MKOl: Zwiększono finansowanie najbiedniejszych sportowców i trenerów

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zwiększył o 16 procent finansowanie tak zwanego olimpijskiego funduszu solidarności na lata 2017-2020. Część z tych pieniędzy trafi do reprezentacji uchodźców. 

Zwiększenie budżetu solidarności zatwierdzono wczoraj na zjeździe członków MKOL w Lozannie. Kwota ta będzie teraz wynosić dokładnie 509.285.000 USD i pochodzi z przychodów ze sprzedaży praw telewizyjnych igrzysk Rio de Janeiro 2016 i Pjongczang 2018. Stanowi to 16-procentowy wzrost w porównaniu z budżetem na lata 2013-2016 wynoszącej 439.870.000 USD.

Celem budżetu solidarności jest pomoc dla wszystkich narodowych komitetów olimpijskich a w szczególności tych z największymi kłopotami finansowymi. Finansowane są min. treningi sportowców, szkolenia trenerów i promowanie wartości olimpijskich.

Na tegorocznych igrzyskach w Rio zaprezentowało się 815. stypendystów funduszu solidarności. Reprezentowali oni 171. krajów i 22. dyscypliny sportowe. Sportowcy ci zdobyli wspólnie 101 krążków (33 złotych, 26 srebrnych i 42 brązowych). Dzięki tym środkom dwa państwa zapisały na swoim koncie pierwsze medale olimpijskie, a dwa kraje po raz pierwszy wysłuchały swojego hymnu po zdobyciu złotego medalu przez swojego reprezentanta.

Część pieniędzy trafi do Olimpijskiej Drużyny Uchodźców, która po debiucie na igrzyskach w Rio będzie miała swoich przedstawicieli także na kolejnych igrzyskach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password