Pływanie synchroniczne – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie 2017- zapowiedź

Już niebawem na pływalniach Budapesztu rozgorzeje walka w ramach 17. Mistrzostw Świata FINA. Pływaczki i pływacy synchroniczni swoją rywalizację rozpoczną już w pierwszym dniu zawodów, a wśród nich nie zabraknie reprezentantek Polski. Julia Mikołajczak i Swietlana Szczepańska to jedne z wielu nowych twarzy, które w rok po Igrzyskach spróbują zabłysnąć na światowej scenie pływania synchronicznego.

SOLO

W tegorocznej rywalizacji solistek skład podium może być prawdziwą niespodzianką. Pod nieobecność Chinek oraz bez Rosjanek Natalii Ischenko (zakończyła karierę) i Svetlany Romashiny ciężko jednoznacznie wskazać pretendentkę do wygranej. Duże szanse ma Svetlana Kolesnichenko, która choć debiutuje jako solistka, może pochwalić się sporym doświadczeniem. Startując w drużynie seniorek od 2011 roku, z koleżankami zdobyła m.in. złoty medal na Igrzyskach w Rio oraz 9 (!) złotych medali Mistrzostw Świata. Rosjance pokrzyżować szyki może Ona Carbonell. Hiszpanka dwa lata temu z Kazania przywiozła brązowy i srebrny medal, a w tym sezonie może poprawić ten wynik, szczególnie iż jej nowe, oryginalne układy były do tej pory bardzo dobrze oceniane przez sędziów. Ona, głodna zwycięstw po dwóch latach bez żadnego „krążka”, musi uważać na Ukrainkę Annę Voloshynę, która w ostatnich zawodach przegrywała z nią minimalną stratą punktów. Ataku na podium należy spodziewać się również ze strony Japonii, którą reprezentować będzie brązowa medalistka z Rio – Yukiko Inui. Japonka opuściła trzy ostatnie zawody cyklu FINA World Series, za priorytet przyjmując Mistrzostwa Świata. Jeśli przygotowania przyniosą spodziewany efekt i uda jej się poprawić osiągane do tej pory wyniki (noty powyżej 91 pkt.) jej obecność na podium będzie niemal pewna.

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD TECHNICZNY

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD DOWOLNY

DUET

W pływaniu synchronicznym należy bać się Rosji. Czy to w drużynie, czy w duecie. Wspomniana wcześniej Svetlana Kolesnichenko wraz z Aleksandrą Patskevich to jedne z najbardziej doświadczonych i utytułowanych zawodniczek na liście. Choć razem popłyną po raz pierwszy i nie wiadomo, jaki układ mają zamiar zaprezentować, ich obecność na podium jest niemal pewna. Nie tylko Rosjanka dostała nową partnerkę. W nowych układach wystartują też Carbonell i Voloshyna, do których dołączą odpowiednio Paula Ramirez i Yelizaveta Yakhno. Oba duety w dotychczasowych startach prezentowały się wyjątkowo dobrze, wraz z biegiem sezonu robiąc wyraźne postępy i prezentując bardziej dopracowane programy. Oceny sędziów wskazują na minimalną przewagę Hiszpanek, jednak w Budapeszcie wszystko może się zdarzyć. Najlepszym dopasowaniem prawdopodobnie będą mogły pochwalić się Chiny, które do Węgier wysłały… bliźnięta. Start Jiang Tingting i Wenwen na Mistrzostwach wzbudził niemałe poruszenie, ze względu na przeszłość zawodniczek. Siostry w 2013 roku zawiesiły karierę w atmosferze skandalu, by z sukcesem powrócić do basenu dwa lata później. Ich tegoroczne występy zyskiwały wysokie noty i jeśli uda im się utrzymać ten poziom, mają szansę na medal. W walce o „pudło” będzie się liczyć także japońskie trio – Inui oraz startujące z nią Mai Nakamura (układ techniczny) i Kanami Nakamaki (układ dowolny).

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD TECHNICZNY

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD DOWOLNY

DUET MIX

Rywalizacja duetów mieszanych to wciąż nowość, bowiem oficjalnie po raz pierwszy rozegrano ją w Kazaniu w 2015 roku. Tym razem w układzie technicznym zobaczymy 10 zespołów, a w dowolnym – 11. Największe szanse na złoty medal mają, oczywiście, Rosjanie oraz Amerykanie. Reprezentanci USA wystartują ze sprawdzonym programem, w którym pracowali nad poprawą wykonania technicznych szczegółów. Nie wiadomo natomiast, co zaprezentują Rosjanie i Włosi, kolejni pretendenci do podium. Drużyna z Italii, która w tym roku odnotowała kilka dobrych występów, zdecydowała się trzymać fanów w niepewności do samego końca.

