Narciarstwo alpejskie – PŚ: Triumf Igora Sikorskiego (wideo)!

Igor Sikorski wygrał slalom w alpejskim Pucharze Świata osób z niepełnosprawnościami. Polak nie miał sobie równych w Zagrzebiu!

Tegoroczny sezon Pucharu Świata niepełnosprawnych alpejczyków rozpoczął się w grudniu. Premiera miała nastąpić w szwajcarskim Sankt Moritz, jednak organizatorzy nie przygotowali odpowiednie tras, ze względu na niespodziewane opady śniegu. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zawodnicy z tygodniowym opóźnieniem zainaugurowali ściganie. Miejscem zawodów było austriackie Kühtai. Igor Sikorski, wicemistrz świata w slalomie z Tarviso (2017) o tych zawodach chciałby szybko zapomnieć, ponieważ startujący na co dzień na Monoski (LW11) 27-letni Polak wrócił do kraju z zerowym dorobkiem punktowym, nie kończąc  giganta i slalomu.

Sikorski fenomenalnie spisał w rozpoczętym dzisiaj Pucharze Świata w Zagrzebiu. Biało-czerwony wygrał slalom i na kilka dni przed ogłoszeniem kadry polskich sportowców, którzy wystąpią na paraolimpiadzie w Pjongczangu potwierdził, że nie może go zabraknąć w Korei. Po pierwszym przejeździe slalomu Sikorski był trzeci z czasem 55.65. i do chorwackiego lidera, Dino Sokolovica tracił blisko 1,5 sekundy. Dużo mniej do drugiego zawodnika, Amerykanina Tylera Walkera, tylko 0,18 s.

Drugi przejazd Sikorski wykonał koncertowo (wideo poniżej!). Trasę pokonał w czasie 55.53 s, najszybciej z całej stawki, co pozwoliło odrobić przewagę do wyprzedzających go po pierwszym przejeździe rywali. Ostatecznie na mecie Sikorskiemu zmierzono czas dwóch przejazdów- 1:51.18, drugi Sokolovic stracił do Polaka 0,26 s, a trzeci Walker 1,20 s.

W stolicy Chorwacji startuje również drugi z naszych reprezentantów, Maciej Krężel. On w grupie zawodników niewidomych i niedowidzących (B3) startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską. Podczas Pucharu Świata w Kühtai był dwukrotnie ósmy w gigancie i szósty w slalomie. Dzisiaj w Zagrzebiu Krężel nie ukończył drugiego przejazdu, na mecie został zdyskwalifikowany,  po pierwszym był 5. z czasem 58.75.

Jutro drugi dzień Pucharu Świata w Zagrzebiu.