„Nie będzie słabeuszy” – wywiad z Pawłem Burlewiczem

Jedyną dyscypliną, którą będziemy śledzić każdego dnia zmagań w Pjongczangu, również dzień przed oficjalnym otwarciem igrzysk, będzie curling. O „grze dżentelmenów” w kontekście najważniejszej imprezy czterolecia rozmawialiśmy z Pawłem Burlewiczem – curlerem i wieloletnim komentatorem tej dyscypliny na antenach Eurosportu.

źródło: archiwum prywatne

Turniej olimpijski rozpocznie debiutująca na igrzyskach konkurencja – pary mieszane. Co sądzi Pan o jej włączeniu do programu olimpijskiego?

Bardziej podobałyby mi się tradycyjne miksty (dwie panie, dwóch panów i reguły normalnego curlingu). Niestety, MKOl dba, żeby igrzyska za bardzo się nie rozrosły i naciskał na mniejszą liczbę graczy. Dlatego powstała ta konkurencja. Przedtem praktycznie nikt w nią nie grał. W wielu curlerach budziła opór. We mnie też. Bardziej przypominała zabawę treningową. Ale reguły się zmieniały i  stawała się coraz ciekawsza. Dziś cieszę się, że jest. Mecze są krótsze, gra bardziej ofensywna, co wymusza ustawiany przed każdą partią kamień.

Czy można mówić o specjalizacji w kontekście par mieszanych w curlingu? Z jednej strony mamy amerykańskie rodzeństwo Hamiltonów, którzy wystąpią zarówno w tej, jak i klasycznej odmianie „szachów na lodzie”, z drugiej rosyjski duet Bryzgałowa/Kruszelnicki, który chyba nie występuje w zawodach jednopłciowych.

Pary mieszane istnieją za krótko, by nastąpiła pełna specjalizacja. Po prostu część zawodników nie przekonała się jeszcze do nich. Jedni grają w obu konkurencjach, inni nie. Coraz więcej osób je łączy. Umiejętności potrzebne są te same. Trochę więcej celności i gibkości, mniej przygotowania atletycznego. Ale generalnie to to samo. Myślę, że po igrzyskach konkurencja w parach jeszcze wzrośnie. Pojawi się więcej znanych już nazwisk.

Nominacje olimpijskie w różnych krajach różnią się od siebie. Co wydaje się Panu bardziej, nazwijmy to, „efektywne”  – kanadyjski model turnieju przedolimpijskiego, rosyjski, w którym dwie drużyny grają do czterech zwycięstw, czy szkocki, w którym po prostu decyduje federacja?

Zdecydowanie najgorszą formą jest wybór przez federację. Drużyna musi być zgrana. Nie można dowolnie zestawiać zawodników. Dlatego przy takim systemie spada konkurencja. Rosjanie mieli taki system, ale od niego odeszli. Forma finałów eliminacji jest mniej ważna. Istotne jest trzymanie się tradycji, że prawo bycia reprezentacją trzeba sobie wywalczyć na lodzie.

Kogo Panu najbardziej zabraknie na lodzie w hali Gangneung Curling Centre?

Czechów Jiřiego Snitila. Trzeci raz stracili szansę olimpijską w ostatnim meczu. To wprost niewiarygodne. Ten zespół jest wzorem zachowań fair play. Lubią go wszyscy. A dodatkowo Czesi to pionierzy curlingu w Europie Środkowej. Wszyscy się od nich uczyliśmy.

Zanim zapytam o kandydatów do medali, to słówko o outsiderach. Są jacyś kandydaci do tej roli, czy stawka jest na tyle dobrze wyselekcjonowana i wyrównana, że nie widzi Pan takiej drużyny lub pary, która odstawałaby od swoich przeciwników?

Nie będzie słabeuszy. Dużo zależy od dyspozycji w tym konkretnym tygodniu. Od tego jak ułożą się pierwsze mecze. Teoretycznie u panów outsiderami są Duńczycy, ale nie postawiłbym nawet garści drobnych na to, że będą ostatni. Hierarchia w curlingu jest bardzo sztywna, a poziom czołówki wyrównany. Tym większym sukcesem jest awans Polaków do grupy A mistrzostw Europy.

Kto zatem, według Pana, pretenduje do tytułu mistrza? Powtórka sprzed czterech lat i całe złoto pojedzie do Kanady, czy też jednak stawia Pan na kogoś innego?

Każde inne rozstrzygnięcie niż dublet Kanady będzie niespodzianką. Najbliżej jej sprawienia będą pewnie Szwedzi. U panów niespodziankę może też sprawić Szwajcaria. Ona też będzie się liczyć u pań. W Szkotki nie wierzę. Na finał dla zespołów z Azji też jeszcze za wcześnie. Jeśli chodzi o pary trudniej mi typować, ale ten duet z Kanady powinien przywieźć trzecie złoto do najmocniejszego kraju w tej dyscyplinie.

Na koniec jeszcze słówko o Biało-Czerwonych. Dwa miesiące temu nasza męska reprezentacja po raz pierwszy w historii awansowała do europejskiej elity i w listopadzie walczyć będzie z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu. W Łodzi za chwilę otwarta zostanie pierwsza w naszym kraju hala curlingowa. Z drugiej strony mamy wciąż fatalnie działający Związek, który w dodatku jest pozbawiony finansowania z budżetu państwa. Czy możemy liczyć na to, że kolejne czterolecie będzie bardziej emocjonujące w kontekście walki o start na igrzyskach w Pekinie?

Warunkiem jest odzyskanie związku z rąk cwaniaków, którzy robią na nim drobne interesiki. Patologia w PZC jest nie mniejsza niż u kolarzy. Dzisiaj zdecydowana większość curlerów jest w klubach poza związkiem. Tworzą one Polską Federację Klubów Curlingowych. Związek szkoli 10 osób, w obozie PFKC bierze udział dobrze ponad sto. Mam nadzieję, że ministerstwo zdoła doprowadzić do uczciwych wyborów. Wtedy będzie można wykorzystać potencjał, jaki stworzy prawdziwa hala. On będzie decydujący. Liczę, że Polska włączy się do walki o następne igrzyska przynajmniej w jednej z konkurencji.

Rozmawiał Wojciech Nowakowski

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password