ME w klasie 49er: druga faza mistrzostw zakończona, Czajkowski/Rymer wiceliderami (dzień VI)

To był już przedostatni dzień żeglarskich mistrzostw Europy w klasie 49er.Dzisiaj już bez problemów z pogodą odbyły się trzy wyścigi, które zakończyły rywalizację w grupie złotej. W regatach na pierwszą pozycję awansowali Duńczycy Norregaard/Thoomsen. Natomiast dotychczasowi liderzy Januszewski/Nowak zaliczyli nieudane starty i spadli na szóste miejsce w generalce. Nieoczekiwanie na drugą lokatę wskoczyli Marcin Czajkowski z Marcinem Rymerem.

Jutro zawodnicy według dotychczasowej klasyfikacji zostaną podzieleni na kolejne grupy. Pierwsza z nich to załogi z miejsc 22-29, na starcie 22.para klasyfikacji dostanie jeden punkt, a 29. 8.punktów (inne zebrane do tej pory oczka nie będą miały znaczenia), potem odbędą się trzy wyścigi tej grupy, które powiedzą nam, które załogi zajmą miejsca 23-29. Dwudziesta druga para awansuje do kolejnych zmagań grupy z lokat 15-21 otrzymując na początek 8.punktów, piętnastej parze jak w przypadku poprzedniej ekipy przypadnie 1.punkt. Te same zasady tyczą się żeglarzy z miejsc 8-14 oraz 1-7. Z tym, że cztery czołowe załogi będą miały przed sobą jeszcze jeden i ostatni, finałowy wyścig tych regat, w którym wszelkie punkty zostaną im wykasowane, a o kolorze medali, lub jego brak (4.miejsce) będzie decydować kolejność na mecie. Miejmy nadzieję, że choć jedna polska załoga będzie uczestniczyła w finałowym starcie.

Natomiast jeśli chodzi o dzisiejsze zmagania to potoczyły się one przyzwoicie. Aż dwie polskie pary w klasyfikacji generalnej usadowiły się na miejscach 1-7.  Załoga Marcin Czajkowski/Marcin Rymer, którzy na tak wielkiej imprezie, w tym składzie występują po raz pierwszy zajmowali kolejno 5., 10. i 3.lokatę. Takie rezultaty pozwoliły im na awans aż na 2.miejsce. To znaczy, że do jutrzejszych wyścigów przystąpią z dwoma oczkami. Natomiast Tomasz Januszewski i Jacek Nowak będący do tej pory na 1.miejscu spadli w klasyfikacji na 6. Powodem był, ich zdecydowanie słaby dzień. Plasowali się w trzech startach na 17., 21. i 16.pozycji, więc przypadnie im 6.punktów na start podczas jutrzejszych wyścigów. W najbardziej komfortowej sytuacji będą reprezentanci Danii Norregaard/Thomsen, którzy z wielką przewagą wygrali grupę złotą. Nasi olimpijczycy z Londynu Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński jak widać notują zniżkę formy, bo przypływali do mety na dalekich pozycjach: 13.,11. oraz 9. Ostatecznie zajęli 12.pozycję w generalce, która uprawnia ich do żeglowania, w jutrzejszych wyścigach, w grupie zajmującej miejsca 8-14, ale mają jeszcze szansę do awansu do najlepszej grupy, jeśli tylko uda im się zwyciężyć w obecnej.

AKTUALIZACJA: Tomasz Januszewski i Jacek Nowak w związku z karą zostali przesunięci na 10.miejsce w klasyfikacji, a więc do jutrzejszych wyścigów przystąpią z zawodnikami, z miejsc 8-14, z trzema punktami startowymi.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password