Narciarstwo alpejskie – PŚ: Niewiarygodny, wielki Svindal!

Wrócił już jakiś czas temu, ale ze startu na start pokazuje, jak świetnym jest alpejczykiem, zwłaszcza na trasach szybkościowych, takich jak dzisiejszy supergigant w Kitzbuehel. Mimo ciągłego bólu kolana, pokazał, że na zbliżających się igrzyskach będzie jednym z największych kandydatów do medali. 

Dobrą pracę wykonał już Hannes Reichelt. Można bez obaw powiedzieć, że jak na niego, to przejazd tej trudnej trasy supergiganta był bardzo udany. Prędkości, w porównaniu do Svindala czy Jansruda, mu brakowało, ale nadrobił nieco techniką. Popełnił kilka błędów, jadąc za szeroko na stromym, co spowodowało, że kilkadziesiąt setnych mu uciekło. Niedługo po nim na trasę wyruszył właśnie pierwszy z Wikingów – Kjetil Jansrud. Przez lata ci panowie walczyli o dobre pozycje w swoich startach. Górę miał gorszą od Austriaka, ale środkową i dolną część superG przejechał znakomicie. Na mecie wskoczył przed Reichelta, szybszy od niego o 0,13s.
Norweg chwilę posiedział na miejscu przeznaczonego dla lidera, ale to do czasu…do czasu, kiedy na starcie nie pojawił się jego kolega z reprezentacji. Aksel Lund Svindal próbuje wrócić do formy sprzed kontuzji. Bez wątpienia można powiedzieć, że dobrze, a wręcz świetnie mu to wychodzi. To ciężki, a przez to też szybki zawodnik, który potrafi również jeździć technicznie. Nieco spadł na górze, co spowodowało, że na pierwszym pomiarze czasu miał minimalną stratę do Jansruda. Środek jednak miał bezbłędny, prędkość znakomita, co na kolejnych czasomierzach dawało mu zyski czasowe nad alpejczykiem z kraju fiordów. Metę przeciął z czasem o 0,50s lepszym! To niewiarygodne, jak szybko i dobrze przejechał dziś tę trasę Svindal.

Reichelt miał szansę na podium. Było blisko, ale się nie udało. Matthias Mayer miał najlepszą szybkość na trasie – 110km/h. To nie dało mu ani zwycięstwa, ani drugiego miejsca, głównie przez to, że nie wchodził tak dobrze w skręty, jak obaj Norwegowie. Spadł nieco z trawersu, tracąc nieco do lidera. Ostatecznie był trzeci, tracąc 0,56s do Svindala… a Hannesa Reichelta o 0,01s. Zepchnął swojego starszego kolegę z pudła o mniej więcej nanometr.

W Kitzbuehel pojawił się Carlo Janka… nie startował, jeszcze nie przyszedł na niego czas, ale najprawdopodobniej już za tydzień Szwajcar zagości na trasach alpejskich. Igrzyska za pasem, czas się zbroić…

Wyniki po supergigancie:

 1. Aksel Lund Svindal (NOR) 1:30.72
 2. Kjetil Jansrud (NOR) +0,50
 3. Matthias Mayer (AUT) +0,56
 4. Hannes Reichelt (AUT) +0,57
 5. Adrien Theaux (FRA) +0,70

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

 1. Marcel Hirscher (AUT) 974
 2. Henrik Kristoffersen (NOR) 800
 3. Kjetil Jansrud (NOR) 639
 4. Axel Lund Svindal (NOR) 634
 5. Alexis Pinturault (FRA) 592

Klasyfikacja SuperG:

 1. Kjetil Jansrud (NOR) 260
 2. Aksel Lund Svindal (NOR) 214
 3. Vincent Kriechmayr (AUT) 203
 4. Hannes Reichelt (AUT) 186
 5. Max Franz (AUT) 172

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password