Narciarstwo alpejskie – PŚ: Maryna Gąsienica-Daniel w najlepszej „20”!

We francuskim Courchevel odbył się dziś slalom równoległy kobiet. Wygrała go oczywiście niesamowita Mikaela Shiffrin, jednak dla nas ważna jest informacja, że pierwszy raz w tym sezonie i drugi raz w karierze w najlepszej „30” zawodów Pucharu Świata uplasowała się Maryna Gąsienica-Daniel! Co więcej, uplasowała się na 17. pozycji! Tak wysoko nie była nigdy wcześniej!

Embed from Getty Images

Wczesnym popołudniem na stoku w Courchevel odbyły się kwalifikacje do dzisiejszej rywalizacji w systemie pucharowym. Wygrała je Mikaela Shiffrin. Amerykanka uzyskała rezultat 26 sekund i o 0,37 s wyprzedziła Kanadyjkę Erin Mielzynski, a o 0,44 s Francuzkę Adeline Baud Mognier i Szwajcarkę Melanie Meillard. Świetnie spisała się Maryna Gąsienica-Daniel, która mimo że jechała po mocno wyjeżdżonej trasie (jako 68. spośród 71. zawodniczek), to zdołała zająć 20. miejsce ze stratą 1,21 s do Shiffrin.

W 1/16 finału Polka trafiła jednak na wielce wymagającą rywalkę, a konkretnie na Słowaczkę Petrę Vlhovą. W obydwu przejazdach tej fazy reprezentantka naszych południowych sąsiadów była wyraźnie szybsza od Polki. w pierwszym o 0,28 sekundy, w drugim o 0,33 s. Jednakże okazało się, iż Polka zajęła w dzisiejszych zawodach wysokie 17. miejsce, ponieważ wyścigi pomiędzy nią a Vlhovą okazały się być jednymi z najszybszych dzisiejszego dnia i  Polka była najlepszą zawodniczką, która nie awansowała do 1/8 finału.

Najlepsza była dziś, co absolutnie nie jest zaskoczeniem, Mikaela Shiffrin. Wygrała ona nie tylko kwalifikacje. Swój marsz po zwycięstwo rozpoczęła od pokonania Francuzki Coralie Frasse Sombet, która pierwszego przejazdu nie ukończyła, a w drugim została zdyskwalifikowana. Następnie o 0,21 sekundy wyprzedziła Austriaczkę Carmen Thalmann. W ćwierćfinale „odprawiła z kwitkiem” kolejną reprezentantkę Austrii – Ricardę Haaser, która nie ukończyła przejazdu. Problemów Amerykance nie sprawiła również w półfinale Włoszka Irene Curtoni. W finale spotkała się z… pogromczynią Polki! Ponownie wygrała, jednak tym razem niemalże o włos. Pokonała trasę zaledwie o 0,04 s szybciej niż Słowaczka. Na trzecim miejscu stanęła Curtoni, gdyż jej rywalka w pojedynku o 3. miejsce – Norweżka Maren Skjoeld – nie ukończyła przejazdu. Dla Włoszki to dopiero drugie podium w karierze. Poprzednio również była trzecia, ale stało się to aż sześć lat temu w slalomie gigancie w niemieckim Ofterschwang.