MŚ: Bez niespodzianki w sprincie

Francuz Martin Fourcade wygrał spirnt podczas biathlonowych MŚ rozgrywanych w niemieckim Rupholding. Na strzelnicy zawodnikom przeszkadzał mocny wiatr – jednak o poszczególnych miejscach decydowała tak naprawdę forma biegowa biathlonistów. A po topiącym się w 10 stopniach Celcjusza śniegu wcale nie było tak łatwo biegać.

Francuski lider Pucharu Świata zaliczył dwie karne rundy, jednak jego wyśmienita postawa na trasie wystarczyła do pewnego pierwszego miejsca. Również dwukrotnie spudłował wicelider PŚ Emil Hegle Svendsen. Norweg pobiegł jednak 15 sekund wolniej od Francuza i zajął 2. miejsce. Brązowy medal wywalczył bezbłędny Szwed Carl Johan Bergmann (17.7 sekund straty). Obrońca tytułu – Niemiec Arnd Peiffer ukończył rywalizację dopiero na 37. miejscu. Po raz kolejny więc gospodarze mogą czuć się rozczarowani – najlepszy z ich reprezentantów był Andreas Birnbacher był szesnasty.

Słabo spisali się Polacy. Najlepszy był Tomasz Sikora, który zajął dopiero 54. pozycję – pudłując dwukrotnie. Przy słabym biegu stracił on do lidera aż 2 minuty i 20 sekund. Niewiele gorszy od Sikory był Krzysztof Pływaczyk, który również musiał biec dwie karne rundy i zameldował się na mecie na 73. miejscu (+2:58.9). Łukasz Szczurek (1 pudło) zajął 85. pozycję, tracąc prawie cztery minuty. Ostatni z reprezentantów Polski, Rafał Lepel, który debiuruje w zawodach tej rangi, był dopiero 96. Mimo bezbłędnego strzelania stracił do zwycięzcy ponad 4 minuty 45 sekund.

Konkurencje Mistrzostw Świata są zaliczane do klasyfiacji generalnej PŚ. W walce o „dużą” Kryształową Kulę cały czas są Martin Furcarde i Emil Hegle Svendsen. Po dzisiejszym biegu Francuz ma 27 punktów przewagi nad Norwegiem.

Jutro w Rupholding – na podstawie wyników, jakie zawodnicy osiągnęli w sprincie – wyruszą na trasę biegu pościgowego. Na starcie Polskę reprezentować będzie tylko Tomasz Sikora.

A jeszcze dziś o godzinie 15:30 o medale w sprincie powalczą panie.