Doping: W Lozannie rozpoczyna się spotkanie MKOL

Po dwóch wielkich sportowych świętach jakimi bez wątpienia były Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Rio dr Janeiro nadszedł czas na uleczenie sportu olimpijskiego z choroby dopingu. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest rozpoczynające się dziś w szwajcarskiej Lozannie spotkanie działaczy MKOL.

Do Szwajcarii zjechało wiele znamienitych osobistości z prezydentem MKOL-u Thomasem Bachem na czele. W rozmowach uczestniczyć będzie także szef Światowej Agencji Antydopingowej Craig Reedie, szefowie amerykańskich, chińskich i rosyjskich Komitetów Olimpijskich oraz przedstawiciele wielu federacji i organizacji sportowych.

Jednym z punktów obrad będzie odebranie możliwości przeprowadzania badań antydopingowych lokalnym federacjom sportowym, które posiadały akredytację WADA. Przeciwko temu rozwiązaniu jest między innymi Światowa Organizacja Antydopingowa, która postuluje zwiększenie nakładów na swoje lokalne placówki. Celem obrad będzie znalezienie sposobu na wykrywanie oszustów w sposób bardziej efektywny, wydajny i niezależny.

W Lozannie omawiana będzie także sprawa udziału rosyjskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w PyeongChang w 2018 roku. Jak na razie Rosja jest wykluczona z IPC co uniemożliwia zawodnikom zdobywanie przepustek na najważniejszą imprezę czterolecia.

Skandal dopingowy wybuchł w 2014 roku a jego kulminacją była afera w rosyjskim sporcie, której skutkiem było wykluczenie rosyjskich lekkoatletów i paraolimpijczyków z igrzysk w Rio de Janeiro.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password