Surfing – MŚ: Francuzi biorą najwięcej

Na francuskiej La Grande Plage w Biarritz zakończyły się dziś trwające od 20 maja Mistrzostwa Świata w surfingu. Po raz pierwszy w historii rozegrano na nich zawody drużynowe pod nazwą Aloha Cup, którą wygrali gospodarze.

W zawodach indywidualnych po wcześniejszych licznych potyczkach w 4 osobowych biegach wyłonione zostały tak samo liczne półfinały, z których po dwoje najlepszych rywalizowało w finale. Wśród pań gospodynie były bardzo niegościnne, ponieważ zgodnie zajęły dwie pierwsze lokaty. Lepszą jednak z tego duetu okazała się Pauline Ado przed Johanne Defay.  Najniższy stopień na podium stał się udziałem Kostarykanki Leilani McGonagle, a najgorsza dla sportowca lokatę zajęła Bianka Buitendag z Republiki Południowej Afryki.

Wśród mężczyzn również znalazł się reprezentant gospodarzy, Joan Duru. Radził sobie całkiem nieźle, jednak ostatecznie musiał uznać wyższość Meksykanina Jhony Corzo. Kolejne pozycje zajęli Portugalczyk Pedro Henrique oraz Hiszpan Jonathan Gonzalez.

Nowością w Mistrzostwach Świata były zawody drużynowe mężczyzn rozegrane pod nazwą Aloha Cup. Do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów rywalizujących w dwóch półfinałach.  Znowu gospodarze nie dali szans rywalom. W pokonanym polu pozostawili oni kolejno: Portugalczyków, Peruwiańczyków i Amerykanów.

Zachętą do starań indywidualnych była też klasyfikacja punktowa, do której zliczano wyniki punktowe zawodników poszczególnych nacji (punkty przydzielano na podstawie zajętego miejsca). Końcowym rezultatem była suma wyników czterech najlepszych mężczyzn i dwóch kobiet. Jak można łatwo się domyślić i to trofeum pozostało w rękach trójkolorowych,  drugie miejsce stał się wynikiem starań Portugalczyków, a trzeci Hiszpanów.

Dziwić może brak na wysokich miejscach tradycyjnie dominujących w takich zawodach Australijczyków, Amerykanów, Fiji czy Brazylijczyków. Niestety światowa czołówka woli raczej lepiej płatne i prestiżowe zawody World Surf League, której kolejne zawody zaczynają się już za kilka dni na Fidżi.

Polska niestety nie doczekała się zawodnika w kategoriach seniorów na światowym poziomie, który mógłby wystartować w tych zawodach.

Mistrzostwa Świata w surfingu, wyniki:

Kobiety indywidualnie:

 1. Pauline Ado (Francja)
 2. Johanne Defay (Francja)
 3. Leilani McGonagle  (Kostaryka)
 4. Bianca Buitendag (Republika Południowej Afryki)
 5. Teresa Bonvalot (Portugalia), Frankie Harrer (Niemcy)

Mężczyźni indywidualnie:

 1. Jhony Corzo  (Meksyk)
 2.  Joan Duru (Francja)
 3. Pedro Henrique (Portugalia)
 4. Jonathan González (Hiszpania)
 5. Vicente Romero (Hiszpania)

ISA Aloha Cup (rywalizacja drużynowa mężczyzn)

 1. Francja
 2. Portugalia
 3. Peru
 4. USA

Punktacja drużynowa

 1. Francja 4275 pkt
 2. Portugalia 2850 pkt
 3. Hiszpania 2560 pkt
 4. Meksyk 2455 pkt
 5. Japonia 2395 pkt

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password