ME w klasie 49er – Januszewski/Nowak wciąż liderami! (dzień IV/V)

Podczas piątego dnia rywalizacji udało się rozegrać zaledwie jeden z trzech zaplanowanych wyścigów na mistrzostwach Europy żeglarskiej klasy 49er zwaną często „formułą 1”, które odbywają się we włoskim jeziorze Garda. Także i ten dzień był udany dla naszych załóg.

Pierwsze próby rozegranie wyścigi nie wypaliły, bo wiatr dochodził momentami do 30 węzłów, (ponad 60 km/h) więc zawodnicy często zaliczali upadki. Po południu w jak się okazało jedynym rozegranym wyścigu zwyciężyli Duńczycy Norregaard/Thomsen. Dotychczasowi liderzy: Tomasz Januszewski i Jacek Nowak przypłynęli dopiero na 24.miejscu i w tym momencie spadli na 4.lokatę w generalce, lecz tuż po wyścigu złożyli protest w związku ze zderzeniem z niemiecką załogą Schadewaldt/Lewin, który został rozpatrzony pozytywnie. Organizatorzy postanowili dodać reprezentantom Polski średnią liczbę punktów rozegranych dotychczas trzech wyścigów grupy złotej (średnia punktów wyniosła 3.punkty, a więc możemy uznać, że nasi zawodnicy w tym starcie zajęli 3.miejsce). Miło zaskoczyła nas para: Marcin Czajkowski i Marcin Rymer, która uplasowała się na czwartej pozycji i w klasyfikacji generalnej przesunęła się na 10.miejsce. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zameldowali się na mecie na dalekiej 19.lokacie i w generalce zajmują 11.miejsce. Organizatorzy próbowali jeszcze rozegrać jakikolwiek wyścig, ale niestety się nie udało. Planowo jutro powinny odbyć się 3.wyścigi grupy złotej, które zakończyłyby rywalizację na tym etapie, ale możemy się spodziewać, że komisja skróci tą fazę.

Klasyfikacja ME w klasie 49er po 4/9 wyścigów drugiej fazy:

1.POL Tomasz Januszewski/Jacek Nowak   12

2.DEN A.Norregaard/A.Thomsen   19

3.ESP C.Paz/A.Paz Blanco   32

…10.Marcin Czajkowski/Marcin Rymer   46

11.Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński 48

 


Opis przebiegu rywalizacji czwartkowej:

Tak na naprawdę dopiero dziś rozpoczęły się prawdziwe regaty w we włoskim jeziorze Garda. Niezwykle malownicze miejsce jest dla nas dotychczas bardzo szczęśliwe. Tak i było dziś, bo po trzech rozegranych wyścigach na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej zameldowała się para Tomasz Januszewski i Jacek Nowak.

Po zakończeniu fazy eliminacyjnej, która trwała przez ostatnie trzy dni stawka wszystkich zawodników została podzielona na dwie grupy: złotą i srebrną. Z tym, że o najwyższe lokaty walczą tylko żeglarze z tej pierwszej. Wszystkie wyniki, które osiągali zawodnicy do tej pory zostały zniwelowane, więc prawdziwa rywalizacja tak naprawdę dopiero się zaczęła. Dzisiaj zostały rozegrane pierwsze trzy z dziewięciu wyścigów tej fazy.

Załoga Januszewski/Nowak płynęła świetnie zajmując odpowiednio drugie, czwarte i trzecie miejsce. Ta równa dyspozycja pozwoliła im na zebranie zaledwie 9.punktów. Drudzy Duńczycy mają ich o 9 więcej. Wydawało się, że liderami zostanie para francuska, która wygrała dwa pierwsze wyścigi, ale w trzecim zajęła dopiero 20.miejsce i ostatecznie usadowiła się na czwartej pozycji w generalce. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy reprezentowali nas w Londynie plasowali się na 9., 19, a w trzecim wyścigu minęli linię mety na pierwszym miejscu. Z liczbą 29.punktów zajmują siódme miejsce. Marcin Czajkowski wraz z Marcinem Rymerem, dla których sam awans do grupy złotej jest sukcesem, ponieważ w tym składzie debiutują na tak wielkiej imprezie plasowali się na 17., 13 i 12.lokacie, te wyniki  dają im w tej chwili czternastą pozycję w generalce. Klasyfikacja po 9.wyścigach w grupie złotej będzie decydowała o rozstawieniu w decydujących wyścigach.

Klasyfikacja po 3/9 wyścigach w grupie złotej:

1.POL Tomasz Januszewski/Jacek Nowak  (2, 4, 3)  9

2.DEN Allan Norregaard/Anders Thomsen (4, 7, 7)  18

3.GER Jan Erichsen/Finn Mrugalla  (14, 2, 4)  20

…7. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński  (9, 19, 1)  21

…14. Marcin Czajkowski/Marcin Rymer  (17, 13, 12)  42

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password