MŚ w kolarstwie szosowym: Vos potwierdza dominację

Holenderka Marianne Vos wygrała wyścig ze startu wspólnego na kolarskich mistrzostwach świata rozgrywanych w holenderskiej Limburgii. Najlepsza z Polek, Paulina Brzeźna-Bentkowska zajęła świetne, dziesiąte miejsce.

Marianne Vos jest w tym sezonie absolutnie poza zasięgiem rywalek. Nie opadły jeszcze wszystkie emocje po igrzyskach olimpijskich, na których Holenderka zdobyła złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego, a 25-latka w sobotę dołożyła do tego tytuł mistrzyni świata w tej samej specjalizacji.

Vos w Limburgii zastosowała tę samą taktykę, która przyniosła jej sukces na londyńskich szosach. Nie czekała na finisz z peletonu, gdyż sprint nie jest najmocniejszą bronią, lecz zaatakowała kilkadziesiąt kilometrów wcześniej. W ucieczce prócz niej były jeszcze cztery zawodniczki. Kolarki powiększały przewagę nad niekwapiącym się do ścigania peletonem, aż okazało się pewne, że któraś z uciekinierek zdobędzie złoty medal. Vos zaatakowała ponownie kilka kilometrów przed linią mety, na ostatnim wzniesieniu – Caubergu – i wyrobiła sobie przewagę, która pozwoliła jej na celebrację sukcesu bez oglądania się za siebie. 10 sekund później na finiszu zameldowała się Australijka Rachel Neylan, a trzecie miejsce ze stratą 18 sekund zajęła Włoszka Elisa Longo-Borghini. Na czele finiszującego peletonu przytomnie znalazła się Paulina Brzeźna-Bentkowska i ukończyła wyścig na bardzo dobrej, dziesiątej pozycji. Oprócz Brzeźnej na trasie pojawiły się jeszcze dwie Polki. Małgorzata Jasińska była 52., natomiast Eugenia Bujak nie ukończyła rywalizacji.

Wyłoniono medalistów także w innych kategoriach wiekowych. Mistrzem świata mężczyzn do lat 23 został Kazach Aleksiej Łucenko, który na finiszu z peletonu pokonał Francuza Bryana Coquarda i Belga Toma van Asbroecka. Jedynym Polakiem w grupie zasadniczej był Paweł Poljański – zakończył wyścig na 42. pozycji. Inni biało-czerwoni zanotowali 25-sekundowe straty do zwycięzcy. Najwyżej z nich uplasował się Piotr Gawroński – był 61. Łukasz Wiśniewski zajął 65. miejsce, natomiast Paweł Bernas ukończył wyścig jako 73. kolarz. Z ogromną, prawie 18-minutową stratą do zwycięzcy minął linię mety ostatni z naszych rodaków, Mieszko Bulik. Pochodzący z Gilowic kolarz znalazł się na 122. pozycji.

Znacznie lepiej od Orlików zaprezentowały się polskie juniorki. Trzy z czterech z nich znalazły się w grupie, która oderwawszy się od peletonu między sobą rozdzieliła medale. Złoto zdobyła Brytyjka Lucy Garner,  srebro Norweżka Eline Brustad a na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Anna Stricker. Wśród Polek najwyższą, dziesiątą lokatę zajęła Alicja Ratajczak. Cztery oczka niżej uplasowała się Łucja Pietrzak a Katarzyna Niewiadoma finiszowała dziewiętnasta. Ostatnia z biało-czerwonych, Katarzyna Kirchenstein zanotowała 22. miejsce ze stratą 18 sekund do Brytyjki Garner.

Eugenia Bujak nie ukończyła.

MŚ w kolarstwie szosowym, wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23 (177,1 km):

1. Aleksiej Łucenko (Kazachstan) 4:20’15”