czas wykazywał więcej inicjatywy i chęci do walki. Izraelczyk był pasywny, za co został ukarany shido. Polak najpierw wykonał akcję na yuko, a po kilku chwilach rzut wyceniony na waza-ari. Efekt: Tomasz Adamiec w półfinale Mistrzostw Europy! Jego przeciwnikiem był Volodymyr Soroka z Ukrainy. Obserwowaliśmy kolejną niezwykle zaciętą walkę. Jako pierwszy akcję punktowaną zaliczył Ukrainiec zdobywając yuko. Polak po około minucie zrewanżował się akcją ocenioną identycznie. Ostatnie słowo należało jednak do Soroki. Piękna akcja na ippon zapewniła mu co najmniej srebrny medal, zaś pana Tomasza zmusiła do walki o medal brązowy z Holendrem Dexem Elmontem. To była kolejna zażarta walka. Obaj zawodnicy otrzymali po jednej karze, próby akcji technicznych widzieliśmy co kilkanaście sekund po obu stronach. Gdy wydawało się, że czeka nas dogrywka – 4 sekundy przed końcem Holendrowi udał się rzut oceniony na ippon. Brąz przypadł więc Elmontowi. Dla Tomasza Adamca miejsce 5. i radość z niemal pewnego olimpijskiego paszportu.

Oto co powiedział Tomasz Adamiec specjalnie dla naszego portalu po zakończeniu piątkowych walk: „To był znakomity dzień, z tym, że ze słabym zakończeniem… Super się czułem, walczyłem odważnie, nie oszczędzałem ataków. Niestety bardzo wyrównane walki o medale przegrałem. Ostatnia walka była równo wysędziowana, nie mogę mieć do nikogo pretensji. Zaryzykowałem i spadłem. Walka o wejście do finału pozostawiła duży niesmak. Brak kary dla Ukraińca w końcówce walki i nieoceniona akcja w dogrywce… Za to Soroka, z którym poza matą bardzo się lubimy, zachowa się bardzo elegancko i nie przeciągną mi dźwigni. Dzięki temu mogę dzisiaj ruszać ręką”

Krzysztof Wiłkomirski miał w 1. rundzie wolny los. Natomiast w 1/16 finału walczył z Azerem Rustamem Orujovem. Obaj długo nie potrafili znaleźć sposobu na wykonanie skutecznej akcji na swoim przeciwniku. Polak był zdecydowanie bierniejszy w swojej postawie, dostał też karę shido. Kiedy wydawało się, że dojdzie do dogrywki, na kilka sekund przed końcem walki, Azer rzucił Polaka na matę za co sędziowie przyznali mu yuko. Po walce Wiłkomirski mógł tylko zwiesić głowę, sam zapewnił awans na Igrzyska swojemu koledze z reprezentacji – Tomaszowi Adamcowi.

Wyniki 2. dnia Mistrzostw Europy w judo:

Kobiety 63 kg

1. Gevrise Emane (Francja)

2. Yarden Gerbi (Izrael)

3. Clarisse Agbegnenou (Francja) i Alice Schlesinger (Izrael)

Kobiety 70 kg

1. Edith Bosh (Holandia)

2. Katarzyna Kłys (Polska)

3. Juliane Robra (Szwajcaria) i Rasa Sraka (Słowenia)

Mężczyźni 73 kg

1. Ugo Legrand (Francja)

2. Volodymyr Soroka (Ukraina)

3. Dex Elmont (Holandia) i Iosef Palelashvili (Izrael)

…5. Tomasz Adamiec (Polska)

Mężczyźni 81 kg

1. Sirazhudin Magomedov (Rosja)

2. Murat Khabachirov (Rosja)

3. Joachim Bottieau (Belgia) i Konstantins Ovchinnikovs (Łotwa)

Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Europy po dwóch dniach:

1. Rosja 3-2-0

2. Francja 2-0-3

3. Rumunia 2-0-0

4. Holandia 1-0-2

5. Portugalia 1-0-0

6. Polska 0-2-0

7. Izrael 0-1-2

8. Belgia 0-1-1

9. Ukraina 0-1-0

9. Grecja 0-1-0

9. Armenia 0-1-0

12. Niemcy 0-0-3

13. Gruzja 0-0-2

13. Słowenia 0-0-2

14. Węgry 0-0-1

14. Łotwa 0-0-1

14. Szwajcaria 0-0-1

Wyniki drugiu 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password