MKOl: Czas przystąpić do negocjacji

Impas trwający od dłuższego czasu w relacji Rosji z Międzynarodową Agencją Antydopingową (WADA) i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wyczerpał cierpliwość MKOl. Nenad Lalovic, członek zarządu MKOl, wzywa do osiągnięcia porozumienia i proponuje obu stronom sposób na rozwiązanie sporu. 

Embed from Getty Images

Lalovic zaproponował, by w procesie pod uwagę wziąć jedynie rezultaty prac komisji Schmida, powołanej przez MKOl, pomijając efekty prac komisji McLarena, wytypowanej przez WADA. Serb, wchodzący również w skład zarządu WADA, przypomniał wyrok Sportowego Sądu Arbitrażowego stwierdzający, iż dowody dostarczone przez drugą komisję nie są wystarczające, by ogłosić winnymi co najmniej 28 sportowców. W tym przypadku odmowa przyjęcia wyroku przez Rosję byłaby jak najbardziej uzasadniona.

Tymczasem IAAF groziło Rosjanom nałożeniem kolejnych sankcji od lipca tego roku, jeśli ci nie zmienią swojego stanowiska. Do tej pory najbardziej dotkliwymi z kar nałożonych na naszych wschodnich sąsiadów były rozwiązanie Rosyjskiej Agencji Antydopingowej oraz zakaz startowania na Igrzyskach pod ojczystą flagą. Według Lalovica taki stan rzeczy musi się zmienić: „W trakcie ostatniej Sesji przywrócono Rosyjski Komitet Olimpijski, lecz równie pilne jest ponowne powołanie RUSADA, by dalej walczyć z dopingiem. Rosjanie spełnili już część z postawionych warunków, lecz to tylko część. Niektóre z nich są trudne do zaakceptowania, m.in. uznanie wyników raportu McLarena. Raport Schmida to jedno, lecz przyjęcie wyroku, który został podważony przez Sąd Arbitrażowy to bardziej skomplikowana kwestia. Pomóc mogą tylko negocjacje” tłumaczył Serb.

Źródło: Insidethegames.biz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password