Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn – zapowiedź turnieju

me siatkarzyJuż tylko godziny dzielą nas od inauguracji największego sportowego wydarzenia w Polsce, jakimi są Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej. Od 20. do 29. września 16 reprezentacji walczyć będzie o prym na Starym Kontynencie. Złotego medalu sprzed dwóch lata bronić będą Serbowie, który w finałowym pojedynku pokonali wówczas Włochów, a z brązowych krążków cieszyli się Polacy.

Turniej odbywać się będzie w 6. halach – dwóch w Polsce i czterech w Danii. W naszym kraju najlepszych siatkarzy Europy gościć będziemy w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu oraz w Gdyni, natomiast na duńskiej ziemi mecze odbywać się będą w Odense, Herning, Aarhus i Kopenhadze.

Formuła rozgrywania turnieju jest identyczna jak w przypadku zakończonego niedawno żeńskiego czempionatu. Zwycięzcy z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów, zespoły z drugich i trzecich miejsc rozegrają spotkania barażowe. Dalej rywalizacja toczyć się będzie systemem play-off.

Podział na grupy

Grupa A

Każde inne rozstrzygnięcie niż pierwsze miejsce Włochów będzie traktowane jako sporego kalibru niespodzianka. Podopieczni Mauro Berutto tuż przed turniejem przegrali co prawda dwa towarzyskie spotkania z Niemcami, jednak trudno porównywać klasę tego zespołu z grupowymi rywalami siatkarzy Italii. Sześciokrotni mistrzowie Europy zaliczyli w tym roku bardzo dobry występ w Lidze Światowej. Zwłaszcza rozgrywki grupowe, w których to zajęli pierwsze miejsce grając m.in. z Rosją, Niemcami i Serbią, pokazało siłę tego zespołu. Włosi rozpoczną zmagania meczem z Danią, teoretycznie najsłabszą drużyną w grupie. Teoretycznie, bo wypełniona hala w Odense zapewne będzie dodawała skrzydeł swoim siatkarzom. Duńczycy w tym sezonie zaprzepaścili już szansę na awans do przyszłorocznego mundialu, przegrywając wszystkie trzy spotkania w pierwszej rundzie eliminacji. W Lidze Europejskiej zdołali wygrać dwa spotkania z Austrią i – obok dwóch potyczek towarzyskich z Norwegią – były to jedyne zwycięstwa w oficjalnych meczach w tym sezonie. We wspomnianej Lidze Europejskiej triumf święcili za to Belgowie i to oni są solidnym faworytem do drugiego miejsca w grupie. Europejski średniak w dobrym stylu wywalczył także przepustkę do 3. rundy kwalifikacji MŚ, a podopieczni Dominique Baeyensa mają dodatkową motywację w postaci brązowego medalu ich koleżanek w zakończonych niedawno kobiecych rozgrywkach o prym na Starym Kontynencie. Stawkę uczestników w grupie A uzupełnia Białoruś.

