Narciarstwo alpejskie – PŚ: Pierwsze w karierze zwycięstwo Mattsa Olssona

Slalom gigant równoległy w Alta Badia to zawsze jeden z najciekawszych punktów sezonu. Często mamy tam do czynienia z niespodziankami i sensacjami. W zeszłym roku zawody we Włoszech wygrał mało znany Francuz Cyprien Sarrazin (co więcej, na trasie finału zgubił jeden kijek!). Tym razem zaskoczenie nie było tak wielkie, niemniej mało kto mógł przewidzieć tryumf Szweda Mattsa Olssona.

Matts Olsson dotychczas dwukrotnie stał na pucharowym podium. Miało to miejsce w ubiegłym sezonie w dwóch startach w slalomie gigancie. Szwed zajął drugie miejsce w Garmisch-Partenkirchen i trzecie w Kranjskiej Gorze. W 2011 roku został też brązowym medalistą Mistrzostw Świata w drużynie. Od dziś może pochwalić się tym, że stał już na każdym stopniu „pudła”.

Swój marsz po zwycięstwo rozpoczął od pokonania o 0,69 sekundy Rosjanina Aleksandra Andrienki. W 1/8 finału jego ofiarą stał się Austriak Stefan Brennsteiner pokonany o,67 s. W ćwierćfinale Olsson odprawił z kwitkiem utalentowanego Chorwata Filipa Zubcica, pokonując go o 0,31 s. W półfinale o włos (a dokładniej o 0,05 sekundy) wyprzedził samego Marcela Hirschera. Austriak już nie po raz pierwszy pokazuje, że w rywalizacji jeden na jeden nie jest takim dominatorem. Ba, miewa w tych zawodach problemy z zajmowaniem najwyższych lokat. Drugim z finalistów został Norweg Henrik Krostoffersen, który w 1/2-finału o ledwie 0,07 sekundy pokonał swojego rodaka Aleksandra Aamodta Kilde.

W wyścigu o trzecie miejsce zmierzyli się więc Kilde i Hirscher. Ten pierwszy okazał się minimalnie lepszy, pokonując trasę  0,08 sekundy szybciej od rywala. W finale faworytem wydawał się Kristoffersen, jednak ten dzień należał do Olssona! Szwed wyrwał zwycięstwo wyprzedzając trzeciego najlepszego alpejczyka zeszłego sezonu o zaledwie 0,03 sekundy!

Polacy nie startowali w dzisiejszych zawodach.