Na łyżwach przez igrzyska: Start z wysokiego „C”

Igrzyska w Pjongczangu polscy łyżwiarze rozpoczną od startu z wysokiego „C”. Dystans 500 metrów jest bowiem kluczowy dla naszej kadry short tracku. Jeśli w dzisiejszych kwalifikacjach pójdzie dobrze, otworzy to furtkę do ewentualnego sukcesu we wtorek.

Start polskich łyżew szybkich na tegorocznych igrzyskach zainaugurują Natalia Maliszewska i Magdalena Warakomska w rywalizacji na torze krótkim. Obie przystąpią dziś do kwalifikacji na sprinterskim dystansie 500 metrów. Cel jest prosty – przejść jeden bieg eliminacyjny, czyli dojechać do mety jako pierwsza lub druga zawodniczka w gronie czterech startujących, awansując tym samym do ćwierćfinału.

Większe szanse na sukces z dwójki biało-czerwonych będzie miała Natalia Maliszewska. Pojedzie ona co prawda w jednym biegu z Kim Boutin – znakomitą Kanadyjką, która zajęła 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na tym dystansie, pomimo że wystartowała na nim zaledwie dwukrotnie (była 2. w Dordrechcie, a następnie triumfowała w Szanghaju).

Maliszewska jest jednak w stanie nawiązać rywalizację z Boutin. A nawet jeśli nie, powinna uporać się z będącymi w słabszej od niej formie Lucią Peretti (Włochy) i Laurą Gehring (USA). Bo choć obie panie mają już w dorobku medale olimpijskie, dla obu są to „tylko” brązowe krążki w drużynie. W jeździe indywidualnej na torze w Gangneung radzą sobie natomiast słabiej od Maliszewskiej, która rok temu właśnie tutaj ustanowiła swoją „życiówkę” na 500 metrów (42,808 sekundy), będącą jednocześnie rekordem Polski na tym dystansie, zdobywając przy okazji brązowy medal Pucharu Świata.

Trudniejszy zestaw rywalek wylosowała Magdalena Warakomska. Zdecydowaną faworytką do zwycięstwa w jej biegu eliminacyjnym będzie Marianne St-Gelais. Doświadczona Kanadyjka ma już w dorobku srebrny medal olimpijski z Vancouver na dystansie 500 metrów. W Pjongczangu będzie zaś podwójnie zmotywowana, gdyż już wcześniej ogłosiła, że po igrzyskach zakończy swoją bogatą karierę.

Oprócz reprezentantki Kanady, w biegu wraz z Magdaleną Warakomską pojadą jeszcze Anna Seidel (Niemcy) i Lara van Ruijven (Holandia). To z tą dwójką biało-czerwona będzie musiała stoczyć bój o drugie miejsce na mecie. I choć na pewno jest w stanie wygrać ten pojedynek, faworytką tutaj nie będzie. Polka jako jedyna spośród wymienionych zawodniczek nigdy jeszcze nie stawała na podium na wielkiej, międzynarodowej imprezie, czego ostatnio na Mistrzostwach Europy dokonała nawet młodsza od Warakomskiej Anna Seidel (brąz na 1000 metrów). Małe sukcesy na miarę kilku podiów PŚ na dystansie 500 metrów w przeszłości osiągała także Lara van Ruijven. Naszą rodaczkę czeka więc trudne zadanie.

* * *

Zaraz po zakończeniu rywalizacji w short tracku, przyjdzie czas na pierwszą łyżwiarską rywalizację o medale na długim torze. W stawce wyścigu na 3000 metrów kobiet zobaczymy trzy Polki – obok doświadczonych Katarzyny Bachledy-Curuś i Luizy Złotkowskiej wystartuje również Karolina Bosiek i to na nią zwrócimy dziś zapewne szczególną uwagę.

Żadna z naszych rodaczek nie ma większych szans na włączenie się w walkę o podium. Zaledwie 17-letnia Bosiek, która jest w tym momencie jednym z największych młodych talentów łyżwiarskich na świecie, powalczy jednak o przyzwoity czas, a być może nawet o poprawienie swojego rekordu życiowego. Dzisiejszy bieg zapowiada się dla niej o tyle ciekawie, że pobiegnie w parze z obecną wicemistrzynią Europy na tym dystansie – Carlijn Achtereekte z Holandii.

Rywalizacja o medale również powinna być emocjonująca. Do tych na dystansie 3000 metrów pretenduje bowiem minimum kilka łyżwiarek. Wszystko rozstrzygnie zapewne przejazd ostatnich trzech par. Jadące w nich zawodniczki między sobą rozegrają walkę o tytuł Mistrzyni Olimpijskiej.

* * *

Z Karoliną Bosiek miałem okazję porozmawiać chwilę przed wylotem do Korei. Oto co powiedziała mi najmłodsza reprezentantka Polski:

Masz dopiero 17 lat, a już zostałaś olimpijką. Jak się z tym czujesz?

Karolina Bosiek: To dla mnie wielkie zaskoczenie, ale także wyróżnienie. Nie spodziewałam się, że uda mi się zakwalifikować na te igrzyska. Ale starałam się, pracowałam jak najlepiej i tak się stało. Jestem bardzo szczęśliwa, że już jako tak młoda zawodniczka mogę jechać na tak ważne zawody. Liczę na to, że zdobędę cenne doświadczenie i przywiozę ze sobą wspaniałe wspomnienia.

Jeszcze niedawno mówiłaś o igrzyskach, jako o marzeniu. Dziś to się spełniło. Jakie kolejne?

Karolina Bosiek: Pierwsze marzenie spełnione. Kolejne? Na pewno olimpijski medal. Może nie na tych igrzyskach, ale na pewno w przyszłości.

Póki co masz na koncie złote medale z innych imprez. Choćby Puchar Świata Juniorów, rozegrany tuż przed wylotem do Korei.

Karolina Bosiek: W Innsbrucku udało mi się wygrać, podobnie jak w zeszłym roku. Cieszę się tym bardziej, że wystartowałam tam będąc w trakcie przygotowań do igrzysk, a wyszło wspaniale.

Wrażenie zrobiło nie tylko miejsce, ale sam czas. Na dystansie trzech kilometrów jesteś absolutną dominatorką wśród juniorek.

Karolina Bosiek: Na warunki, jakie były w Innsbrucku to naprawdę dobry rezultat. W dniu, w którym jechałam na 3000 metrów było bardzo ciepło, ale dobrze się czułam i wykorzystałam to.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password