Narciarstwo alpejskie – PŚ: City event w Sztokholmie dla Haver-Loeseth i Zenhaeuserna

Dzisiejszy city event w Sztokholmie był ostatnim przedolimpijskim wyzwaniem dla mężczyzn. Przed paniami jeszcze w ten weekend zjazdy w Garmisch-Partenkirchen. Najlepsi byli dziś Nina Haver-Loeseth i Ramon Zenhaeusern.

Kobiety

W zawodach kobiet nie oglądaliśmy dziś Mikaeli Shiffrin. Po kilku słabszych występach w ostatnim czasie Amerykanka postanowiła na spokojnie skupić się na przygotowaniach do igrzysk w Pjongczang. U kobiet w finale zobaczyliśmy pojedynek szwajcarsko-norweski. Wendy Holdener mierzyła się Niną Haver Loeseth. Pierwsza z nich miała spore problemy w pierwszej rundzie. Niemkę Lenę Duerr pokonała o zaledwie 0,08 sekundy. Haver-Loeseth pokonała Katharinę Truppę z Austrii pewnie, o 1,37 s. W ćwierćfinale to Norweżka wygrała minimalną przewagą. Kolejna reprezentantka Austrii – Bernadette Schild, była od niej słabsza tylko o 0,11 s. Tymczasem Holdener znacznie, o 0,93 s pokonała Niemkę Christinę Geiger. W półfinale Norweżka pokonała o 0,21 s reprezentującą gospodarzy Fridę Hansdotter, a Holdener o 0,42 s Słowaczkę Petrę Vlhovą.

W starciu o trzecie miejsce, ku niezadowoleniu Szwedzkich kibiców, Vlhova o 0,27 s pokonała Hansdotter. W wielkim finale byliśmy natomiast świadkami nieoczekiwanego zwrotu akcji. Po pierwszym przejeździe znacznie prowadziła Szwajcarka, jednak w drugim miała spore problemy z lądowaniem po skoku w połowie trasy i ostatecznie to Nina Haver-Loeseth okazała się o 0,52 s lepsza. Dla Norweżki to drugie zwycięstwo w karierze. Poprzednie miało miejsce 5 stycznia 2016 w slalomie we włoskiej Santa Caterinie. Co ciekawe ostatni raz na podium stała ona… 31 stycznia 2017 w city evencie w Sztokholmie. Była wówczas trzecia.

1. Nina Haver-Loeseth (NOR)
2. Wendy Holdener (SUI)
3. Petra Vlhova
(SVK)
4. Frida Hansdotter (SWE)
5. Katharina Gallhuber (AUT)
5. Bernadette Schild (AUT)
5. Christina Geiger (GER)
5. Irene Curtoni (ITA)

Mężczyźni

U mężczyzn swą niemoc w wyścigach równoległych potwierdził dziś Marcel Hirscher. Z wielkim trudem pokonał w pierwszej rundzie Clementa Noela z Francji, a w ćwierćfinale uległ o 0,08 sekundy Szwajcarowi Luce Aerniemu. W finale spotkali się Szwed Andre Myhrer i sensacyjny Szwajcar Ramon Zenhaeusern. Myhrer w pierwszej rundzie wyraźnie, o 0,6 sekundy pokonał Jonathana Nordbottena z Norwegii, tymczasem Zenhausern nieoczekiwanie odprawił doświadczonego Włocha Stefano Grossa, będąc od niego lepszym o 0,36 s. W ćwierćfinale Myhrer znacznie, o 0,76 sekundy pokonał Szwajcara Daniela Yule. Zenhaeusern natomiast dokonał kolejnej niespodzianki, pokonując o 0,25 s Austriaka Michaela Matta. W półfinale Szwed zdecydowanie, 0,98 sekundy pokonał kolejnego Szwajcara – Lucę Aerniego. Zenhaeusern stoczył natomiast bardzo wyrównany pojedynek ze świetnie jeżdżącym city eventy, zwycięzcą ze Sztokholmu sprzed roku, Niemcem Linusem Strasserem. Ostatecznie pokonał go o 0,1 s.

W „małym” finale Linus Strasser minimalnie, o 0,08 sekundy pokonał Aerniego, stając tym samym po raz trzeci w karierze na podium zawodów Pucharu Świata. Niemiec jest już specjalistą od slalomów równoległych, ponieważ tylko w takich zawodach stawał jak dotąd na podium i dokonał tego trzeci raz z rzędu. W starciu o pierwsze miejsce walka była na ostrzu noża. Po pierwszym przejeździe o 0,01 s prowadził Zenhaeusern, a warto wspomnieć, że Andre Myhrer, podobnie jak Strasser, kapitalnie spisuje się w wyścigach równoległych. Po drugim przejeździe sensacja stała się faktem. Najpierw pokazano, iż Ramon Zenhaeusern był lepszy od rywala o 0,06 sekundy, a ostatecznie Szweda nawet zdyskwalifikowano. To pierwsze podium w karierze Szwajcara. Dotychczas najwyżej był 4., w tym sezonie w Wengen. Zaledwie czwarty raz w historii swych występów w Pucharze Świata (trzeci w tym sezonie) znalazł się w czołowej dziesiątce. To zdecydowanie życiowy sezon tego alpejczyka.

1. Ramon Zenhaeusern (SUI)
2. Andre Myhrer (SWE)
3. Linus Strasser (GER)
4. Luca Aerni (SUI)
5. Marcel Hirscher (AUT)
5. Daniel Yule (SUI)
5. Michael Matt (AUT)
5. Mattias Hargin (SWE)

Szymon Frąckiewicz537 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password