Mieszko Fortuński: Celem jest zwycięstwo!

Rzeźnik, smakosz sera, ale przede wszystkim doskonały bilardzista. Mieszko Fortuński przygotowuje się właśnie do startu w zbliżających się wielkimi krokami The World Games we Wrocławiu. Jak sam mówi cel jest tylko jeden – zwycięstwo i złoty medal!

fot. archiwum prywatne Mieszko Fortuńskiego

Przed Panem pierwszy w karierze występ na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu. Stawia sobie Pan jakiś konkretny cel na start w tegorocznym TWG?

Moim celem na ten turniej jak i na każdy inny jest zwycięstwo.

Dla przedstawicieli wielu sportów start w TWG 2017 jest najważniejszym wydarzeniem tego sezonu. Jaką rangę mają natomiast te zawody w środowisku bilardowym?

W środowisku bilardowym jest bardzo podobnie, na pewno każdy zawodnik w swojej karierze chciałby w takich rozgrywkach wziąć udział. Bardzo się cieszę, że udało mi się wywalczyć miejsce wśród 16 najlepszych zawodników z całego świata i będę mógł reprezentować nasz kraj na tak wielkim wydarzeniu. Z pewnością jest to turniej, na którym skupiam się najbardziej w tym sezonie.

Kolejne reprezentacje powoli wybierają swoich reprezentantów na zawody we Wrocławiu. Kto Pana zdaniem będzie najmocniej liczył się w walce o medale?

Jeżeli chodzi o rozgrywki bilardowe, to pełny skład jest mi już znany. Uważam, że wśród tych 16 zawodników każdy będzie się liczył w walce o zwycięstwo. Zawody zapowiadają się zatem niezwykle interesująco.

W Polsce gra w bilarda kojarzy się przede wszystkim z wizytami w pubach. Pana przygoda z tym sportem rozpoczęła się właśnie od takiej gry w towarzystwie znajomych?

Wszystko zaczęło się, kiedy byłem jeszcze dzieckiem. Mój tato był właścicielem klubu bilardowego, oraz pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Bilardowego. To dzięki niemu zacząłem uprawiać ten sport.

Snooker, czyli dyscyplina z rodziny sportów bilardowych jest jedną z najchętniej oglądanych dyscyplin na kanałach Eurosportu. Czy jest szansa, że bilard przy odpowiednim wsparciu ze strony mediów może stać się równie popularny?

Jako zawodnik bardzo na to liczę, aczkolwiek to pytanie nie powinno być kierowane do mnie. Osobiście uważam, że bilard byłby ciekawym sportem do oglądania, jeżeli ktoś potrafiłby go odpowiednio sprzedać.

Bilard w wydaniu amatorskim jest w naszym kraju niezwykle popularny. Jak to wygląda jeśli chodzi o kwestie sportowe? Jakie widzi Pan perspektywy na rozwój tej dyscypliny w Polsce?

Mamy Polski Związek Bilardowy, który istnieje już ponad 20 lat i jest najlepiej rozwijającym się związkiem w Europie jak i na świecie. Mało osób o tym wie, ponieważ nie jest to sport wystarczająco medialny, aczkolwiek wszystkich bardziej zainteresowanych zapraszam na oficjalną stronę bilard-sport.pl, gdzie można zobaczyć jak bardzo ta dyscyplina jest w Polsce rozwinięta pod względem sportowym.

Z Pana profilu na stronie Polskiego Związku Bilardowego można wyczytać m.in, że ma Pan bardzo nietypowe hobby, jakim jest degustacja serów…

Haha, troszeczkę sobie tam zażartowałem ;) Tak się kończą przegrane zakłady ;)

Skąd wziął się pseudonim „Rzeźnik”, przywodzący na myśl raczej zawodnika sportów walki, a nie bilardzistę?

Kiedyś po moim wygranym finale w jednym z turniejów, ktoś z widzów krzyknął „Mieszko, ty rzeźniku” co bardzo szybko przyjęło się w środowisku bilardowym.

Jak wyglądać będą Pana ostatnie przygotowania przed startem we Wrocławiu?

Na pewno w większości swój czas spędzę przy stole bilardowym, natomiast czynnikiem decydującym będzie kondycja psychiczna, więc nad tym będę intensywnie pracował w ostatniej fazie przygotowań.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Dziękuję bardzo, pozdrawiam!

Rozmawiał Mateusz Górecki

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password