MKOl czeka na zgłoszenia kandydatur na gospodarza ZIO 2022 i ZIOM 2020

international-olympic-committeeW czwartek oficjalnie ruszyła procedura przyjmowania zgłoszeń miast-kandydatów na gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2020 roku.

Procedura przewidziana dla ZIO 2022 jest dość skomplikowana. Najpóźniej do 14 listopada br. Narodowe Komitety Olimpijskie muszą zgłosić do MKOl kandydaturę wybranego przez siebie miasta (każdy Komitet może zgłosić tylko jedno miasto z danego kraju). Następnie w ciągu dwóch tygodni należy uzupełnić dokumentację według wytycznych MKOl. W specjalnie przygotowanym kwestionariuszu aplikacji należy zawrzeć informacje dotyczące potencjału, którym dysponuje miasto, pretendujące do organizacji igrzysk. Kwestionariusz obejmuje 11 różnych zagadnień, dotyczących m.in.:  koncepcji organizacyjnej igrzysk, infrastruktury sportowej, zakwaterowania i transportu, kwestii bezpieczeństwa, zabezpieczeń medycznych, wsparcia rządowego czy finansów i marketingu. W tym czasie należy także uiścić opłatę „wpisową” w wysokości 150 tys. dolarów. Na początku grudnia (4-6.12) w Lozannie odbędzie się seminarium dla przedstawicieli miast-kandydatów, następnie delegacje udadzą się do Soczi, aby obserwować przebieg igrzysk w Rosji w 2014 roku. Ostateczną wersję zgłoszenia wraz z kompletną dokumentacją i listami gwarancyjnymi trzeba przedstawić MKOl do połowy marca 2014 roku. W lipcu 2014 roku, po analizie kandydatur przez grono ekspertów, Komitet Wykonawczy MKOl ogłosi oficjalną, skróconą listę pretendentów do organizacji igrzysk.

Na rok 2015 przewidziano wizyty Komisji Oceniającej MKOl w poszczególnych miastach-kandydatach, po których opublikowany zostanie szczegółowy raport. Gospodarz igrzysk zostanie wybrany podczas sesji Komitetu Wykonawczego MKOl w Kuala Lumpur, 31 lipca 2015 roku.

Chęć zorganizowania ZIO 2022 wstępnie wyraziło wiele krajów. Jak wszyscy wiedzą w tym gronie jest także Polska z kandydaturą Krakowa. W niektórych państwach podjęto już pierwsze kroki, by zamierzenia wprowadzić w życie, o czym pisaliśmy wcześniej na naszym portalu. W norweskim Oslo i niemieckim Monachium ustalono terminy referendów, w których mieszkańcy zadecydują, czy miasta te będą ubiegać się o prawo do organizacji igrzysk. Prezydent Ukrainy podpisał stosowny dekret, dzięki któremu rozpoczęto przygotowania, by sprostać wymogom MKOl. Także Szwedzki Komitet Olimpijski wyraził chęć walki o igrzyska, jednak planom tym sprzeciwia się minister sportu Lena Adelsohn Liljeroth, która uważa, iż jest to zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Mówi się, że do wyścigu o prawo do organizacji igrzysk przyłączą się także Barcelona, Sarajewo i Pekin.

W przypadku młodzieżowych igrzysk, procedura przyjmowania zgłoszeń jest podobna, choć nieco prostsza i krótsza. Miasta-kandydaci składają aplikacje do MKOl do 28 listopada tego roku, dokumentację uzupełniają do 17 czerwca 2014. Następnie obserwują przebieg Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w chińskim Nankinie w sierpniu przyszłego roku. W grudniu Komitet Wykonawczy MKOl ogłosi skróconą listę kandydatów, a w maju 2015 roku, po wideokonferencji z udziałem pretendentów i po publikacji raportu Komisji Oceniającej, wybrany zostanie gospodarz.

Lista chętnych do organizacji młodzieżowych igrzysk jest znacznie krótsza niż tych „dorosłych”. Zainteresowanie wyraziła Lozanna, Lake Placid oraz Sofia, której nie udało się wypełnić wymogów MKOl przy składaniu zgłoszenia przed igrzyskami w 2016 roku.

Inga Świetlicka981 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password