MŚ w gimnastyce sportowej: Dwa japońskie złota, pięć amerykańskich krążków

Za nami przedostatni dzień rozgrywanych w Antwerpii 44. Mistrzostw Świata w gimnastyce sportowej. W pierwszym dniu finałów na poszczególnych przyrządach dwa złote medale wywalczyli reprezentanci Japonii. Więcej powodów do zadowolenia mają jednak Amerykanie, którzy aż pięciokrotnie stawali na podium.gimnastyka sportowa kwadratW konkurencji skoku tytuł mistrzyni świata obroniła McKayla Maroney. Amerykanka za finałowe skoki uzyskała 15,724 punkty i o 0,129 pkt. wyprzedziła swoją rodaczkę Simone Biles. Na najniższym stopniu podium z notą 15,483 pkt. stanęła Un Jong Hong z Korei Północnej. W tej specjalności zabrakło mistrzyni olimpijskiej z Londynu, Rumunki Sandry Izbasy oraz brązowej medalistki tych igrzysk – Marii Pasieki z Rosji.

Na poręczach doszło do sporego przetasowania. Mistrzynią świata została mało znana Chinka Hiduan Chuang (15,400 pkt), która wyprzedziła Amerykankę Kylę Ross (15,266 pkt) i Rosjankę Aliję Mustafinę (15,033 pkt). Co ciekawe żadnej z medalistek poprzednich mistrzostw świata nie udało się stanąć na podium także podczas tegorocznego czempionatu. Z olimpijskiego podium pozostała natomiast tylko Mustafina, która w Londynie była najlepsza.

W ćwiczeniach na kółkach zgodnie z przewidywaniami wygrał Brazylijczyk Arthur Zanetti. Wicemistrz świata 2011 i mistrz olimpijski z Londynu uzyskał notę 15,800 i wyprzedził Rosjanina Aleksandra Balandina (15,733 pkt) oraz Brandona Wynna z USA (15,666 pkt).

W najtrudniejszej męskiej konkurencji – ćwiczeniach na koniu z łękami niespodzianki posypały się już w kwalifikacjach. Upadek wyeliminował m.in. mistrza świata i mistrza olimpijskiego, Węgra Krisztiana Berki. Nieobecność największego faworyta wykorzystał Japończyk Kohei Kameyama, który za swój występ uzyskał 15,833 pkt. 0,200 mniej uzyskał brązowy medalista IO w Londynie Max Withlock (15,633 pkt). Brąz powędrował do Meksykanina Daniella Coralla Barrona, który uzyskał taką samą notę co Brytyjczyk Withlock, jednak wykonał ćwiczenia o mniejszym współczynniku trudności.

Finał ćwiczeń wolnych w sposób fenomenalny pokazał to co działo się dziś w Antwerpii, a mianowicie rywalizację Japonii z USA. Zawiedziony może być Kochei Uchimura. Najlepszy gimnastyk ostatnich lat nie tylko w wieloboju, ale także w ćwiczeniach wolnych wylądował w finale dopiero na trzecim miejscu z notą 15,500 pkt. O 0,100 pkt. wyprzedził Uchimurę Amerykanin Jacob Dalton. Złoto powędrowało do innego reprezentanta Japonii – Shirai Kenzo (16,000 pkt.)

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password