ME w wioślarstwie: dziewięć polskich osad na starcie, trzy już w finałach

Dzisiejszego przedpołudnia we włoskim Varese rozpoczęły się 72. Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Na włoskim naturalnym jeziorze Varese wystartowało dziewięć polskich osad, trzy z nich wywalczyły awans do niedzielnych finałów. Do walki o medale w niedzielę, na pewno stanie ósemka mężczyzn i czwórka podwójna kobiet, czyli osady które dzisiaj wygrały swoje przedbiegi eliminacyjne. Z drugiego miejsca w swoim przedbiegu eliminacyjnym, awansowały do finału nasze dziewczyny z dwójki podwójnej wagi lekkiej.

Nasi obrońcy mistrzowskiego tytułu z 2011 r., z męskiej ósemki wystartowali w składzie: Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, Rafał Hejmej (Zawisza Bydgoszcz), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (Lotto Bydgostia WSG), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski, Maciej Mattik (AZS AWF Gorzów Wlkp.), oraz sternik Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz). Polacy udowodnili, że są w stanie walczyć o obronę tytułu mistrzowskiego wywalczonego w bułgarskim Płowdiv. Nasi reprezentanci wygrali pierwszy przedbieg eliminacyjny, prowadząc od startu do mety i nie dając żadnych złudzeń rywalom. Drudzy na metę przypłynęli Włosi a trzeci Brytyjczycy. Drugi przedbieg eliminacyjny wygrali Ukraińcy, tym samym zapewniając sobie bezpośredni awans do finału A i co już wiemy na pewno, walkę z Polakami o medale w niedzielnym finale. Pewne zwycięstwo w pierwszym przedbiegu eliminacyjnym odniosły również nasze panie z czwórki podwójnej, czyli Kamila Soćko, Joanna Leszczyńska, Sylwia Lewandowska (WTW Warszawa) i Natalia Madaj (Posnania Poznań). Polki płynęły bardzo dobrze przez cały dystans, uzyskując coraz większą przewagę w miarę upływu dystansu nad drugimi Rosjankami i płynącymi tuż za nimi Francuzkami. Z drugiego przedbiegu eliminacyjnego, awans uzyskały Ukrainki i Rumunki, które popłyną z Polkami z Rosjankami w niedzielnym finale. Trzecią polską osadą, która już dziś wywalczyła awans do finału A, była dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet płynąca w składzie: Agnieszka Renc i Weronika Deresz (WTW Warszawa). Polki bardzo dobrze rozpoczęły swój bieg i na pierwszym pomiarze czasowym osiągnęły najlepszy czas, wyprzedzając wszystkie rywalki na czele z groźnymi Brytyjkami. W dalszej części dystansu, Brytyjki pokazały swoją moc i wyprzedziły nasze dziewczyny. Polska dwójka płynęła jednak na tyle mocno, że żadna z innych osad nie była w stanie powalczyć z nią w końcówce i to właśnie Polki zasłużenie awansowały do finału A, zajmując ostatecznie drugie miejsce. Z pierwszego przedbiegu awansowały Włoszki i Brytyjki.

Pozostałe osady popłyną jutro w przedbiegach półfinałowych lub repasażach. Do półfinału konkurencji dwójki wagi lekkiej mężczyzn, awansowali dzisiaj Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica). Polacy w trzecim przedbiegu eliminacyjnym zajęli 2. lokatę, ostatnią która promowała awansem do jutrzejszego półfinału. Nasi reprezentanci ulegli jedynie osadzie Niemieckiej, świetnie finiszując i wygrywając bezpośrednią walkę o awans z osadą Brytyjską. W jutrzejszym półfinale zobaczymy również naszą dwójkę podwójną czyli Wiktora Chabela (Tryton Poznań) i Konrada Wasielewskiego (AZS Szczecin). Zajmując trzecią pozycję w swoim przedbiegu eliminacyjnym, Polacy musieli walczyć o awans do dalszej fazy rozgrywek w dzisiejszych repasażach. Tam już nasi reprezentanci nie zawiedli i pewnie wygrali swój przedbieg repasażowy, poprawiając sobie zapewne nastroje przed jutrzejszymi zmaganiami. Mimo nie najlepszego występu w przedbiegu eliminacyjnym, do startu w półfinale mogą szykować się również  Michał Jeliński (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Piotr Licznerski (AZS Szczecin), Paweł Paziewski i Adam Wicenciak (KW04 Poznań) z czwórki podwójnej mężczyzn. Polacy w eliminacjach zajęli dopiero 4. pozycję, co oznaczało, że swojej szansu będą musieli szukać w repasażach. Tam nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze, zwyciężając wyścig repasażowy i awansując tym samym do półfinału.

W jutrzejszych przedbiegach repasażowych zobaczymy dwójkę podwójną kobiet czyli Karolinę Gniadek i Agatę Gramatykę (AZS AWF Warszawa), które dzisiaj były czwarte w swoim przedbiegu eliminacyjnym, Wojciecha Gutorskiego (Lotto Bydgostia WSG) i Jarosława Godka (AZS AWFiS Gdańsk) w dwójce bez sternika (piąta pozycja w stawce) oraz czwórkę bez sternika wagi lekkiej Pawła Cięszkowskiego, Tomasza Zagórskiego (AZS Szczecin), Sebastiana Krajewskiego i Adama Mroteka (Lotto Bydgostia WSG), którzy dzisiaj uzyskali trzecią lokatę w przedbiegu eliminacyjnym.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password