MKOL zadowolony z postępów przygotowań w Nanjing

Komisja Koordynująca przygotowania do zaplanowanych na 2014 rok Youth Olimpic Games w ostatnim tygodniu wizytowała Nanjing. Komisja pod przewodnictwem członka MKOL Lambisa Nikolaou jest bardzo zadowolona z postępu prac przygotowawczych do drugiej edycji letnich igrzysk młodzieżowych. Była to już trzecia wizyta w Chinach – poprzednia miała miejsce niemal przed rokiem. 

Komisja była szczególnie zadowolona z postępu prac przy wiosce olimpijskiej, w której zamieszkają w 2014 roku młodzi sportowcy.  Prace są realizowane nawet przed zaplanowanymi terminami. Budowa wioski jest częścią planu rozwoju miasta – po igrzyskach stanie się osiedlem mieszkaniowym z przedszkolami, szkołami, sklepami itd.  Wioska wpisuję się w strategię „zielonych igrzysk” – w jej planowaniu uwzględniano wykorzystanie energii słonecznej oraz zbierania wody deszczowej do zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania w czasie imprezy.

W Nanjing od lutego 2012 trwa budowa Youth Olympic Sports Park, jednego z niewielu obiektów budowanych na Igrzyska od podstaw. Park będzie miejscem rozgrywania hokeja na trawie, rugby, siatkówki plażowej i kolarstwa BMX a po 2014 roku będzie służyło mieszkańcom miasta jako centrum sportowo – rekreacyjne.

Po opracowaniu systemu kwalifikacyjnego Komisja zatwierdziła wstępny harmonogram rozgrywek sportowych w czasie Igrzysk, które tradycyjnie będą połączone z Festiwalem Kultury i Edukacji, co pozwoli młodym sportowcom zrównoważyć swoje doświadczenia na i poza polem sportowej rywalizacji. Szczegółowy plan sportowych rozgrywek jest już dopracowany w przypadku 26 konkurencji. Przedstawicie 20 z 28 międzynarodowych federacji sportowych odwiedzili już Nanjing, pozostałe mają to uczynić najpóźniej na przełomie 2012 i 2013 roku.

Jak zauważa w raporcie Komisja Komitet Organizacyjny YOG bardzo dobrze korzysta ze wsparcia Chińskiego Komitetu Olimpijskiego i rządów regionalnych w kwestiach kontraktów w kategorii bankowości, odzieży, mobilnej telekomunikacji i usług prawnych.

MKOL dobrze oceniła proces rekrutacji wolontariuszy na Igrzyska.  2014 roku ma ich pracować w Nanjing ponad 20 000 i mają oni władać językami wszystkich uczestników YOG.

Żródło: IOC Newsletter 123

Bartosz Szafran4865 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password