Narciarstwo dowolne – Puchar Świata: Pierwsze skalpy w sezonie dla Naeslund i Delbosco

Inauguracyjne zawody Pucharu Świata w ski crossie padły łupem Szwedki Sary Naeslund oraz Kanadyjczyka Christophera Delbosco. O ile triumf tej pierwszej był do przewidzenia, to zwycięstwo Delbosco należy uznać za pewną niespodziankę. Karolina Riemen – Żerebecka nie zdecydowała się na start.

Pod nieobecność Polki oraz kontuzjowanej Marielle Thompson na główną faworytkę do wygrania zawodów w Val Thorens wysunęła się Sara Naeslund. Szwedka już w kwalifikacjach pokazała, że jest w wysokiej formie i zajęła w nich drugie miejsce. Jednak już we właściwej części rywalizacji nie miała sobie równych, wygrywając kolejno ćwierćfinał, półfinał oraz wielki finał. Za jej plecami uplasowały się: Niemka Heidi Zacher i Kelsey Serwa. Wystartowało 30 zawodniczek.

Stawka uczestników męskiej rywalizacji liczyła 63 zawodników. Najlepszy okazał się Christopher Delbosco, choć kwalifikacje tego nie zapowiadały. Kanadyjczyk zajął w nich dopiero 14. miejsce. W głównej rywalizacji przypadku już nie było. Reprezentant Kraju Klonowego Liścia wygrał wszystkie wyścigi począwszy od 1/8 finału aż do samego finału. Kolejne miejsca na podium zajęli Francuzi Arnaud Bovolenta i Terence Tchiknavorian.