Włochy

Ranking FIVB: 3

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa Świata: 4

Mistrzostwa Europy: 2

Igrzyska Olimpijskie: 3

Liga Światowa: 3

Belgia

Ranking FIVB: 41

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: 13

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

Białoruś

Ranking FIVB: 53

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: –

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

Dania

Ranking FIVB: 68

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: –

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

Grupa B

Reprezentacja Polski nie zalicza póki co tego sezonu do udanych. Zaledwie 11. pozycja w Lidze Światowej była sporym rozczarowaniem, jednak dopiero po docelowej imprezie, jaką są mistrzostwa Europy, będziemy rozliczać naszych siatkarzy. Z awansem do kolejnej rundy nie powinno być kłopotu. O rosnącej formie podopiecznych Anastasiego przekonaliśmy się podczas zakończonego niedawno Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który nasza reprezentacja – mimo porażki z Rosjanami – wygrała. Los w grupie skojarzył nas z Francją, z którą w tym sezonie, podczas rozgrywek LŚ, dwukrotnie przegraliśmy. Gospodarzem tamtych pojedynków byli Trójkolorowi, więc teraz powinno być łatwiej (mecze w tej grupie odbywać się będą w hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu), co nie zmienia faktu, że to właśnie podopieczni Laurenta Tillie będą najgroźniejszym przeciwnikiem w grupie. Francuscy kibice powinny być spokojni o awans do kolejnej rundy, nawet po ostatnich trzech porażkach w spotkaniach towarzyskich z Holandią. Słowacja nie należy do europejskiej czołówki, jednak jak pokazują ostatnie mistrzostwa Europy, tamtejsi siatkarze potrafią sprawiać nie lada niespodzianki. W tegorocznej edycji Ligi Europejskiej musieli uznać wyższość późniejszych triumfatorów Belgów, a w ostatnich dniach przegrywali sparing  za sparingiem, jednak za rywali mieli Rosjan czy Włochów. Niespodziankę w tej grupie starać się będzie sprawić Turcja, choć awans siatkarzy znad Bosforu nawet do baraży będzie dużą niespodzianką.

O składzie reprezentacji Polski na ME pisaliśmy TUTAJ.

Polska

Ranking FIVB: 4

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 13-18

Mistrzostwa Europy: 3

Igrzyska Olimpijskie: 5-8

Liga Światowa: 11

Francja

Ranking FIVB: 18

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 11

Mistrzostwa Europy: 7

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: 10

Słowacja

Ranking FIVB: 26

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: 5

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

Turcja

Ranking FIVB: 48

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: 11

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

Grupa C:

Poza wielkim faworytem do pierwszego miejsca w grupie – reprezentacją Serbii – stawka bardzo wyrównana. Należy się spodziewać ciekawej walki o prawo gry w dalszych fazach turnieju. Fińscy i holenderscy siatkarze rywalizowali między sobą w grupie C Ligi Światowej i znacznie lepiej spisali się ci drudzy, którzy do końca walczyli z Kanadą o awans do final six. W bezpośrednich starciach ekipy te solidarnie wygrały po jednym spotkaniu w stosunku 3:1. Słoweńcy nie grali za to ani w Lidze Światowej, ani Lidze Europejskiej. Są za to dalej w grze o mistrzostwa świata – w majowym turnieju pokonali Izrael, Węgry i Mołdawię, a później wygrali dwumecz z Chorwacją. Finowie, Holendrzy i Słoweńcy powinni stworzyć zatem ciekawe widowisko, którego stawką będzie awans do barażu, ale pierwsze miejsce zarezerwowane jest raczej dla obrońców tytułu sprzed dwóch lat – Serbów. Dla tych ostatnich turniej ten również może być okazją do zmazania plamy po niezbyt udanych rozgrywkach Ligi Światowej, w której zdarzało im się przegrać nie tylko z Rosją, Niemcami czy Włochami, ale także z … Iranem!

Serbia

Ranking FIVB: 7

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 3

Mistrzostwa Europy: 1

Igrzyska Olimpijskie: 9-10

Liga Światowa: 8

Finlandia

Ranking FIVB: 31

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: 8

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: 16

Holandia

Ranking FIVB: 33

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: –

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: 14

Słowenia

Ranking FIVB: 37

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: –

Mistrzostwa Europy: 9

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

Grupa D:

