MŚ w short tracku zakończone

W Szanghaju zakończyły się Mistrzostwa Świata w short tracku. Złote medale rozdali między sobą reprezentanci zaledwie trzech krajów: Chin, Korei Południowej i Kanady. W mistrzostwach zaprezentowali się także reprezentanci Polski – Aida Bella i Jakub Jaworski.

Wyniki zawodów doskonale prezentują jak przedstawia się geograficzna mapa short tracku. Wśród panów absolutnie dominującym narodem jest Korea. Reprezentanci tego kraju zdobyli aż 12 na 16 możliwych medali (można wystawić tylko jedną drużynę). Bohaterem mistrzostw został Kwak Yoon-Gy, który zdobywał medal w każdej z rozgrywanych konkurencji. Wygrał biegi na 1000m i 3000m, był drugi 1500m, oraz trzeci na 500m i w sztafecie. Dało mu to dodatkowe złoto w klasyfikacji ogólnej mistrzostw. Z pięcioma medalami z Szanghaju wraca Noh Jin-Kyu, mistrz na 1500m, wicemistrz w klasyfikacji ogólnej, oraz w biegach na 1000m i 3000m, oraz brązowy medalista w sztafecie. Trzy medale zdobyli: Kanadyjczyk Charles Hamelin (drugi na 500m, trzeci w klasyfikacji ogólnej i na 1000m), oraz Koreańczyk Sin Da Woon (trzeci na 1500m, 3000m i w sztafecie). Złoto na 500m zdobył Kanadyjczyk Olivier Jean, który wraz z kolegami z drużyny (G. Bastille, F-L. Tremblay, L. McFarlane) wywalczył też złoty medal w sztafecie na 5000m. Brakujący krążek, który, z oczywistych względów nie mógł trafić do któregoś z wyżej wymienionych krajów, padł łupem Holendrów. Ci w składzie: N. Kestholt, D. Breeuwsma, F. van der Wart i S. Knegt, wywalczyli srebrny medal w sztafecie. Aby skompletować wszystkich medalistów należy wspomnieć jeszcze Lee Ho-Suka, który był czwartym zawodnikiem w brązowej sztafecie Korei Płd. Jakub Jaworski startował w biegach na 500m, 1000m i 1500m i w każdym z nich odpadał w eliminacjach.

U kobiet tabela dominacji poszczególnych państw ulega pewnej zmianie. Ton nadają tutaj Chinki i Kanadyjki, a dzięki pojedynczym zawodniczkom w klasyfikacji medalowej pojawiają się także Włochy, Korea Płd. i USA. Za najlepszą zawodniczkę mistrzostw należy uznać Chinkę Li Jianrou, która tryumfowała w klasyfikacji ogólnej, wygrała też bieg na 1500m i sztafetę, oraz była druga na 1000m. Trzy medale zdobyła Kanadyjka Valerie Maltais (złoto na 3000m, srebro w klasyfikacji ogólnej i brąz na 1000m), oraz Włoszka Arianna Fontana (srebro na 500m i 3000, oraz brąz w klasyfikacji ogólnej). Wśród podwójnych medalistek znalazły się: Kanadyjka Marie-Eve Rolet (brąz na 1500m i 3000m), Chinka Fan Kexin (złoto na 500m i w sztafecie), jej rodaczka Liu Qiuhong (złoto w sztafecie i srebro na 1500m), Koreanka Cho Ha-Ri (złoto na 1000m i brąz w sztafecie), oraz Amerykanka Lana Gehring (srebro w sztafecie i brąz na 500m). Aida Bella startowała w biegach na 500m, 1000m i 1500m i podobnie jak jej kolega z kadry, w każdym z nich odpadała w eliminacjach.