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD TECHNICZNY

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD DOWOLNY

TEAM

Choć skład Rosjanek zmienił się od czasów ostatnich Igrzysk, ich drużyna na pewno nie uległa osłabieniu. Po wielokrotnych złotych medalistkach można spodziewać się spektakularnego, dopracowanego występu, choć podobnie jak w przypadku solistek i duetów, ich programy nie zostały ujawnione. Niemal zupełnie nową, odmłodzoną drużynę wystawi Ukraina. Zawodniczki, które dopiero niedawno przeszły do drużyny seniorek pod wodzą trzech doświadczonych Olimpijek, zaprezentują choreografię znaną widzom z Igrzysk w Rio. Równie zachowawczą taktykę przyjęły Japonki – w Budapeszcie wystartują ze starym, choć niekoniecznie zupełnie niezmienionym, układem i kilkoma nowymi pływaczkami w drużynie. Dodatkowo kandydaturę do srebra mogą zgłosić Włoszki, szczególnie team odpowiedzialny za układ techniczny, który tworzą starsze, doświadczone zawodniczki. Układ dowolny, zaprezentowany w tym sezonie tylko raz, zebrał dobre noty od jury, lecz nie wiadomo, jak dobrze uda się Włoszkom wykonać go tym razem. Niewiadomą jest, jak bez swoich najlepszych zawodniczek poradzi sobie Hiszpania, która w zawodach drużynowych i tak miała trudności ze znalezieniem się na podium.

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD TECHNICZNY

LISTA STARTOWA ELIMINACJE UKŁAD DOWOLNY

KOMBINACJA

To jedyna konkurencja, w której Rosja nie może wygrać. Ale tylko dlatego, że w niej nie startuje. Kombinacja jest największą niewiadomą, jeśli chodzi o typowanie medalistów. Brak wiodących prym Rosjanek oraz praktycznie „rezerwowy” skład Chin dają szansę Japonii i Włochom, których układy były zazwyczaj wysoko oceniane przez sędziów. Z nową choreografią prawdopodobnie zaprezentuje się Ukraina. Nie wiadomo jednak, na ile nasze wschodnie sąsiadki zdążyły ją dopracować i czy uda im się oczarować sędziów. Wszystko to jednak przemawia jak najbardziej na korzyść kombinacji, która może być najciekawszym wydarzeniem tegorocznych Mistrzostw.

LISTA STARTOWA ELIMINACJE 

POLSKA

Jakie są szanse naszych reprezentantek na tych Mistrzostwach? Na podium – niestety, niewielkie. Na wejście do finału – małe, acz realne. Po niezbyt udanym występie na Mistrzostwach Europy Juniorek w Belgradzie Polki miały czas na refleksję nad popełnionymi błędami i poprawę programu. Dla młodziutkich zawodniczek wciąż najważniejsze jest zdobyte doświadczenie i obycie na imprezach najwyższej rangi. Nasza Redakcja mocno trzyma kciuki, życząc sukcesów Julii i Swietlanie!

PROGRAM

Piątek, 14.07.

11:00  Układ techniczny solistek, eliminacje

16:00  Układ techniczny duetów, eliminacje

Sobota, 15.07.

11:00  Układ techniczny solistek, finał

19:00  Układ techniczny duetów mieszanych, eliminacje

Niedziela, 16.07.

11:00  Układ techniczny duetów, finał

19:00  Układ techniczny drużyn, eliminacje

Poniedziałek, 17.07.

11:00  Układ techniczny duetów mieszanych, finał

19:00  Układ dowolny solistek, eliminacje

Wtorek, 18.07.

11:00  Układ techniczny drużyn, finał

19:00  Układ dowolny duetów, eliminacje

Środa, 19.07.

11:00  Układ dowolny solistek, finał

19:00  Układ dowolny drużyn, eliminacje

Czartek, 20.07.

11:00  Układ dowolny duetów, finał

19:00  Kombinacja, eliminacje

Piątek, 21.07.

11:00  Układ dowolny drużyn, finał

19:00  Układ dowolny duetów mieszanych, eliminacje

Sobota, 22.07.

11:00  Kombinacja, finał

19:00  Układ dowolny duetów mieszanych, finał

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password