Zdecydowanie zasługuje na miano grupy śmierci. Będący w niesamowitym gazie siatkarze z Rosji wcale nie będą mieli bardzo łatwej drogi do przebrnięcia. Zwycięzcy ostatnich Igrzysk Olimpijskich oraz tegorocznej Ligi Światowej za grupowych rywali mieć będą Bułgarów, Niemców oraz Czechów. Najmniej szans daje się reprezentacji naszych południowych sąsiadów, natomiast spośród dwóch pozostałych nacji nieco więcej szans daje się Bułgarom. Siatkarze z tego kraju awansowali do finałowej rozgrywki w Lidze Światowej, gdzie w półfinale musieli uznać wyższość Brazylijczyków. Niemcy w swojej trudnej grupie zajęli co prawda trzecie miejsce, lecz o awans z potęgami siatkówki biła się niemal do samego końca. W niedawnym Memoriale Huberta Jerzego Wagnera zdołali pokonać tylko Holendrów, ale już po nim dwukrotnie towarzysko rozprawili się z Włochami, co musiało dodać im skrzydeł. Walka o drugie (a może o pierwsze) miejsce w grupie powinna być fascynująca.

Rosja

Ranking FIVB: 2

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 5

Mistrzostwa Europy: 4

Igrzyska Olimpijskie: 1

Liga Światowa: 1

Bułgaria

Ranking FIVB: 9

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 7

Mistrzostwa Europy: 6

Igrzyska Olimpijskie: 4

Liga Światowa: 4

Niemcy

Ranking FIVB: 10

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 8

Mistrzostwa Europy: 15

Igrzyska Olimpijskie: 5-8

Liga Światowa: 7

Czechy

Ranking FIVB: 22

Ostatnie wyniki:

Mistrzostwa świata: 10

Mistrzostwa Europy: 10

Igrzyska Olimpijskie: –

Liga Światowa: –

 Program

Grupa A

20.IX

17:30 Belgia – Białoruś

20:00 Dania – Włochy

21.IX

15:00 Białoruś – Włochy

18:00 Belgia – Dania

22.IX

15:00 Włochy – Belgia

18:00 Białoruś – Dania

Grupa B:

20.IX

17:00 Francja – Słowacja

20:00 Polska – Turcja

21.IX

17:00 Słowacja – Turcja

20:00 Francja – Polska

22.IX

15:00 Włochy – Belgia

18:00 Białoruś – Dania

Grupa C:

20.IX

17:00 Słowenia – Serbia

20:00 Finlandia – Holandia

21.IX

15:00 Serbia – Holandia

18:00 Słowenia – Finlandia

22.IX

15:00 Holandia – Słowenia

18:00 Serbia – Finlandia

Grupa D:

20.IX

17:00 Rosja – Niemcy

20:00 Czechy – Bułgaria

21.IX

15:00 Niemcy – Bułgaria

18:00 Rosja – Czechy

22.IX

15:00 Niemcy – Czechy

18:00 Bułgaria – Rosja

Baraże:

24.IX

17:00 2A – 3C

17:00 2B – 3D

20:00 2C – 3A

20:00 2D – 3 B

Ćwierćfinały:

25.IX

17:00 1A – 2c/3A

17:00 1B – 2B/3D

20:00 1C – 2A/3C

20:00 1D – 2B/3D

Półfinały:

28.IX

15:00 zwycięzcy dwóch pierwszych ćwierćfinałów

18:00 zwycięzcy dwóch ostatnich ćwierćfinałów

Finały:

29.IX

15:00 o 3 msc

18:00 FINAŁ

Łyk historii

Reprezentanci ZSRR zdobyli aż 14 medali mistrzostw Europy, z czego aż 12 złotych. Na ten dorobek składają się przede wszystkim lata 1967-1987, kiedy to byli niepokonani na każdych kolejnych zawodach. W klasyfikacji medalowej drugie miejsce zajmują Włosi z 11 krążkami (6 złotych), a trzecie Czechosłowacja – 7 (3). Tuż za podium plasują się Polacy, którzy zdobyli osiem medali, z czego jedno złoto – 4 lata temu w Turcji. Dwa lata temu najlepsza okazała się Serbia przed Włochami i Polską.

ME na portalu igrzyska24.pl

Tradycyjnie zapraszamy Państwa na śledzenie relacji live ze spotkań Polaków, a także meczów półfinałowych i finałowych. Pozostałe mecze również szczegółowo będą omawiania na łamach naszego portalu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password