Narciarstwo alpejskie – PŚ: Pinturault wygrywa na inaugurację; Habdas pod koniec stawki w debiucie.

Francuz Alexis Pinturault zdeklasował rywali w rozpoczynającym zmagania alpejczyków slalomie gigancie w austriackim Soelden. Na podium stanęli również reprezentant gospodarzy Marcel Hirscher i Niemiec Felix Neureuther. Jedyny Polak, debiutujący w Pucharze Świata Piotr Habdas 75. miejsce w pierwszym przejeździe na 81 narciarzy, którzy go ukończyli.

Pinturault i Hirscher zajmowali dwie pierwsze pozycję już po pierwszym przejeździe. Trzeci był wówczas Szwajcar Justin Murisier. Wiadomo było, że to oni powalczą w drugim przejeździe o zwycięstwo. Francuz miał 0.17s przewagi nad Austriakiem i 0.2s nad Szwajcarem. Szanse na walkę o podium mieli jeszcze Szwed Andre Myhrer, Niemcy Stefan Luitz i Felix Neureuther oraz Fin Marcus Sandell.  Jedyny w dzisiejszej rywalizacji Polak – 18-letni Piotr Habdas – stracił 6.99s do lidera i zajął odległe 75. miejsce. Jednak „pierwsze koty za płoty”, Polak może się pochwalić, że ukończył swój przejazd i wystąpił w elitarnym gronie najlepszych alpejczyków świata.

W drugim przejeździe prowadzenie obronił Pinturault. Pomógł mu w tym nieco fakt, że Hirscher miał duże problemy na jednym z zakrętów i stracił tam sporo czasu. Dzięki świetnej jeździe na 3. miejsce wskoczył Neureuther. Murisier spadł na 7. pozycję. Na uwagę zasługuje też sensacyjne 4. miejsce Słoweńca Zana Kranjca. Zajmujący 10. miejsce po pierwszym przejeździe 24-latek, wiedział, że ma szansę na pierwsze w karierze miejsce w „10” pucharowych zawodów. Wspiął się na wyżyny swoich możliwości i omal nie wskoczył na podium!

 1. Alexis Pinturault (FRA)
 2. Marcel Hirscher (AUT)
 3. Felix Neureuther (GER)
 4. Zan Kranjec (SVN)
 5. Ted Ligety (USA)
 6. Thomas Fanara (FRA)
 7. Justin Murisier (SUI)
 8. Henrik Kristoffersen (NOR)
  _____________________________
  DNQ1 Piotr Habdas