MŚ kajakarstwo – wyłoniono finalistów na 500 metrów. Parakajakarze dziś bez krążka.

kajakiW sesji porannej i popołudniowej trzeciego dnia Mistrzostw Świata w kajakarstwie rozgrywanych w niemieckim Duisburgu rywalizacja odbywała się na dystansie 500 metrów. Podobnie jak wczoraj na dystansie dwa razy dłuższym dobrze zaprezentowali się Polacy, którzy niemal w komplecie awansowali do rozgrywek medalowych.

Marek Twardowski wystartował w kajakowej jedynce na 500 metrów. Nasz jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych kajakarzy na tym nieolimpijskim dystansie najpierw w biegu eliminacyjnym zajął drugie miejsce, a następnie, w bardzo dobrym stylu wygrał swój półfinał i pewnie awansował do decydującej o medalach rozgrywki.

Zdecydowanie słabiej zaprezentował się w kanadyjce Michał Kudla. Nasz zawodnik w przedbiegu przypłynął do mety na 5. pozycji. W półfinale było jeszcze gorzej – Kudla był dopiero 6. i o finale A musiał szybko zapomnieć.

Mariusz Kujawski i Paweł Szandrach w kajakowej dwójce w eliminacjach byli drudzy. Zdecydowanie lepiej popłynęli w półfinale i z pierwszego miejsca, wyprzedzając między innymi Niemców awansowali do ścisłego finału rywalizacji.

Tomasz Kaczor i Marcin Grzybowski w kanadyjkowej dwójce bieg eliminacyjny ukończyli na 4. miejscu. Szóste miejsce w półfinale wyeliminowało ich z marzeń o podium.

Kajakowa kobieca czwórka w składzie Naja – Mikołajczyk – Dzieniszewska – Krukowska w swoim wyścigu eliminacyjnym ustąpiła pola jedynie mocnej osadzie niemieckiej. W półfinale Polki nie miały sobie równych i awansowały do finału, jakkolwiek przyznać trzeba, że Niemki startowały w drugim wyścigu 1/2 finału.

W tej samej konkurencji, tyle że na 1000 metrów wśród mężczyzn Polskę reprezentowali Stabno, Florczak, Rosolski i Maron. W biegu kwalifikacyjnym nasza osada była czwarta, dokładnie to samo miejsce zajęła w półfinale. Dało to im jednak jedynie czwarte miejsce.

Także dziś dokończono mistrzostwa globu w parakajakarstwie. W K1 mężczyzn w kategorii A Jakub Tokarz uplasował się na 4. miejscu. Paulina Rutkowska w V1 w kategorii LTA uplasowała się na 6. miejscu. Natomiast w K1 mężczyzn w kategorii LTA niewiele do podium zabrakło Mateuszowi Surwiłło – dokładnie 0.4 sek. Tak więc polscy parakajakarze, którzy za 3 lata będą rywalizować o medale paraolimpijskie w Rio wrócą do kraju z trzema krążkami – dwom srebrnymi i jednym brązowym. Wielkie brawa!