Nowa przysięga olimpijska

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Obradujący w Limie Komitet Wykonawczy MKOl podjął decyzję o reformie przysięgi olimpijskiej. Ma ona na celu skrócenie protokołu podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Do tej pory zawodnicy, sędziowie oraz trenerzy składali przysięgi oddzielnie, a każda rota różniła się. W nowej formule decydującą rolę przejmie reprezentant sportowców. Na początku troje przedstawicieli zainicjuję przysięgę słowami „W imieniu zawodników/sędziów/trenerów i działaczy…”, a następnie przedstawiciel sportowców dokończy słowami „…przysięgamy wziąć udział w tych igrzyskach olimpijskich, respektując i przestrzegając zasad oraz w duchu fair play. Wszyscy angażujemy się w sport bez dopingu i oszustw. Robimy to na chwałę sportu, dla honoru naszych drużyn i z szacunkiem dla fundamentalnych zasad olimpizmu.” (tłum. red.)

Komitet Wykonawczy MKOl podjął też następujące decyzje:

  • wydano zgodę na występ na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu trojgu sportowcom po zmianie barw narodowych: biegaczce Nichole Bathe (dawniej USA, teraz Wielka Brytania), bobsleistce Jazmine Fenlator-Victorian (dawniej USA, teraz Jamajka) oraz bobsleiście Danutowi Moldovanowi (dawniej Rumunia, teraz Austria),
  • zaakceptowano metodologię zbierania danych statystycznych podczas igrzysk w Pjongczangu – zgodnie z Olimpijską Agendą 2020 będzie ona skupiać się na poszczególnych konkurencjach, a nie na całych dyscyplinach sportowych,
  • przeznaczono milion dolarów na rzecz ofiar huraganu Irma, który w ostatnich dniach nawiedził Karaiby i wschodnie wybrzeże USA (w szczególności Florydę).

Podczas posiedzenia wysłuchano też raportów komitetów organizacyjnych przyszłych igrzysk. Konferencja prasowa prezydenta MKOl Thomasa Bacha rozpoczęła się od pochwały pracy organizatorów zbliżających się igrzysk w Pjongczangu, a także nawiązaniu do areny, na której odbędą się zmagania w big air podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie (na terenie dawnego zakładu stalowego, zamkniętego z przyczyn ekologicznych przed igrzyskami w 2008 roku). Obecni na dziennikarze, zgodnie z przewidywaniami, zadawali głównie pytania dotyczące problemów dopingu oraz korupcji w Ruchu Olimpijskim, którą poruszył Komitet Wykonawczy w swoim dzisiejszym oświadczeniu (treść oświadczenia TUTAJ). Prezydent Bach zapewnił też, że na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla igrzysk w Pjongczangu związanego z napięciami na Półwyspie Koreańskim.

CHCESZ ZAROBIĆ? MAMY DLA CIEBIE SPECJALNĄ OFERTĘ!
ZAGRAJ RAZEM Z NAMI!

Wojciech Nowakowski2374 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password