„Oczekiwania będą wysokie” – Kaliszek i Spodyriew rozpoczynają sezon olimpijski!

Sezon łyżwiarski 2016/2017 był – jak  do tej pory najlepszym w wykonaniu naszej pary tanecznej Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriew. Nowy rok startów obfitować będzie jednak w kolejne wyzwania. 

Wysoką dyspozycję naszej pary potwierdzają świeżo opublikowane rankingi Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). W rankingu za sezon 2016/2017 nasza para zajęła 13. miejsce z 1346 punktami (na 108 sklasyfikowanych par). Natomiast w rankingu światowym za trzy ostatnie sezony  Natalia i Maksym zostali sklasyfikowani na miejscu 14. z łączną liczbą 1915 punktów (na 129 par).

Sezon łyżwiarski 2016/2017 był dla naszych reprezentantów w tańcach na lodzie – Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa wyjątkowo udany. Para dostąpiła wartościowego w świecie łyżwiarskim wyróżnienia i dwukrotnie wystąpiła w cyklu zawodów Grand Prix w Chinach i Japonii, zajmując piąte i siódme miejsce. Dodajmy, że na te zawody ISU przyznaje specjalne zaproszenia na podstawie wcześniej osiągniętych wyników sportowych. Później przyszedł udany występ naszych tancerzy na Mistrzostwach Polski i w Pucharze 4 Narodów rozegranych w Katowicach. Para Kaliszek-Spodyriew obroniła tytuł Mistrzów Polski i zdobyła złoto w Pucharze 4 Narodów. Najważniejsze występy przyszły jednak na początku roku 2017. Na Mistrzostwach Europy w Ostrawie nasi reprezentacji przełamali zakładany próg i weszli do europejskiej dziesiątki najlepszych par tanecznych, zajmując ósme miejsce. Podskoczyli tym samym o trzy lokaty w stosunku do ubiegłego sezonu, kiedy to na ME w Bratysławie zajęli 11. miejsce  Wisienką na torcie sezonu był natomiast znakomity występ Natalii i Maksyma na Mistrzostwach Świata w Helsinkach. Nasza para zajęła tam 14. miejsce, poprawiając swój zeszłoroczny wynik z Bostonu o dwie lokaty, ale co najważniejsze zdobywając upragnioną kwalifikację olimpijską na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang w 2018 roku.

Teraz czas rozpocząć przygotowania do sezonu olimpijskiego. Natalia i Maksym 5 czerwca rozpoczynają cykl treningów na lodowisku w Warszawie. Wiadomo też, że para wystąpi w dwóch zawodach cyklu Grand Prix. Zobaczymy ich w Skate Canada 27-29.10.2017 w Regina oraz w Internationaux de France 17-19.11.2017 w Grenoble. Czego możemy się spodziewać w programie na sezon olimpijski? Decyzją komisji tańców ISU, w nadchodzącym sezonie w programach krótkich będą obowiązywały tańce latynoskie (cha-cha, rumba, samby, mambo, merengue, salsa i bachata). Rąbka tajemnicy w zakresie przygotowań naszej eksportowej pary tanecznej uchyliła trenerka, Sylwia Nowak-Trębacka:

– Poprzedni sezon był bardzo udany, dlatego oczekiwania są wysokie. Musimy jednak być świadomi i gotowi na to, że z roku na rok coraz trudniej będzie poprawić nam osiągnięte już wyniki. Przed nami najtrudniejszy sezon w każdym czteroleciu – sezon olimpijski. Wszystkie pary będą świetnie przygotowane, licząc na ustanowienie swoich nowych rekordów życiowych właśnie na Igrzyskach. My oczywiście też w to celujemy, ale muszę szczerze powiedzieć, że już sam udział w tak prestiżowej imprezie będzie ogromnym sukcesem, tym bardziej, że Natalia z Maksymem trenują razem dopiero od trzech sezonów. Oczywiście marzymy o medalach w przyszłości, dlatego postaramy się, aby każdy start w następnym i każdym kolejnym sezonie, był możliwie jak najlepszy, a szczyt formy postaramy się zaprezentować właśnie na Igrzyskach. Na razie płynnie przechodzimy z mijającego sezonu w następny …Maks dochodzi do siebie po operacji usunięcia przepukliny lędźwiowej, zakończył też swój urlop i rozpoczął już przygotowania do następnego sezonu – na razie na treningach ogólnorozwojowych, gdyż obecnie lodowisko w Toruniu jest zamknięte. Natalia natomiast z sukcesem zdała maturę, zakończyła przygotowania ogólnorozwojowe do nowego sezonu i wyjechała na zasłużony odpoczynek. Wspólne treningi para rozpocznie gościnnie na lodowisku w Warszawie, 5 czerwca. Wysokie miejsca w rankingach zobowiązują….sędziowie i kibice poznali też parę, jako jedną z najbardziej roztańczonych, a programy z poprzednich sezonów zaliczane są do wzorcowych, dlatego, aby nie zawieść oczekiwań naszych fanów, mieliśmy ogromny ból głowy w związku z programami na następny sezon. Mam nadzieję, że sprostamy wyzwaniu jakie sami sobie co roku stawiamy, przygotowując do programu krótkiego najprawdopodobniej mieszankę rytmów latynoamerykańskich do akompaniamentu bardzo modnych i lubianych obecnie utworów Luisa Fonsi, Prince Royce i Shakiry. To bardzo taneczne, gorące rytmy, kojarzące się z ciepłym latem, morską bryzą i wakacyjną miłością….mam nadzieję, że moi zawodnicy podołają wyzwaniu… Chciałabym, aby program dowolny miał zupełnie odmienny charakter, ale plasował się nadal w bardzo tanecznych rytmach, dlatego wybrałam dla nich rytmy swinga, quickstepa i foxtrota lub walca, ale takie trochę z pazurem…zahaczając o nowoczesne aranżacje i motywy elektro swinga. Wszystko jest jeszcze w procesie tworzenia, ale mam nadzieję, że uda się stworzyć dwa dobre programy, na miarę sezonu olimpijskiego. Co prawda po wielkim sukcesie „Dirty Dancing” poprzeczka jest podniesiona bardzo wysoko i wymaga od naszego teamu ogromnego wysiłku, ale mam nadzieję, że podołamy! W końcu wszyscy uwielbiamy nowe wyzwania!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password