ME w judo: Wojnarowicz z brązowym medalem, Sadkowska 7.

To już ostatni dzień rozgrywanych w Czelabińsku Mistrzostw Europy w judo. Każdego dotychczas dnia reprezentacja Polski zdobywała medal. Mamy nadzieję, że i dziś historia się powtórzy. A jest na to poważna szansa, bo startuje duża grupa naszych reprezentantów: Daria Pogorzelec (kategoria do 78 kg), Urszula Sadkowska (powyżej 78 kg), Robert Krawczyk i Krzysztof Węglarz (do 90 kg), Rafał Fiłek (do 100 kg) oraz Janusz Wojnarowicz (powyżej 100 kg). Zapraszamy do śledzenia naszego aktualizowanego na bieżąco artykułu o startach Polaków.

Daria Pogorzelec w pierwszej walce zmierzyła się z Yahimą Ramirez z Portugalii. Stawką walki była najlepsza ósemka turnieju oraz prawie pewna kwalifikacja olimpijska. W poczatkowej fazie nie było widać istotnej przewagi po żadnej ze stron. Obie zawodniczki otrzymały po yuko. W ostatniej minucie walki Portugalka zdecydowała się na akcję, która zaowocowała pieknym rzutem na plecy i wygraną przez ippon. Daria Pogorzelec ze spuszczoną głową opuściła matę. Jej start w Londynie stanął pod duzym znakiem zapytania…

Urszula Sadkowska w 1. rundzie ma wolny los, zaś w drugiej, również w walce już o ćwierćfinal zmierzyła się z Bułgarką Tsvetaną Bozhilovą. Walka trwała minutę i 15 sekund, a Urszula zakończyła ją efektowną akcją na ippon. Bułgarka nie bardzo wiedziała jak to się stało że znalazła się na tatami na plecach. O półfinał Sadkowska walczyła z reprezentantką gospodarzy Mistrzostw Europy Eleną Ivashchenko. O wszystkim zadecydowała jedna akcja wykonana w drugiej minucie pojedynku. Polka wylądowała na plecach za matą i wydawało się, że rzut Rosjanki był wykonany za późno. Sędzina pojedynku pozwoliła na kontynuowanie walki, jednak później poprosiła swoich asystentów o konsultację. We trójkę doszli do wniosku, że reprezentantce gospodarzy należy się ippon. Tym samym Polce pozostała walka o brązowy medal w repasażach. Jej marzenia zakończyły się już w pierwszej walce, w której zmierzyła się z Holenderką Carolą Uilenhoed. Sadkowska nie potrafiła poradzić sobie z rywalką, a według sędziów była zdecydowanie bardziej pasywna, za co została ukarana dwoma karami shido. Ta druga, na kilkadziesiąt sekund przed końcem walki, oznaczała yuko dla Uilenhoed, a tym samym porażkę Polki.

Znacznie dłuższa droga do wysokich lokat czeka Roberta Krawczyka. Miał on w 1. rundzie wolne, zaś w 2. jego rywalem był Francuz Yves Matthieu Dafreville. Polak w całej walce był judoką aktywniejszym. Dlatego też szybko Francuz złapał dwie kary, co oznaczało yuko dla Krawczyka. Wreszcie Polak wykonał akcję techniczną ocenioną na waza-ari, choć gdyby był to ippon, to nikt by się nie zdziwił. Robert dotrwal z przewagą do końca walki, choc po drodze otrzymał jeszcze dwie kary. Do strefy medalowej dzieliły Krawczyka dwie wygrane walki. Kolejną stoczył z Rosjaninem Grigoriim Suleminem. Polak zaczął dobrze, dominował i w 1 minucie i 18 sekundzie wykonał akcję dającą yuko. Później do głosu doszedł jednak Sulemin i po dwóch minutach było po walce. Fantastyczny rzut dający ippon skończył walkę.

Podobna droga czekałaby Krzysztofa Węglarza, który w 2. rundzie turnieju powalczył z Brytyjczkiem Gordonem Winstonem. Czekałaby w przypadku wygranej z reprezentantem gospodarzy najbliższych Igrzysk. Tyle że w 3 minucie walki Węglarz wylądował na plecach po rzucie Winstona. Ippon dla Brytyjczyka i pożegnanie z turniejem dla Polaka.

