MEJ w judo: Brązowy medal Karoliny Pieńkowskiej!

Karolina Pieńkowska wywalczyła brązowy medal juniorskich Mistrzostw Europy w Judo. Polka startowała w kategorii wagowej do 52 kilogramów. W walce o 3 miejsce pokonała Rumunkę Alexandrę Larisę Florian. To pierwszy medal naszego reprezentanta w mistrzostwach, które, od dzisiaj, odbywają się w chorwackim Porecu.

Polka rozpoczęła zawody od pierwszej rundy, gdzie mierzyła się z Włoszką Danielą Raią. Po efektownym rzucie, ocenionym przez sędziów na ippon, Pieńkowska wygrała walkę. W kolejnym etapie, nasza zawodniczka mierzyła się z reprezentantką Szwecji – Mathildą Wallen. Po czterech minutach walki na tatami tylko Polka miała punkty na swoim koncie (yuko), co  oznaczało, że to ona wywalczyła awans do ćwierćfinału. A w nim, Pieńkowska niestety okazała się minimalnie gorsza od przyszłej mistrzyni Niemki Sappho Coban i pozostało jej walczyć w repasażu o brązowy medal. Ten jednak, był bardzo udany, bowiem Polka zwyciężyła z Timną Nelson Levy z Izraela, dzięki czemu doszło do pojedynku o trzecie miejsce z Alexandrą Florian. Karolina Pieńkowska od początku zdecydowanie ruszyła na rywalkę, by już w 19 sekundzie rozstrzygnąć losy walki. Nasza reprezentantka świetnie wykonała ippon i mogła cieszyć się z brązowego medalu. Złoty medal wywalczyła wspomniana wcześniej Sappho Coban, która w finale wygrała z Francuzką Amelie Guihur. Drugi brązowy medal przypadł Julii Rosso, również z Francji.

Pozostali biało-czerwoni spisali się bardzo słabo. Wiktor Szypowicz w kategorii do 55 kg i Adrian Wala w kategorii do 60 kg, odpadli już po swoich pierwszych walkach. Michał Bartusik w kategorii do 66 kg, okazał się niewiele lepszy od swoich reprezentacyjnych kolegów, bowiem odpadł w drugiej rundzie. Najpierw zdecydowanie pokonał zawodnika z Albanii Igli Ramosacaja, by następnie ulec Włochowi Matteo Pirasowi.

Jutro do walki na tatami stanie siedmioro naszych reprezentantów w sześciu kategoriach wagowych.

Walki Polaków:

-55 kg
1. runda: Wiktor Szypowicz (0,0,0,0) – Luca Cavallo (Włochy) (0,0,1,0)

-60 kg
1 runda: Adrian Wala (0,0,1,) – Nicki Graczyk (Niemcy) (1,0,1,)

-66 kg
1 runda: Michał Bartusik (0,1,3,) – Igli Ramosacaj (Albania) (0,0,0,)
2 runda: Michał Bartusik (0,0,0,) – Matteo Piras (Włochy) (1,0,0,)

-52 kg
1 runda: Karolina Pieńkowska (1,0,0,) – Daniela Raia (Włochy) (0,0,0,)
2 runda: Karolina Pieńkowska (0,0,1,) – Mathilda Wallen (Szwecja) (0,0,0,)
ćwierćfinał: Karolina Pieńkowska (0,0,1,) – Sappho Coban (Niemcy) (0,1,1,)
repasaż: Karolina Pieńkowska (0,1,0,) – Timna Nelson Levy (Izrael) (0,0,0,)
o 3 miejsce: Karolina Pieńkowska (1,0,0,) – Alexandra Larisa Florian (Rumunia) (0,0,0,)

w nawiasach kolejno: ippon, waza-ari, yuko