ME w judo – Tomasz Kowalski wicemistrzem Europy!!!

Dziś w Czelabińsku rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w judo. To ostatnia poważna impreza, na której można zdobywać punkty do rankingu, który zadecyduje o przyznaniu kwalifikacji olimpijskich. Dziś rozgrywane były walki w 5 kategoriach wagowych. Wśród kobiet do 48 kg,  do 52 kg (startowała Zuzanna Pawlikowska) i do 57 kg, wśród mężczyzn do 60 kg i do 66 kg (startowali Paweł Zagrodnik i Tomasz Kowalski).Wiele radości dostarczył nam ten ostatni, który walczył pięknie i skutecznie. W efekcie zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy. Pozostali nasi reprezentanci spisali się fatalnie. W zawodach dominowali judocy Rosji (oba złote medale) i judoczki Rumunii (także 2 zlota).

Tomasz Kowalski w pierwszej walce (2. runda – w 1. miał wolny los) rzucił na ippon Belga Kennetha van Gansbeke. W kolejnej zmierzył się z Białorusinem Dzmitrym Shershanem. To była znacznie trudniejsza przeprawa, zakończona wygraną Kowalskiego przez yuko. W walce o wejście do półfinału mistrzostw spotkał się ze Słoweńcem Rokiem Draksicem. Będący w świetnej dyspozycji Polak wykonał akcję ocenioną przez sędziów na waza-ari, zaś jego rywal otrzymał tylko yuko. W ten sposób awans Tomasza Kowalskiego do najlepszej czwórki turnieju stał się faktem. Przeciwnikiem Kowalskiego w walce półfinalowej był Francuz David Larose. Polak dominował na tatami w sposób absolutny, wykonał akcje, które pozwolily mu zgromadzić yuko oraz waza – ari, a całą sprawę zakończył pięknym rzutem zaliczonym na ippon 12 sekund przed końcem walki. Francuz nie wykonał żadnej akcji technicznej. W wielkim finale kategorii do 66 kg Kowalski walczył z Rosjaninem Alimem Gadanovem. To była bardzo zacięta i emocjonująca potyczka. Każdy z judoków miał szansę na przechylenie szali na swoją stronę. Rozstrzygnięcie zapadło dopiero w dogrywce – ostatecznie minimalnie lepszy okazał się reprezentant gospodarzy, który wykonał akcję zaliczoną na yuko. Polak musiał się zadowolić srebrnym medalem, co jest jego największym sukcesem w karierze.

Słabo spisali się pozostali reprezentanci Polski. Oboje przegrali swoje pierwsze walki: Zuzanna Pawlikowska przegrała swoją pierwszą walkę – poprzez Ippon ze Słowenką Patrą nareks. Polka odpadła z turnieju. Również pierwsze wyjście na tatami Roberta Zagrodnika zakończyło się porażką. Węgier Miklos Ungvari okazał się lepszy poprzez yuko, co oznaczało pożegnanie Polaka z marzeniami o dobrym występie w Rosji.

Medaliści 1 dnia Mistrzostw Europy w judo:

Kobiety 48 kg:

1. Alina Dumitru (Rumunia)

2. Charline van Snick (Belgia)

3. Eva Csernoviczki (Węgry) i Latetitia Payet (Francja)

Kobiety 52 kg:

1. Andreea Chitu (Rumunia)

2. Natalia Kuziutina (Rosja)

3. Mareen Kraeh (Niemcy) i Romy tarangul (Niemcy)

Kobiety 57 kg:

1.Telma Monteiro (Portugalia)

2. Ioulietta Boukouvala (Grecja)

3. Automne Pavia (Francja) i Miryam Roper (Niemcy)

Mężczyźni 60 kg:

1. Beslan Mudranov (Rosja)

2. Hovhannes Davtyan (Armenia)

3. Jeroen Mooren (Holandia) i Amiran Papinashvili (Gruzja)

Mężczyźni 66 kg:

1. Alim Gadanov (Rosja)

2. Tomasz Kowalski (Polska)

3. Rok Draksic (Słowenia) i Lasha Shavdatuahvili (Gruzja)

Klasyfikacja medalowa po 1. dniu Mistrzostw Europy:

1. Rosja 2-1-0

2. Rumunia 2-0-0

3. Portugalia 1-0-0

4. Polska 0-1-0

4. Armenia 0-1-0

4. Belgia 0-1-0

4. Greecja 0-1-0

8. Niemcy 0-0-3

9. Francja 0-0-2

9. Gruzja 0-0-2

11. Węgry 0-0-1

11. Słowenia 0-0-1

11. Holandia 0-0-1

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password