Rafał Fiłek w 1. rundzie spotkał się z Węgrem Balintem Farkasem. To była wyrównana walka z lekkim wskazaniem na Węgra. Aż do 4 minuty, kiedy nasz reprezentant zdecydował się na rzut – sędziowie jego efekt ocenili na ippon. Na Fiłka czekał już w kolejnej rundzie Gruzin Levan Zhrozholiani. Niestety okazał się to rywal za mocny dla młodego judoki z Polski. Minutę i czternaście sekund przed końcem walki Gruzin wykonał akcję na ippon i wyeliminował Fiłka z mistrzostw.

Wreszcie Janusz Wojnarowicz – on też zaczął rywalizację od 2. rundy i od walki z Martinem Padarem z Estonii. Bardzo długo trudno było przewidzieć który z zawodników jest lepszy w dzisiejszej walce. Obaj mieli na koncie po yuko, gdy na 25 sek. przed końcem Wojnarowicz wykonał efektowną akcję i zakończył pojedynek przez ippon. O wejście do strefy medalowej walczył  z Czarnogórcem Marko Radulovicem. Rozprawił się z nim w ciągu 2.5 minuty. Piękna akcja na ippon najlepsza czwórka Mistrzostw Europy dla Wojnarowicza! W półfinale rywalem Polaka był reprezentant gospodarzy Alexander Mikhaylin. Wiadomo było, że Polak musi uzyskać jakieś punkty za akcję techniczną, bo przy ich braku sędziowie ustalą karami wynik na korzyść Rosjanina. Niestety walka poszła po myśli Rosjanina i sędziów, którzy skwapliwie wykorzystali szanse na dwukrotne ukaranie Wojnarowicza shido, co łącznie dało yuko na koncie Mikhaylina. Pro forma Rosjanin otrzymał pod koniec walki jedno shido – nie zmąciło to radości gospodarzy i sędziów – Rosjanin w finale, Wojnarowicz walczył o brąz. Tutaj zmierzył się Gruzinem, Adamem Okruashvilim, którego pokonał  dzięki świetnej końcówce walki. Dzięki Wojnarowiczami – polska reprezentacja każdego dnia zdobywała krążek.

Medaliści trzeciego dnia Mistrzostw Europy w judo:

Kobiety 78 kg

1. Abigel Joo (Węgry)

2. Audrey Tcheumeo (Francja)

3. Maryna Pryshchepa (Ukraina) i Ana Velensek (Słowenia)

Kobiety +78 kg

1. Elena Ivashchenko (Rosja)

2. Lucija Polavder (Słowenia)

3. Belkis Zehra Kaya (Turcja) i Karina Bryant (Wielka Brytania)

7. Urszula Sadkowska (Polska)

Mężczyźni 90 kg

1. Varlam Liperteliani (Gruzja)

2. Grigorii Sulemin (Rosja)

3. Andrei Kazusionak (Białoruś) i Christophe Lambert (Niemcy)

Mężczyźni 100 kg

1. Ariel Zeevi (Izrael)

2. Levan Zhorzholiani (Gruzja)

3. Elmar Gasimov (Azerbejdżan) i Zafar Makhmadov (Rosja)

Mężczyźni + 100 kg

1. Alexander Mikhaylin (Rosja)

2. Barna Bor (Węgry)

3. Marius Paskevicius (Litwa) i Janusz Wojnarowicz (Polska)

Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Europy:

1. Rosja 5-3-1

2. Francja 2-1-3

3. Rumunia 2-0-0

4. Gruzja 1-1-2

4. Izrael 1-1-2

6. Węgry 1-1-1

7. Holandia 1-0-2

8. Portugalia 1-0-0

9. Polska 0-2-1

10. Słowenia 0-1-3

11. Belgia 0-1-1

11. Ukraina 0-1-1

13. Grecja 0-1-0

13. Armenia 0-1-0

15. Niemcy 0-0-3

16. Azerbejdżan 0-0-1

16. Wielka Brytania 0-0-1

16. Bialoruś 0-0-1

16. Łotwa 0-0-1

16. Szwajcaria 0-0-1

16. Białoruś 0-0-1

16. Turcja 0-0-1

Łacznie medale zdobyli reprezentanci 22 państw.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password